Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
03:52
Öğle
13:00
İkindi
16:54
Akşam
20:13
Yatsı
21:50

Kendi Davasına Sahip Çıkmayan İşçiler İçin Yapılan Eylem

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
21.08.2019
Yazıyı Yazdır

Sendikanın ve Tank Palet işçisin sahip çıkmadığı ama Sakarya’nın evladı CHP Grup başkan vekili Engin Özkoç’un sahip çıktığı eylem şemsiyeli parkta yapıldı.

Sendika yöneticileri ve işçiler evlerinde mışıl mışıl uyurken; Engin Özkoç, Engin Altay, Onursal Adıgüzel, Orhan Sarıbal, Veli Ağbaba, Seyit Torun, Fethi Açıkel, Tuncay Özkan, Mehmet Ali Çelebi, Mahmut Tanal, Nurhayat Altaca, Tahsin Tarhan, Kani Beko, Ali Mahir Başarır, Sibel Özdemir milletvekilleri sabaha kadar sürecek eylemini sürdürmeye kararlılar.

CHP Grup Başkan Vekili Engin Özkoç, “Mesele fabrika özelleştirmesi değil, mesele vatan millet Sakarya meselesidir” diyor konuşmasında.

Özkoç; “Tank Palet 1105 sayılı cumhurbaşkanlığı kararı ile ASFAT'a devrediliyor.

Bu devir aslında askeri fabrikayı Katar'a devretmek için hülle yoluna başvurmaktır.

Türkiye'de satacak bir şey kalmadığı için sıra askeri fabrikalara geldi.

Tank Palet vatandır, satılamaz.

Türkiye'nin uyanık kalması lazım.

Sadece tank palet değil, yer altı kaynaklarımız da Kaz Dağları'nda olduğu gibi Kanada ve benzeri firmalara peşkeş çekiliyor.

Bu satışlar karşısında vatandaşın görev başında olması, vatana sahip çıkması lazım.

Biz bütün geceyi Sakarya meydanında geçireceğiz.

Sakarya tank palet vatandır, satılamaz.

Bunu bir kez daha yüksek sesle vurgulayacağız.

” Maaşları Artık Asfat Ödeyecek’’
Tank palet fabrikasıyla ilgili işlemler 21 Aralık'ta tamamlanacak. Fabrikada çalışan işçilerin tamamı Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kadrosundan çıkıp ASFAT kadrosuna geçecek.

İşçilerin maaşları 14 Eylül'den itibaren ASFAT tarafından ödenmeye başlanacak.

Özkoç; Sakarya'da ‘Tank Palet Fabrikası' olarak bilinen 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü'nün özelleştirme kapsamına alınmıştı. 2018 yılının aralık ayında yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile 25 yıllığına özelleştirilen fabrikanın işletmesi BMC'ye devredildi.

Yüzde 49'u devir öncesinde Katar Ordusu'na satılan BMC'nin fabrikaya 40-50 milyon dolarlık bir yatırım yapacağı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanmıştı. 

Söz konusu özelleştirme ile ilgili tartışmalar sürerken genel tepkiler üzerine resmi özelleştirmeden vazgeçildi. 

Fabrikanın Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) alınarak, Askeri Fabrika ve Tersane İşletme A.Ş.'ye (ASFAT) devri kararlaştırıldı.

Tank palet fabrikasının ASFAT'a devrine yarın başlıyor. 

Kendi ekmek davalarına çıkmayan sendika yönetimi ve işçiler varken “Tank Palet vatandır, satılamaz” “Mesele fabrika özelleştirmesi değil, mesele vatan millet Sakarya meselesidir” diyen başta CHP grup başkan vekili Engin Özkoç ve eyleme katılan milletvekillerini kutluyorum.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın