Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:40
Öğle
13:15
İkindi
15:49
Akşam
18:12
Yatsı
19:35

ÜRETİM YOKSA GÜÇLÜ DEĞİLSİNİZ

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
16.08.2019
Yazıyı Yazdır
Dünyada kuruluşlar ne üretirlerse üretsinler, başta gelen sorumlulukları, kaynaklarını en verimli olarak değerlendirmektir. Kuruluşların uzun ömürlü olmaları, ekonomik, siyasal ve kültürel çevredeki değişmelere uyum sağlamaları, önceden planladıkları yatırımlara bağlıdır.Kuruluşlar gelecekleri aksatmadan yaptıkları yatırımlarla güvence altına alırlar. Sürekli yatırım yaparak, kendilerini yenilemeyen kuruluşlar, uzun dönemde varlıklarını koruyamazlar. 
*
Dünyanın hem yerel, hem de küresel pazarlararında, kuruluşlar arasındaki yarışın, büyük bir hız kazanması, iletişimdeki yeni gelişmeler,üretim ve yönetim sorunlarına yeni boyutlar kazandırmıştır. Gelirlerin artırılmasında, finansal kaynakların bulunmasında,  kazançlı olarak değerlendirilmesinde, paradan para kazanmanın yerine, ürün ve hizmet üretiminden para kazanma geçmiştir. Artık kuruluşların başarısında belirleyici olan, parasal kaynaklar değil, entellektüel kaynaklardır.  
*
Ekonomik alanda her kuruluşların uzun dönemde varlıklarını sürdürmeleri,  gelirleri giderlerini karşılayacak, ürünleri ve hizmetleri, kaliteyi düşürmeden  üretmelerine bağlıdır. Ürünlerinden ve hizmetlerinden kazanç sağlamayan kuruluşlar, finansal sorumluluklarını yerine getirmedikleri gibi, kendileriyle birlikte toplumu da yoksullaştırırlar. Dünyanın hiçbir yerinde, meyvası para olan ağaç yoktur.Kuruluşlar kaynakları üretime ve hizmete dönüştürmek için vardırlar.
*
Faizi paranın kirası olarak gören, seküler ekonomilerde olduğu gibi, para alınıp satılan bir ürün değil, zaman içinde ürün ve hizmet üretme gücü olan, bir üretim aracıdır. Entellektüel kaynaklarla birlikte, parasal kaynaklar kuruluşlarda, istenen ürünleri ve  hizmetleri üretmek için elele verirlerse, dünyanın yeraltı ve yerüstü zenginliklerinden bütün insanlar yararlanır. Bunun için Anadolu insanının kültüründe, paranın,toprağın ve insanın boş durması  iyi karşılanmaz. 
Dünyanın bütün ülkelerinde, boş duran insanların bilgilerinden ve bilgeliklerinden yaralanılarak, boş duran paralarla doğal kaynaklara değer kazandıran kuruluşlar, yoksullukla birlikte savurganlığın da üstesinden  gelirler. Bunun  için dünyanın doğal kaynaklarını değerlendirerek, insanların doğal ihtiyaçlarını karşılamak, yerel ve küresel kuruluşların, kurumsal ve toplumsal sorumluluklarının başında gelmektedir. Kuruluşlar    ekonomik kazançlarından daha çok toplumsal kazançlarıyla var olurlar. 
*
Kuruluşlar üretimlerinin sürdürülebilir olması, ekonomik kazançlarıyla toplumsal kazançlarını altın oranda değerlendirerek, insanlığın üretim ve yönetim birikimine katkıda bulunurlar. Kuruluşlar insanların bilgi ve bilgelik birikimlerinden yararlanarak, parasal kaynakları değerlendirirler. Parasal kaynaklar kuruluşlar aracılığıyla üretime katkıda bulunurlar, ürünlere ve hizmetlere dönüşürler.Ülkelerin güçleri, güçlü kuruluşlarından kaynaklanır.Parasal kaynaklar güçlü kuruluşlarla güç kazanırlar.  
Güçlü kuruluşları olmayan ülkelerin,güçlü paraları olmaz. 
Ülkelerde paranın gücü, üretimden kaynaklanır. 
Üreten ülkeler tüketenlerden güçlüdür.
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın