Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:01
Öğle
13:00
İkindi
16:33
Akşam
19:22
Yatsı
20:44
https://api.whatsapp.com/send?phone=905538544835

Mustafa Yıldız: Büyükbaş Koyun Keçi Üreticilerinin Dikkatine

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Büyükbaş, koyun, keçi üreticileri kış mevsiminde ihtiyaç duyacakları yem tedarikçileri için son fırsat" diyerek, bilgilendirmede bulundu.

Haberler/GÜNCEL
13.09.2021
Haberi Yazdır
Mustafa Yıldız: Büyükbaş Koyun Keçi Üreticilerinin Dikkatine

Başkan Yıldız açıklamasında, "Hayvan üreticilerimiz yaklaşan kış mevsimi nedeniyle, hayvanlarının ihtiyaç duyacakları yem ihtiyaçlarını şimdiden tedarik etmeliler. Bunlar nelerdir? Kaba yem dediğimiz silaj, yonca, ot, saman v.b. yemlerdir. Hayvancılık işletmelerinde yem giderleri ne kadar ucuza temin edilirse işletmenin karlılığı o ölçüde artar. Bir ahır işletmesinin toplam giderleri %70 yakını yemdir. Doğal olarak hedef yemleri ucuza mal etmektir.

Kaba yem tedarik ederken, yemin çürük, küflü v.b. bozuk olmaması büyük önem arz eder. Kaba yemleri tedarik ederken yemlerin kalitesine dikkat etmediğiniz taktirde hayvanınızın hastalanacağını, vaktinde veteriner hekim arkadaşım çağrılmadığı taktirde ölebileceğini üreticilerimizin bilmesi gerekir.

Kaba yem tedarik ederken mutlaka işletmenin süt, et yönlü beslenme dikkat alınarak ne kadar hangi yemden temin edeceğinizi serbest veteriner hekimler danışarak karar verebilirsiniz. Alacağınız kaba yem ihtiyacınızı hesaplarken sizi bir sonraki hasat dönemine kadar götürmelidir. Kışın ortasında kaba yemleri temin etmeye kalktığınızda fiyatlar çok yüksek olabilir. Buda işletmenin karlılığını düşürür.

Kaba yemleri, depolarken hava şartlarında yağmur, kar v.b. etkilenmemesine özen göstermeliyiz. Zeminin durumu da önemlidir. Yağmur yağdığında zemin çamur, balçık haline dönüşüyorsa hem kaba yeme zarar verir hem de işletmenin iş yükünü artırır.

Üreticilerimize verimli, bol kazançlı bir kış sezonu geçirmelerini dilerim." ifadelerinde bulundu.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın