Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:44
Öğle
13:13
İkindi
15:39
Akşam
18:02
Yatsı
19:26
https://api.whatsapp.com/send?phone=905538544835

Hendek'te işçiler eylem yaptı

Aydın kuruyemişte sendikal hak arayışı nedeni ile işten atıldıklarını iddia eden bir grup işçi bugün fabrika önünde eylem yaparak seslerini duyurmaya çalıştı.

Haberler/EKONOMİ
22.12.2017
Haberi Yazdır
Hendek'te işçiler eylem yaptı

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Hak işe bağlı Öz gıda iş sendikası Operasyon sorumlusu Emrah Kartal yaptığı basın bildirisinde...

‘’Bir buçuk senedir azimle, kararlılıkla ve sabırla yürüttüğümüz teşkilatlanma nın sonuna gelmek üzereyiz. Lakin sabrımızı zorlayan insan onuruna yakışmayacak muameleleri yapan bir anlayışla mücadele ediyoruz  !

Her gün tehditlerin dozu artarak devam ediyor ! mobbing ve benzeri eziyetlere maruz kalan arkadaşlarımız geçen hafta itibariyle işlerinden aşlarından olmaya başladılar !

Bu durum içinden çıkılmaz bir hal almadan, bir an önce çözüme kavuşturulmalıdır. Aksi takdirde iş barışını sağlamak her iki taraf için de mümkün olmayacak.

Açlık sınırının altında çalıştırılan ve hiçbir sosyal hakkın verilmediği Aydın kuruyemiş firmasında insanımızın onuruyla ve gururuyla oynanıyor  !

İşverene defalarca çağrıda bulunarak bu gidişatın bir an önce düzeltilmesini istedik. Hendek'in artık bir kasaba olmadığını, insanımızın bu şartlarda geçinemeyerek mağdur olduğunu anlattık. Ev kiralarının bile yedi yüz, sekiz yüz olduğu ilçemizde bin dört yüz lirayla geçim mümkün değildir !

Anayasal haklarını kullanarak sendikalı olan yüzlerce arkadaşımız tehdit altında çalışmaya devam ediyor !

Arkadaşlar ....

Fabrika müdürünün ifadesiyle bize söylediği sözlerini aktarayım  - Bu fabrikaya sendika getiremezsiniz. Sayımız çok yüksek bu sayıları bulamazsınız, bulsanız dahi biz sizinle değil sendikayla anlaşırız en kötü ihtimalle dışarıdan Siirt den işçi getiririz ve siz kaybedersiniz demişti. Peki şimdi ne değişti de korkmaya ve bu korkunun neticesinde işçi çıkarmaya başladınız  ?

Ben söyleyeyim neden korktuklarını. Alamazsınız dedikleri sayıları yıl sonuna kadar tamamlayarak müracaatımızı yapacağımızı anladılar ve yüzlerce arkadaşımızın çalıştığı Aydın kuruyemiş de almamız gereken sadece  onlarca üye kaldı. Bunu onlarda biliyor. Çünkü kimi işten çıkarsalar bizim üyemiz olduğunu görüyorlar.

Gelelim sendikayla anlaşma konusuna, tabi ki bizimle yani  sendikayla anlaşacaklar yasal mevzuat da  bunu gerektiriyor. Zaten "İş Kanunu"

Sendikalar ve Toplu iş sözleşmesi kanunu çerçevesinde işçiye verilen tüm haklarımızı aldıktan sonra işverenle neden anlaşmayalım kanun ne diyorsa onu yapmak için buradayız !

Birde dışarıdan işçi getirme meselesi var tehdit olarak önümüze  koyulan !

Olabilir tabi getirebilirsiniz lakin yapmak istediğinizle, yaptığınız onurunuza yakışır olmalı ve şunu da aklınızdan çıkarmayın, bu  topraklar siz ne kadar ayrımcılık yapsanız da, emeğe saygı duyan insanlardan oluşuyor. Biz onları da bağrımıza basarız.

Peki bu kadar ayıpla , onlarca işçinin hakkıyla siz nasıl yaşayacaksınız.

Açıklama akabinde grup sessizce dağıldı.

Aydın kuruyemiş Fabrika işveren vekili yetkililerinde alınan bilgilere göre işten ayrılan herkesin tazminatları ödendiği ve hakları var ise mahkeme yollarının açık olduğu ve hiç kimseyi mağdur etmediklerini beyan ettiler. Böyle bir niyetlerinin olsa 30-40 kişi veya 50 kişyi toplu çıkartırız bizim öyle bir niyetimiz olmadığı şeklinde açıklamalarda bulundular.

 

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 1
Sendikalı 24.12.2017 16:16:36
Sırf sendiya üye oldukları için İşten atılan hiç bir arkadaşımız ne kıdem nede ihbar tazminatı almamıştır.