Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 14° Adapazarı
Sabah
06:42
Öğle
13:14
İkindi
15:44
Akşam
18:07
Yatsı
19:31
BORSA 90542 % -3,42
DOLAR 5,59 % -0,79
EURO 6,38 % -0,42
ALTIN 221 % 0,15

Metal işçisi son kez masaya oturacak

Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu’nun yayınladığı sonuç bildirgesine göre toplu sözleşme görüşmelerinde MESS’in sergilediği olumsuz tavırlar nedeniyle eylemlerin kent meydanlarına taşınacağı açıklandı.

Haberler/EKONOMİ
09.01.2018
Haberi Yazdır
Metal işçisi son kez masaya oturacak

Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu’nun yayınladığı sonuç bildirgesine göre toplu sözleşme görüşmelerinde MESS’in sergilediği olumsuz tavırlar nedeniyle eylemlerin kent meydanlarına taşınacağı açıklandı.

Türk Metal Sendikası ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS arasında 1 Aralık 2017 günü yapılan ülke genelinde 130 bin, Sakarya'da 6 bin işçiyi ilgilendiren müzakerelerde, anlaşılamayan maddeler üzerinde uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından, atanan arabulucu süreci de tamamlanmış, ancak arabulucu taraflar arasında da bir uzlaşma sağlayamamıştı. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, 2018 yılının ilk toplantısını 9 Ocak günü Ankara’da gerçekleştirerek, MESS Grup Toplu İş Sözleşmesi sürecinde gelinen durumu değerlendirdi ve bundan sonraki süreçte izlenecek yol haritasını belirledi. Bu yol haritasına göre artık eylemler kent meydanına taşınacak. Bu eylemlerden sonuç alınamaması halinde, süreç alınacak grev kararıyla devam edecek.

Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu’nun Sonuç Bildirgesinde şu ifadelere yer verildi:

-“Sendikamız ile Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası MESS arasında 1 Aralık 2017 günü yapılan müzakerelerde, anlaşılamayan maddeler üzerinde uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından, işveren sendikası, sendikamız ile MESS arasında uzun yıllardır var olan sosyal diyalog anlayışına aykırı olarak müzakerelere son vermiştir. Uyuşmazlık tutanağının tutulmasının ardından atanan arabulucu süreci de tamamlanmış, bu süreçte Sendikamızın tüm iyi niyetine ve diyalog beklentisine rağmen, MESS’in tutumu nedeniyle, arabulucu taraflar arasında bir uzlaşma sağlayamamış, bu yasal süreçten de bir sonuç alınamamıştır.

BIÇAK KEMİĞE DAYANMIŞTIR

MESS’in bu uzlaşmaz tutumu, toplu iş sözleşmesine muhatap işyerlerinde çalışan ve bu sözleşmeden insan onuruna yaraşır bir ücret artışı bekleyen 130 bin metal işçisinde büyük bir hayal kırıklığına ve tepkilere neden olmuştur. MESS’in kırmızı çizgiler ilan eden bu yaklaşımı, bir yandan ülkemizin huzuru ve istikrarını, diğer yandan da ülkemizin en önemli sektörü olan metal sektöründe çalışma barışını açıkça tehdit etmektedir. Başkanlar Kurulumuz, MESS’in bu tutumuna karşı, yaklaşık bir buçuk aydır direnen, mücadele eden, sendikamızın aldığı kararlara sonuna kadar uyarak eylem yapan tüm üyelerimizi selamlamakta, üyelerimize ve onlara destek veren tüm emek dostlarına teşekkür etmektedir. Türk Metal Sendikası ve temsil ettiği üyeleri, ülkemizin huzurunu ve istikrarını, çalışma barışı ve endüstriyel ilişkiler dengesini her zaman göz önünde tutmuş, bugüne kadar ülkemiz ve işyerlerimiz için her türlü fedakarlığı yapmıştır. Ancak Türk Metal Sendikası üyeleri için artık bıçak kemiğe dayanmıştır.

EN İYİ SÖZLEŞME MASA BAŞINDA UZLAŞMAYLA BİTEN SÖZLEŞME

Bu nedenle, Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, üyesi metal işçilerinden aldığı güçle, mücadelesine devam etmeye kararlıdır. Sendikamız sosyal diyalog kapısını açık bırakmak kaydıyla eylemlerine devam edecek, bu konudaki kararlılığını ortaya koyacaktır. Sendikamız bu amaçla bugüne kadar sürdürdüğü direnişini ve eylemlerini işyerlerinde ve kent meydanlarında artırarak sürdürecektir. Bu amaçla, önümüzdeki süreçte, işyerlerimizin bulunduğu kentlerde, meydanlarda kitlesel basın açıklamaları yapılacak, halkımızın metal emekçilerinin bu kutsal mücadelesine desteği sağlanacaktır. Bu eylemlerden sonuç alınamaması halinde, sürecin alınacak grev kararıyla devam edeceğini açıklayan Başkanlar Kurulumuz, üyelerinin hak ve çıkarlarını koruyacak, onlara insan onuruna yaraşır bir yaşam sunacak toplu iş sözleşmesini bir an önce masa başında bitirmek amacındadır. En iyi sözleşmenin masa başında uzlaşmayla biten sözleşme olduğunu düşünen Türk Metal Sendikası, MESS’i bu sözleşme görüşmelerinde bir kez daha masaya çağırmaktadır.

YAŞANACAKLARIN SORUMLUSU SENDİKAMIZ OLMAYACAKTIR

Başkanlar Kurulumuz, üyelerinin sendikamıza emanet ettiği alın terlerini korumaya, emeğin hak ve özgürlüklerinden ve çalışma yaşamında adaletten taviz vermemeye ve daha önce açıkladığı gibi, bu sözleşmeyi yüzyılın sözleşmesi olarak imzalamaya kararlıdır. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu bir kez daha yinelemektedir: Ülkemizin son derece hassas bir dönemden geçtiği, devletimiz uluslararası alanda birçok baskının altında kaldığı, ülkemizin bir terör tehdidi yaşadığı bir dönemde, büyük kentlerimizde ve işyerlerimizde yaşanacak tüm sorunlardan Sendikamız sorumlu olmayacaktır. Türk Metal Sendikası Başkanlar Kurulu, alınan kararların ülkemize, çalışma yaşamına, işçi sınıfımıza ve metal işçilerine hayırlı uğurlu olmasını, 2018 yılının dünyaya, ülkemize barış, huzur ve refah getirmesini dilemektedir.”

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın