Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:27
Öğle
13:10
İkindi
16:36
Akşam
19:18
Yatsı
20:38

Yıldız: ‘Köpeklerdeki Uyuz Hastalığı İnsanlara Geçer Mi?’

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, ‘Köpeklerdeki Uyuz Hastalığı İnsanlara Geçer Mi?’ konulu bilgilendirmede bulundu.

Haberler/YAŞAM
13.03.2023
Haberi Yazdır
Yıldız: ‘Köpeklerdeki Uyuz Hastalığı İnsanlara Geçer Mi?’

Veteriner Hekim Mustafa Yıldız, "Çevremizde gerek sahipli gerekse sokak köpeklerinde uyuz hastalığı maalesef sık görülür. Önce uyuz hastalığı hakkında kısa bir bilgi verelim. Uyuz hastalığı bir ektoparaziter (dış parazit) hastalıktır.

En çok belirtilerini deride, ayrıca kulakta da gözükür. İnsanlar köpeklerdeki tüy döküntülerini görünce hemen bu uyuz hastalığına yakalandı diye söylenseler de, köpeklerde tüy dökülmesine neden olan birçok hastalık mevcuttur.

Örneğin, mantar, alerji, malassezia  pachydermatis, v.b. bu hastalıklardan onlarca  sayabiliriz.

Köpeklerde uyuz hastalığı bir cilt hastalığıdır. Üç çeşidi mevcuttur. Sarcoptes, demodex, otodeks her üçünün de etkenleri farklıdır. Fakat aynı hastalığı yaparlar. Sarcoptes ve de demodex gövdede deri hastalığı yaparken otodeks hastalığı kulakta yapar.

Uyuz etkenleri canlı ve de hareketli canlılardır. Temasla bir canlıdan diğer bir canlıya geçebilirler. Bu sayede ektoparaziter yaşama devam ederler. Bu arada uyuzlu köpekle kontrolsüz temasa geçen köpeğin sahibi de uyuzdan nasibini alır. Uyuz hastalığıyla karşı karşıya kalır. O kadar korkmayın. Yaşadığımız bu çağda biraz uzun süren çok güzel tedavi yöntemleri mevcuttur. Çok geç kalmadan hayvan sahibi kendi doktoruna, köpeği de en yakın veteriner hekime götürmesi hastalığın çok yayılmadan kontrol altına alınmasını, tedavi başarı şansını artırmış olacaktır." diyerek açıklamalarını noktaladı.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın