Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
04:26
Öğle
13:08
İkindi
16:56
Akşam
20:03
Yatsı
21:33

Kuraklığın Olumsuz Etkilerini Görmek İçin Kahin Olmanıza Gerek Yok

Küresel Isınma Sonucu Dünyada Oluşacak Kuraklığa Bağlı Açlık, Gelecekte Maalesef İnsanlığı Zor Günler Bekliyor

Haberler/YAŞAM
01.08.2022
Haberi Yazdır
Kuraklığın Olumsuz Etkilerini Görmek İçin Kahin Olmanıza Gerek Yok

Sakarya Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Küresel Isınma Sonucu Dünyada Oluşacak Kuraklığa Bağlı Açlık, Gelecekte Maalesef İnsanlığı Zor Günler Bekliyor" konulu bilgilendirmede bulundu.

Başkan Mustafa Yıldız, "Kuraklığın olumsuz etkilerini görmek için kahin olmanıza gerek yoktur. Kuraklık yalnız ülkemiz tarım ve de hayvancılığı gelecekte olumsuz etkilemeyecek. Bütün dünya ülke ve coğrafyadaki lokalizasyonuna  göre olumsuz etkileyecektir. Doğada ve de tarımda kuraklığa bağlı oluşan üretimdeki olumsuz dengeler, gerekse doğadaki bitkiler toprağın yeterli yağmur almamasına bağlı olarak ıslanmadığından bitkiler doğada büyüyemez. Bitkiler büyüyemezse sığırlar, koyunlar , keçiler otlayamaz. Evcil ekonomik hayvanların kaba yem ihtiyacı karşılanamayacaktır. Sığırlarda, koyunlarda, keçilerde v.b. midelerinin çalışabilmesi için midenin %80 kaba yem ile dolu olması gerekmektedir. Evcil ekonomik olarak yetiştirdiğimiz hayvanları doyuramazsak hayvanlarda yeterli ,gerek büyüme gerekse verim yönlü et, süt, yumurta üretiminde çok ciddi azalma şekillenecektir. Bu da insanlık için ilerde açlık demektir. Açlığa bağlı çok ciddi savaşlar ve de göçler her zaman gündemde olacaktır.

Küresel ısınmanın olumsuz etkilerini minimuma indirgemek yaşanılabilir bir dünya ve çevre için bütün dünya ülke ve insanları üzerlerimize düşen görevleri eksiksiz olarak yerine getirmek zorundayız. İnsanlığı özellikle her türlü israf konusunda bilinçlendirmek zorundayız. İsrafı ne kadar çok engellersek küresel ısınmayı önlemede ki, katkısı çok ciddi olacaktır. Dolayısıyla küresel ısınmaya bağlı oluşacak kuraklık tehlikesini o oranda engellemiş olacaktır.

Doğa ve yaşanılabilir bir çevre için biz ve de bizden sonra gelen yeni jenerasyonu çok duyarlı ve de bilgili yetiştirmek zorundayız. Güzel bir doğa ve de yaşanılabilir bir dünya tüm halkımıza gelsin." açıklamalarında bulundu.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın