Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:44
Öğle
13:13
İkindi
15:39
Akşam
18:02
Yatsı
19:26
https://api.whatsapp.com/send?phone=905538544835

Geleceğin avukatlarına ilk ders

Sakarya Barosu 110 stajyer avukatın katılımı ile eğitimlerine başladı.

Haberler/YAŞAM
29.12.2017
Haberi Yazdır
Geleceğin avukatlarına ilk ders

2017 – 2017 yılı eğitim programının ilk dersinde kısa bir konuşma yapan Staj Eğitim Merkezi Başkanı Av. Musa Adıyaman, Sakarya Barosu Staj Eğitim Merkezi’nin son dört yıldır ciddi bir çalışma ile kurumsal kimlik kazandığını belirterek Baro Başkanı Av. Zafer Kazan’a destekleri için teşekkür etti ve sunumu için kürsüyü kendisine bıraktı.

“Evet, bugün hem tanışacağız hem de hukuk ve meslek üzerine konuşacağız. Ama hangi şartlarda nasıl bir ortamda mesleğimizi icra etmeye çalışıyoruz bunları konuşarak tanıyacağız birbirimizi. Çok zor bir sorumluluk üstlendiğinizin farkında olarak tanışacağız. Hukukun yaşamsal bir kavram olduğunun bilinci ile tanışacağız.” şeklinde konuşmasına başlayan Başkan Kazan genç avukat adaylarına hem uyarılarda bulundu hem de böylesi zor bir süreçte hukukçu olmanın sorumluluklarından ve öneminden bahsetti.

“BAŞINIZI ÇEVİRİP GİDİYORSANIZ HUKUKÇU OLMAYIN”

“Başkalarının derdini kendinize dert edinmiyorsanız, sokakta çaresiz bir insan ya da hayvanın acı çığlıkları karşısında başınızı çevirip gidebiliyorsanız, adaletsizlik karşısında sesinizi çıkaramıyor iseniz hukukçu olmayın. İnsanlar sizi gördüğünde güven duysun huzur duysun. Hukukçu olmak işte böyle bir şey.  Ama bunun için vicdanen, ruhen kendinizi hukukçu olmaya hazırlamalısınız. Eğer bunu yapabilirseniz bir hayvanın incinen canı sizi harekete geçirecek, bir insanın kısıtlanan savunma hakkı, yapılan haksızlıklar sizi teyakkuza geçirecek ve işte bu mesleği asıl o zaman öğreneceksiniz. Adaletsizlikler karşısında mücadele edebilmek için daha çok okuyacak daha çok çalışacaksınız. Hukuki ve yasal yolları daha etkili bir şekilde kullanabilmeyi öğreneceksiniz ve bu sizi iyi bir hukukçu yapacak. Bu bizim tanışmamız olsun, birbirimizi hukukçu yönümüzle hukukun sorumluluğu ile tanıyalım.” şeklinde konuşmasına devam eden Başkan Kazan meslektaş dayanışmasının önemine şu sözleri ile vurgu yaptı:                                      

HUKUKA SAHİP ÇIKMALIYIZ

“Ortak noktada buluşmak zorundayız. Geleceğimizin belirleyicisi, biz hukukçuların hukuka sahip çıkması ile olacaktır. Aynı zamanda toplum dayanışmasını da inşa etmekle yükümlüyüz ama hukuk noktasında birleşmeden topluma da bir faydamız olmayacaktır. Önce kendi hukuka, hukuk noktasında amaçlarımıza sahip çıkmalıyız.”

Toplamda 120 saat eğitimi üç ayık bir süreçte tamamlayacak olan genç meslektaş adaylarına başarılar dileyen Başkan Kazan: ”Ülkemizin içinde bulunduğu bu zor günlerde şunu unutmayın arkanızda Sakarya Barosu gibi güçlü bir Baro var sakın ümitsizliğe kapılmayın.”dedi.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın