Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:31
Öğle
13:11
İkindi
16:35
Akşam
19:16
Yatsı
20:36

İnsan oğludur beşer, kuldur şaşar

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
29.09.2019
Yazıyı Yazdır

Matematik dünya genelinde finans, bilişim, mühendislik, doğa bilimleri gibi alanlarını da içinde barındırır ama CHP Sakarya İl Başkanı matematik’e ek olarak siyasi bilimleri de ekledi.
Rakiplerim ne kadar hesap yaparsa ben onlardan çok hesap yaparım derdi her zaman..
İl Başkanının kendisine en büyük rakip olarak gördüğü kişi de CHP Grup Başkan vekili Sakarya Milletvekili Engin Özkoç’tu…
Kurultay’da 14 delege ile Genel başkana, dolaysıyla da Engin Özkoç’a rağmen Muharrem İnce’ye destek vermişti.
Yine imza toplama sürecinde İl Başkanlarını temsilen televizon’lara çıkmış ön saflarda yerini almıştı.
Bu da yetmedi Muharrem İnce’yi Sakarya iki kez davet ederek gövde gösterinde bulunmuştu..
Yerel seçimlerde her zaman yazılarımda yazdığım gibi, bireysel düşünüyor diyerek suçladığım grup başkan vekili Engin Özkoç ve PM üyesi Ayca Taşkent’in bu seçimde örgüt kararlarına uyduklarını şahit oldum.
Oysa peşin hükümlü olan benmişim.
Engin Özkoç’un belediye başkan atamalarında örgütlerin istediği adayların gösterilmesi için genel merkezde etkin olduğunu gözledim.
Ayrıca, İl Başkanlığı için alınacak olan binanın alınması için genel merkezde yardımcı oldu bina alındı.
Yoksa 2.700 Tl bina alımı için genel merkez Sakarya örgütüne bina almazdı.
Yine, seçim için para lazım olduğu söylendi Engin Özkoç para gönderdi.
Seçim çalışması için nereye davet edildilerse gittiler.
Sonuç olarak Engin Özkoç ve PM üyesi Ayça Taşkent’e vefasızlık yapıldı diye düşünüyorum.
Gel zaman, git zaman İl Başkanı hatasını anladı gördü, siyaset yapmaya devam edeceksem Engin Özkoç’a yakın olmam lazım diye düşündü.
Söz aldığını her konuşmasında Engin Özkoç’u yere göğe koymayarak kendisi için övgü dolu söyler sarf etmeye başladı.
Bende düşünmeye başlamıştım ki, İl Başkanı, Genel başkana karşı yaptığı hatalardan pişman oldu, bundan böyle Vekili Engin Özkoç’a vefasızlık asla yapmaz.
Ta ki; Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya İl Başkanlığı tarafından düzenlenen 'Son 10 yılda Türkiye ekonomisinde ve hukuk sisteminde neler değişti' konulu panele kadar.
Üyelere gönderilen mesajlarda ve Panel afişinde Engin Ozkoç’un panele katılacağı günlerce önceden ilan edildi.
Oysa biz Engin Özkoç ve Ayca Taşkent’ın panele katılmayacağını biliyor yazıyor ve söylüyorduk.
Perşembe günü Engin Özkoç ve Ayca Taşkent Meclis üyeleri için Elegant Kafe’de gerçekleşen toplantıya katılmıştı.
Cuma günü ise her ikisi de yoktu.
Parti içi hiyerarşiyi az çok bilen biriyim.
Partinin il sekreteri olarak görev yaparken, CHP Genel sekreteri Sayın Önder Sav’ın Sakarya’yı yakından ilgilendiren Sapanca gölü konusunda telefonla arayarak bilgi aldığını bilirim.
Bana göre katılan üç konukta, İl Başkanın daveti için önce grup başkanı vekilini arayarak Sakarya’da İl Başkanı bizleri panele davet ediyor siz ne dersiniz diye sormalıydılar.
Kaldı ki; Genel merkeze muhalefet yapan, CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke ve İstanbul Milletvekili İlhan Cihaner, CHP’nin 36. Olağan Kurultayı’na dair “Gelecek için” başlıklı bir manifesto yayınlamadılar mı?
Hatırlayın; “Kurultay delegelerine, CHP üyelerine ve tüm Türkiye’ye... Geçmişi biz kurduk, geleceği de biz inşa edelim” ifadesiyle çağrı yapılan metinde “Kurultayımızda belirlenecek yönetim organlarımızın, tarif ettiğimiz doğrultuda oluşması için tüm partililerimizi beraber olmaya çağırıyoruz” demişlerdi ben iyi hatırlıyorum.
Sonuç olarak İl Başkanı da İlk kez yönetimlerde bulunduğu, parti içi işleyişi iyi bilmediğinden matematik hesabında yine sınıfta kaldı.


Ben panele katılamadım. Ama katılan Gazeteci arkadaşlarımdan birinin bana anlattığa göre, plaket verme töreninde, İl Başkanın gülerek en büyük ilçemiz Adapazarı ilçe Başkanın adını ananos ederek Fatma Kurtuluş’u davet edeceğini düşünürken o Adapazarı ilçe kadın kolları başkanını davet etmesine şaşırdık dediler.

İl Başkanının vefasızları sadece Engin Özkoç’a, Ayca Taşkent’e değil ki;  kendinle yola çıkanlara vefasızlıklar yaptı. 

Kendisinin il başkanı olmasını için destek verenlere de vefasızlı yaptı ve yapmaya da devam ediyor..

Onun için Fatma Kurtuluşu plaket vermek için davet etmemesi normaldir ama Adapazarı kadın kolları başkanı Gönül İrşi’nin plaket vermeyi kabul etmesi de yanlış bir davranış olarak görüyorum.

Gönül İrşi hanım herkesin gözünde İl başkanını ters köşe yaparak, benim ilçe başkanım burada iken ben bunu kabul edemem dese idi, üyelerin gözünde büyür il başkanının hesaplarını da bozardı..

Ama Gönül İrşi hanım yeni siyasete girdiği ve hesap kitap işleri öğrenemediği için bunu yapamadı.

Kim bilir günahı boynuna insan oğlu İnsan beşer, kuldur şaşar.. 

Mehmet Barlas’ın bir köşe yazınını okumuştum. 

Yazıda; Yaşam günlük siyasi kavgaların sığlığına bırakılmayacak kadar çok boyutludur, derindir diyordu.

Hepimiz eğitim yıllarımızda Ezop veya La Fontaine gibi fabl yazarlarının hayvanların dünyasından esinlenen öykülerden insanlara ne tür dersler çıkartabileceğini gördük. Bunlardan çarpıcı bir örneği hatırlatayım...

Ormanda seçim var
Ormanlar âleminde kral seçiliyormuş. Eşek çok sıkı kulis yapmış. Seçim konuşmalarında gerçekleşmesi mümkün olmayan şeyler vaat etmiş. Ve sonunda seçimi kazanıp "Ormanların Kralı" olmuş... Fakat kendisi de bir eşeğin kral seçildiğine inanamıyormuş. Seçimin ertesi günü sabah uyandığında "Herhalde rüyamda Ormanlar Kralı seçildiğimi gördüm" diye düşünmekteymiş.
Gerçek mi rüya mı?
Ormanda ürkek adımlarla yürümeye başlamış... Yol üzerinde uyuklayan bir çakal, eşeği görünce fırlamış, yerlere eğilip "Kral hazretlerine saygılarımı sunarım" diye ulumuş... Çakalın bu davranışı eşeğe güven vermiş ve daha kararlı adımlarla ormanda yürümeye devam etmiş. Biraz ileride ağaca dayanmış oturan bir ayı ile karşılaşmış. Ayı da eşeği görünce yerlere eğilip "Ormanlar Kralı'na saygılar sunarım" diyerek böğürmüş. Ayı da böyle davranınca eşek yaşadıklarını rüya olmadığını anlamış. Dikleşmiş ve yürüyüşünü sürdürmüş...

İlerde bir gölgelikte bir aslan uyumaktaymış. Eşek o aslanın yanına gidip onun kulağına anırmış. Aslan bu anırma ile uyanıp gözünü açmış. Eşeği görünce bir pençe atıp onu öldürmüş ve sonra uyumasına devam etmiş.
Kıssadan hisse çıkartmaya gelince...
- Meğer aslanın ormanda seçim yapıldığından haberi yokmuş.
İl Başkanı da bana göre yine matematik denklemlerini karıştırmış olabilir.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın