Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:40
Öğle
13:15
İkindi
15:49
Akşam
18:12
Yatsı
19:35

DEĞİŞİM RÜZGARLARINA DİRENİLMEZ DEĞİŞİMDEN YARARLANILIR

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
10.04.2019
Yazıyı Yazdır
Dünyada ülkelerin gücü, siyasal sınırların önemini yitirmesiyle, büyük bir hız ve yoğunluk kazanan kültürel dönüşümlere, ayak uydurmasını başarmasından kaynaklanmaktadır. Ürün, hizmet ve bilgi üretiminde, dünya standartlarını belirleyen, kamu, özel ve gönüllü kesimdeki  kuruluşlar, ülkelerin ordularının yerine geçmişlerdir. Onların rekabette en güçlü, en etkili silahları, yılların içinde oluşan değerleridir. Ülkelerin gücünü, görünen varlıkları değil, görünmeyen varlıkları belirlemektedir.
Uzun ömürlü, güçlü kuruluşlar, yüzyılların zor sınavlarından geçmiş, değerlerle inşa edilirler. Onlar değişmeden değişen, dönüşmeden dönüşen esnek yapılarıyla, kendilerini süreklilik içinde yenilemesini bilirler. Ekonomik, siyasal ve kültürle boyutlarıyla insanların hayatını kolaylaştıran  kuruluşlar, hem ulusal, hem de uluslararası pazarlarda ödüllendirilirler. Dünyanın her ülkesinde insanlara yardım eden kuruluşlara, insanlar yardım ederler.
Kuruluşlar, yardım eden ve yardım edilen kuruluşlar olmak için, kendi iç yapılarındaki değişim ve dönüşüm hızlarını, dünyadaki değişim ve dönüşüm hızının üstünde tutmasını bilmek zorundadırlar. Nasıl derilerini değiştirmeyen yılanlar uzun ömürlü olmazlarsa, kendilerini yenilemesini bilmeyen  kuruluşlar da, uzun ömürlü olmazlar.  John P. Kotter, işletmelerde değişim yönetimi için, aşağıdaki sırayı izleyen yedi aşamalı bir yol haritası önermektedir.
*
Pazar ve rekabet ortamını inceleyerek, değişimde bir öncelikler sıralaması yapmak. Krizlerdeki fırsatları, fırsatlardaki krizleri görmek için, sık sık toplantılar düzenlemek.
*
Kuruluşlarda değişimi yönetecek ve çalışanların katılımı sağlayacak, güçlü bir çalışma ekibi oluşturmak.
*
Değişimin kusursuzca yönetilmesi sağlayacak çalışanların benimseyeceği vizyonu belirlemek ve uygulama stratejileri geliştirmek.
*
Çalışanların vizyonu benimsemesini önleyen engelleri ortadan kaldırmak, yenilik getiren düşünce ve uygulamaları özendirmek.
*
Değişim yönetiminin, kısa, orta ve uzun vadeli kazanımlarını öngörmek, uygulama sonucu kazanımları hesaplamak ve katkıda bulunanları ödüllendirmek.
*
Vizyonda belirlenen hedeflerdeki sapmaları belirlemek, ayrılmaların giderilmesi, yeni stratejiler geliştirilmesi için, gerekli insan kaynakları çalışmalarını yapmak ve değişim çabalarını sürekli kılmak.
*
Kuruluşlarda değişim yönetiminin kurumsallaşmasın sağlayacak, liderlik yapısını güçlendirmek.
 
Dünyanın duvarsız ve kapısız bir çarşıya dönüştüğü bir dönemde, ülkelerle birlikte bütün kuruluşlar, kendilerini sürekli yenilemek zorundadırlar. Yenilenmeyenler yenilirler.
*
Yirmi birinci yüzyıl değişime direnme yüzyılı değil, değişimi yönetme yüzyılıdır. Çünkü, zaman içinde, hiçbir kuruluşun değişmeden durması mümkün değildir. 
*
Değişime direnen bütün kuruluşlar küçülürler, değişimi yönetmesini bilenler de büyürler.Bir kuruluş ne kadar çok değişirse, o kadar aynı kalır.
Dünyada katma değeri yüksek, ürün ve hizmet üreten kuruluşlar, katma değeri düşük ürün ve hizmet üreten  kuruluşlardan daha hızlı değişirler.
Değişme yeteneğini yitirenler, kendi can damarlarını kendileri keserler.
*
Bütün kuruluşlar değişmeden değişmesini öğrenmek zorundadır.
*
Değişmesini bilenler, yeni sözler söylemesini bilenlerdir.
Her gün yeni olanlardan kimse usanmaz.
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın