Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:50
Öğle
12:47
İkindi
15:41
Akşam
18:10
Yatsı
19:29

Olimpiyatlara seçilen ilk Türk Karate Hakemi: Uğur Kobaş

Radyo Mega stüdyolarında yapımcılığını ve sunuculuğunu Cemil Tekin'in yaptığı “Sadece Spor” programına Dünya ve Avrupa Karate Federasyonları Hakem Kurul Üyesi Uğur Kobaş konuk oldu. Program konuğu Kobaş, Cemil Tekin'in sorularını yanıtladı.

Haberler/SPOR
16.10.2020
Haberi Yazdır
Olimpiyatlara seçilen ilk Türk Karate Hakemi: Uğur Kobaş

Karate alanındaki başarıları hakkında; Spor eğitimi alıp sporculuktan geldiğim için bugün ki konumumdayım. Ben her zaman söylüyorum iyi hakem olabilmek için sporculuk eğitimini de iyi almak gerekiyor. Eğer sporcunun ruhunu anlayamazsan antrenörlükte eksik kalırsın, hakemlik yapamazsın. Sporcu kimliğim bugün olduğum yerin temelini oluşturdu.

Tokyo Olimpiyatları ertelenmeseydi Olimpiyatlara seçilen ilk Türk Karate Hakemi unvanını alacaktım. Olimpiyatlar 2021 ‘e ertelendi. Tabi ki 2021’de kadroda olur muyuz bilemiyorum ancak en büyük adaylardan biriyiz.

Hendek Belediyesi Süleyman Seba Tesisi hakkında; Süleyman Seba tesisi muhteşem bir proje. Bu projenin oluşmasını sağlayan belediye başkanı Turgut Babaoğlu’nu tebrik ediyorum. Bu projeyi gördüğümde çok beğendim Hendek için büyük bir yatırım olacak. Tabi bu vesileyle geçmişten bugüne spora verdiği destekle sporcuların ve sporun gelişmesini sağlayan Ali İnci yede teşekkür ediyorum. İşte bu yüzden Hendek spor şehri.

Pandemi döneminde spora devam edilmeli mi sorusuna; Türkiye Karate Federasyonu ilklerin federasyonudur. Dünyada Karateyle ilgili tüm faaliyetler durdu. Biz Türkiye Karate Federasyonu Başkanı Esat Delihasan’ın girişimleri ve Sakarya Büyükşehir belediyesinin sponsorluğuyla beraber Türkiye Karate Federasyonu Kulüpler Takım Kata şampiyonasını yaptık. Bu şampiyona Dünya Karate Federasyonu tarafından tüm ülkelere örnek teşkil etmesi amacıyla gönderildi.

 Pandemi döneminde en çok zorlandığımız nokta aileler çocuklarını spora göndermek istemiyorlar. Antrenmana gelen öğrenci sayımız pandemi öncesine göre çok azaldı. Tabi ki insanların korkularını anlıyoruz. Ancak olaya bir de şu açıdan bakmak lazım pandemi döneminde vakitlerini değerlendirip kafalarını dağıtacakları etkinlikler bulamazsak çocuklarımızı nereye göndereceğiz. Tüm önlemler alındığı sürece ben devam edilmesi taraftarıyım.

Son olarak unutamadığı anısını anlatan Kobaş; unutamadığım en tatlı anım. Beni karateye babaannem yazdırdı. Müsabaka yapmaya başladığımız dönem babaannem maçlarımı izlemeye gelirdi. Müsabaka sırasında rakibim ister istemez bana dokunduğunda babaannem sinirlenirdi. Çok güzel anılar tabi ki onun benim için yaptığı fedakarlıkların hakkı ödenmez.

Son olarak Kobaş, Radyo Mega ailesine program için teşekkürlerini sundu.

 

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın