Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:40
Öğle
13:15
İkindi
15:49
Akşam
18:12
Yatsı
19:35

Yenen de Pehlivan Yenilen de Pehlivan

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
13.07.2021
Yazıyı Yazdır

660. Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Güreşleri kimileri için düğün bayram, kimileri için üzüntü ve keder oldu. Kolay değil yaklaşık iki yıldır sıkıntılı bir süreç kovit illeti tüm sporları durdurduğu gibi Ata sporumuz yağlı güreşi de yavaşlattı. Adeta kontak kapattırdı.

Bu süreçte imkânı olan, imkân tanınan sporcular yarın güreş olacakmış gibi çalışmalarına devam ederken, imkânı olmayan imkân tanınmayan sporcularımız da kendi kısıtlı imkânları ile tüm zorluklara rağmen antrenmanlarına devam ettiler. Bir kısım sporcularımız ise, çok sevdiği güreş sporunu bırakmak zorunda kaldı.

Bu zorlu süreçte şunu gördük ki; azim eden vazgeçmeyen, tüm zorluklara rağmen hedefe odaklanan az sayıda da olsa başarıya zirveye ulaştı. Ulaşamayan yiğitler ise kanının terinin son damlasına kadar mücadele verdi. Zirveyi kıl payı kaçırdılar. Üzüldüler, kırıldılar, yoruldular, yıprandılar...

Ben derim ki; koç yiğitler asla vazgeçmeyin. Malubiyetler, başarısızlıklar, haksızlıklar ve daha birçok olumsuzluklar yaşayabilirsiniz. Hayatınız boyunca bu gibi birçok zorluklarla karşılaşabilir, kendinize olan güveninizi kaybetme noktasına gelebilirsiniz. Tüm bu olumsuzluklar karşısında kendinizi güçsüz, yetersiz hissedebilirsiniz. Eğer bu olumsuzlukların sadece sizin şahsınıza yönelik
olmadığını genel anlamda bir çok sporcunun aynı sıkıntıları yaşadığını düşünürseniz karşılaştığınız zorluklara, haksızlıklara üzülseniz bile bu üzüntü sizi daha çok kamçılar. Daha çok çalışıp ve hedefinize daha güçlü daha kararlı çıkmanıza vesile olur. Siz kendinize olan güveni, kararlılığı kaybetmediğiniz sürece yaşadığınız hiçbir olumsuzluk, zorluk, kişiler sizi hedefinizden yolunuzdan saptıramaz.

Bir karar verin ve sırasıyla uygulamaya geçin ne olursa olsun. Başkalarını suçlamaya takılıp kalmayın. Hele hele kendinizi suçlamakla vakit harcamayın. Çıktığınız yolda yalnız kalmaktan korkmayın. Olumsuz cevap aldığınızda kötü hislere kapılmadan kendi başınıza da başarabileceğinizi, en azından deneyebileceğinizi düşünün. Başlamadan başarıp başaramayacağınızı bilemezsiniz. Soruna odaklanmaktan vazgeçip, çözüme odaklanın. Böylece bakış açınız da değişmeye başlar. Bazı şeyleri daha net, daha gerçek görebilir, duruma göre vaziyet alabilirsiniz. Bu da sizi daha kararlı, daha güçlü kendisine öz güveni olan biri yapar. Ki o zaman tüm olumsuzluklara rağmen daha güçlü bir şekilde hedeflerinize zirveye ulaşabilir, ulaştığınız hedefin değerini kıymetini de iyi bilirsiniz.

"Düştüğünde tutabilecek bir el aramadan kendi çabanız ile kalkabiliyorsanız hayat sizin için daha güzel olacaktır."

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın