https://www.instagram.com/bibis_beauty_54/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
03:20
Öğle
13:04
İkindi
17:03
Akşam
20:38
Yatsı
22:28
https://api.whatsapp.com/send?phone=905538544835

Müşteki ve Tanıkların Beyanları

Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamaya ilişkin aralarında fabrika sahiplerinin de bulunduğu 4'ü tutuklu 7 sanığın yargılanması devam ediyor.

Haberler/GÜNCEL
10.06.2021
Haberi Yazdır
Müşteki ve Tanıkların Beyanları

Sakarya 1. Ağır Ceza Mahkemesince, Ferizli ilçesinde yeni inşa edilen cezaevi kampüsündeki salonda görülen duruşmada, tutuklu sanıklar fabrika sahiplerinden Yaşar C. ile Hasan Ali V, Erşan Ö, Asiye A, tutuksuz sanıklar Ali Rıza Ergenç C, Aslı B. ve taraf avukatları hazır bulundu. Tutuksuz sanık Ahmet Ç. ise duruşmaya katılmadı.

Duruşma salonu binası içinde ve çevresinde kolluk kuvvetlerince geniş güvenlik önlemi alındı.

Duruşma salonuna müştekiler, patlamada hayatını kaybedenlerin yakınları ve diğer izleyiciler, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri uygulanarak alındı.

Yoklama yapılmasının ardından celse arasında gelen belgeler zapta geçirildi.

Duruşmada, ikinci celsede beyanı alınamayan müştekilerin kimlik tespitinin ardından ifadesine başvuruldu.

Müşteki Emel Ş. beyanında fabrika volkan bölümünde işçi olarak çalıştığını belirterek, "Sol kolumdan yaralandım. Patlama anında oradaydım, volkan imalatındaydım. İlk patlamada içerideydim, hiçbir şey göremedim. İkinci patlamada ancak dışarıya atabildim kendimi. Şikayetçiyim. Katılma talebim vardır." dedi.

Müşteki Rıdvan Y. de fabrikada çalışmadığını, patlama günü olay mahalline yakın bir yerleşim yerindeki cami önünde otururken başına cam düştüğünü ve yaralandığını belirterek, sanıklardan şikayetçi olduğunu kaydetti.

Müşteki Kıymet N. de torpil bölümünde ustabaşı olarak görev yaptığını aktararak, "Patlamanın nerede olduğunu görmedim. Ayaklarımdan yaralandım. Sanık Hasan Ali V, yetkiliydi, söz sahibiydi. Asiye Hanım sorumlu müdürdü, bölümleri dolaşır uyarılarda bulunurdu. Baskı uzun zamandır vardı fakat patlamadan 1 ay öncesinden beri daha fazla baskı yapmaya başladılar. Ali Rıza Ergenç C, bizden fazla koli çıkarmamızı söylüyordu. Şikayetçiyim." ifadesini kullandı.

Müşteki Hülya E. de olay günü volkan bölümünde çalıştığını dile getirerek, ilk patlama anını göremediğini, hafif yaralandığını, masanın altına girdiğini ve sonra bulunduğu bölümden kaçtığını kaydetti.

Müşteki Emine B. de havai fişek bölümünde çalıştığını, ilk patlamayı göremediğini belirterek, sanıklardan şikayetçi olduğunu anlattı.

- "İşçiler muskaların ısınmasıyla ilgili şikayet ediyorlardı"

Tanık Tuğba K. de fabrikada tehlikeli madde güvenlik danışmanı olarak görev yaptığını anlattı.

Bildiği kadarıyla Çin Mahallesi'nde havai fişeğin ham maddesinin üretildiğini belirten Tanık Tuğba K, "Muska ilk defa yapılan bir üründü, yakın tarihte başlamıştı. Ne kullanıldığına ilişkin bir bilgim yok. İşçiler muska üretimi yapılırken sıkıntılar olduğunu söylüyorlardı, ısınmasıyla ilgili şikayet ediyorlardı. Muskaların dışarı çıkarılıp kurutulmak için serildiğini birimleri gezerken gördüm." İfadesini kullandı.

Tanık Ayfer C. de patlama günü izinli olduğunu dile getirerek, "Üretim konusunda emir ve talimatları sanıklar Hasan Ali V. ve Erşan Ö'den alıyorduk. Jelatini ben tek yapıyordum. 1 günde 20 ile 30 koli arasında yapıyordum. Koku almaya başladım ve Erşan Ö'ye ilettim. Aradan vakit geçince o da kokuyu aldı ve bana sordu, ben de muskaların koktuğunu söyledim. Erşan Ö. lavaboların koktuğunu söyledi. Bir gün paketleme yaparken muska elimi yaktı. Çalışanlar da muskaları dışarı yere serdiler." dedi.

Mahkeme heyeti, sanık, müşteki ve taraf avukatlarının beyanlarının alınması için duruşmaya ara verdi.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın