Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:40
Öğle
13:15
İkindi
15:49
Akşam
18:12
Yatsı
19:35

BEDDUA MI? ALDI, BU ALTIN KEMER

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
17.08.2021
Yazıyı Yazdır

1990-1991-1992 Ahmet Taşçı, 1995-1996-1997 Ahmet Taşçı. İki altın kemer sahibi, güreş otoritelerinin tabiri ile Yaşayan Efsane Ahmet Taşçı. Taşçı'dan sonra ne hikmettir bilinmez 1997 yılından sonra Tarihi Edirne Kırkpınar'da altın kemer alabilen yok. Beddua mı aldı bu kemer. Vedat Ergin 2000-2002 kemeri yandı. Recep Kara 2004-2005 kemeri yandı. Mehmet Yeşil Yeşil 2009-2010 kemeri yandı. Ali Gürbüz 2011-2012-2013 kemeri yandı.

Arada kalan boşluklar da kemeri iki yıl üst üste alan çıkmadı.

Ve uyuyan dev uyandı. Ali Gürbüz 2019 yılı Kırkpınar Başpehlivanı oldu. 2020 yılı ne hikmettir bilinmez hiç kimsenin aklına gelmeyen, tahmin bile edilemeyecek olan oldu. Görünmez bir mikrop, sadece altın kemere giden Ali Gürbüz'ü değil, tüm dünyayı durdurdu. Tüm spor karşılaşmaları durdu. Müsabakalar durdu. Ali Gürbüz durmadı. Bu altın kemer üzerindeki büyüyü bozacağım. O kemeri, 23 yıldır alınamayan o kemeri ben alacağım dedi ve 2020 yılında ara verilen Tarihi Edirne Kırkpınar güreşleri tüm olumsuzluklara, zorluklara rağmen Türkiye Güreş Federasyonu, Güreş Düzenleyen Belediyeler Birliği, Tarihi Edirne Kırkpınar Efsane Ağası Seyfettin Selim girişimleri sonucu Sağlık Bilim Kurulu izniyle 2021 yılı Kırkpınar Güreşleri yapıldı.

Çok çalışan ve hak eden hedefinden hiç vazgeçmeyen olur mu, olmaz mı ihtimallerini bir kenara atıp durmadan duraksamadan çalışan Ali Gürbüz Kırkpınar Başpehlivanlığını bir yıl aradan sonra ikinci kez kazandı, bütün zorluklara ve olumsuzluklara rağmen. Azmin zaferi kucakladığını gördük, şahit olduk.

2021 yılı Ali Gürbüz'e zorlu bir yol daha çıkardı. Pandemi öncesi hafta sonu birçok yerde güreş organizasyonları olduğundan pehlivanlar bölünür, yılın Kırkpınar Başpehlivanı gittiği bölgedeki pehlivanlar ile nisbeten biraz daha rahat güreşirdi. Oysa Pandemi sonrası aynı gün içinde bir organizasyon olduğundan bütün güreşler Kırkpınar havasında geçiyor. Bana göre bu yıl yapılan tüm organizasyonlarda derece yapan pehlivanlar Tarihi Edirne Kırkpınarda derece yapmış gibidir. Bu durum pehlivanlar için her ne kadar yorucu ve zor olsa da seyirci için her organizasyon Kırkpınar havasında geçmekte. Seyirci tüm pehlivanları bir arada görebilme imkânına sahip olmakla birlikte rekabeti, kalitesi yüksek güreşler seyretme imkânı buluyor. Velhâsıl bu durumda en çok yorulan, yıpranan hiç kuşkusuz 2021 yılı Kırkpınar Başpehlivanı Ali Gürbüz'dür.

Görünen o ki nasip, kısmet olursa bir elem, bir keder, bir aksilik olmaz ise 2022 yılında büyü bozulacak ve Ali Gürbüz 23-24 yıl aradan sonra altın kemerin ebedi sahibi olacak. Olsun be kardeşim olsun. Hak ediyor mu evet, er meydanlarına çıkan tüm yiğitler bunu hak ediyor. Tüm yiğitlerimizin affına sığınarak gönlümden geçeni söylüyorum. Artık o kemer ebedi sahibini bulmalı. Bugün itibari ile Ali Gürbüz gerek Başpehlivanlığı ikilemesi hasebi ile, gerek er meydanlarında yaptığı olağan üstü  güreşleri ile bu kemeri sonuna kadar hak ediyor.

Rabbim hak edenin hakkını zayi etmez. Dilerim 2022 yılında altın kemer ebedi sahibini bulur. Bir üç yıl daha beklemeyiz.

Sevgi ve saygılarımla.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın