Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:44
Öğle
13:06
İkindi
15:26
Akşam
17:46
Yatsı
19:13

Sakarya'da Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Mübarek Kurban Bayramı yaklaşırken Diyanet İşleri Başkanlığı bayram namaz saatlerini açıkladı. Buna göre Sakarya'da Kurban Bayramı namazı saat 06.41'de kılınacak.

Haberler/GÜNCEL
09.08.2019
Haberi Yazdır
Sakarya'da Kurban Bayramı namazı saat kaçta?

Kurban Bayramı namaz saatleri Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından açıklandı. İkinci dini bayram olan Kurban Bayramı Pazar günü başlayacak, 14 Ağustos Çarşamba günü sona erecek.

Dört gün sürecek olan Kurban Bayramı'nın birinci gününde kılınacak olan bayram namazı Sakarya'da saat 06.41'de kılınacak. 

BAYRAM NAMAZI DEMOKRASİ MEYDANI'NDA
Sakarya'da ilk kez bir bayram namazı Demokrasi Meydanı'nda kılınacak. Bayramın ilk günü olan 11 Ağustos Pazar sabahı Demokrasi (Kent) Meydanı'nda saat 04.57'de sabah namazı kılınacak ardından saat 06.41'de bayram namazı kılınacak. 

SAKARYA BAYRAM NAMAZI SAATİ
Diyanet, Sakarya’nın Akyazı, Geyve, Hendek, Karasu, Kaynarca, Kocaali, Pamukova, Taraklı ilçeleri için 2019 Kurban bayramı namaz saatini belirledi.

İşte o ilçelerin bayram namazı saatleri:
Sakarya için Kurban bayramı namazı saati: 06.41
Karasu: 06:40:00
Akyazı: 06:41:00
Geyve: 06:42:00
Hendek: 06:40:00
Kaynarca: 06:42:00
Kocaali: 06:39:00
Pamukova: 06:43:00
Taraklı: 06:42:00

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?
BİRİNCİ REK'AT

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve "Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama" diye niyet eder.

2) İmam "Allahu Ekber" deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de "Allahu Ekber"diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

3) Hem imam, hem de cemaat içlerinden "Sübhaneke suresini okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir: Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice "Allahu Ekber"diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.ikinci Tekbir: ikinci defa "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur. Üçüncü Tekbir: Sonra yine "Allahu Ekber" denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, içinden "Euzü Besmele", açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İKİNCİ REK'AT
6) İmam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden(birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır, sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta. İmam ve cemaat, Ettehiyyatü. Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina... duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın