Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 25° Adapazarı
Sabah
05:15
Öğle
12:56
İkindi
16:20
Akşam
19:02
Yatsı
20:21

VEBAL

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
06.09.2020
Yazıyı Yazdır

Hayat kendi akışı içersin de akmaya devam ederken, insan ömründen her gün daha fazla bir gün çalmaya devam ediyor. Acıların olduğu kadar sevinçlerinde yer aldığı adına ömür dediğimiz yüce yaradanın nefes sayısı kadar sınır çizdiği fani dünyada aslonan kulluğa yakışır bir şekilde hayat sürmektir.

Ben bilmiyordum, duymadım, farkına varamadım ya da ben cahildim vb mazaretlerin hiçbirinin mahşeri ilahiyede karşılığı yoktur. Devam etmekte olan hayatın kendine has kuralları ve beşeri münasebetleri vardır. Ömür bitiminde yüce kitabımızda ifadesini bulan cennet ve cehennem hayatının başlayacağı ebedi bir yaşam her kulu beklemektedir.

Hayatımıza damga vuran Corona belası hergün usanmadan bıkmadan can almaya devam ederken aslında biz insanoğlunun vurdumduymazlığı bunu açıkça tetiklemektedir. Bana bir şey olmaz kaderciliği aslında bireysel görülse de toplumsal felaketlerin yaşanmasına ve büyük vebal altında kalmamızı sağlamaktan başka herhangi bir faydası yoktur. Maske ve sosyal mesafe konusunda ne kadar uyarı yapılırsa yapılsın inatla basit kurallara uymayan bir çok sorumsuzluk örneğine hergün rastlamaktayız.  

Pes yani dedirten bu olumsuz örnekler yeni bir dalgaya yeni bir felakete süratlice zemin hazırlamaktadır. Gerek ekonomik gerekse toplum sağlığı açısından ülkemizi sıkıntıya düşüren bu aymazlar umarım nasıl bir vebal aldıklarının farkındadırlar. Sağ gözün sol gözden alacağının kalmayacağı ilahi hesap gününde nasıl bir savunma yapacaklar doğrusu çok merak ediyorum.

Evine ekmek götüremeyen binlerce esnafın, işsiz kalan milyonların, hastanelere yığılan binlerce hastanın, okula gidemeyen ve eğitim alamayan milyonlarca gencin velhasılı  bu beladan  ölenlerin vebalini bu aymazlık nasıl öder bilemiyorum.

Umudumuz ve duamız bu coronalı günlerden biran önce kurtulup hayatın normal akışına geri dönmesi. Maske Mesafe ve Hijyen kuralları çokta zor olmasa da elbette sıkıcı yönleri de var. Ama hastane yoğun bakımlarında hortumlara takılı, duvarlara bakarak ölüm kalım savaşı vermekten iyidir. Ne diyelim anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az …   

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın