Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:29
Öğle
12:52
İkindi
16:05
Akşam
18:40
Yatsı
19:59
https://api.whatsapp.com/send?phone=905538544835

Evcil Hayvanların Çocukların Eğitim Başarısına Olan Katkıları

Sakarya Bölgesi Veteriner Hekimler Odası Başkanı Mustafa Yıldız, "Evcil Hayvanların Çocukların Eğitim ve Okul Başarısına Olan Katkıları Nelerdir?" konulu bilgilendirmede bulundu.

Haberler/YAŞAM
09.11.2021
Haberi Yazdır
Evcil Hayvanların Çocukların Eğitim Başarısına Olan Katkıları

Başkan Mustafa Yıldız, "Çocuklar hayvanlarla etkileşime girdiğinde, çok önemli olan  bağlantı, empati ve şefkat duygularını geliştirirler. Sorumluluk duygusu hissederler ve hayvan (hatta kuş, böcek veya balık) hakkında daha fazla şey öğrenmek isterler. Bir evcil hayvana bakmak, yaşama saygı ve başkalarının ihtiyaçlarının farkındalığını aşılamakla birlikte çocuklara davranışlarının başkalarını nasıl etkileyebileceğini anlamalarını sağlar.

Okul binasında tavşan ve tavuk gibi evcil hayvanların olması çocukların moralini yükseltir, gerilimleri azaltır ve hatta çocuklar hayvanlarla etkileşime çok hevesli oldukları için okula devamı iyileştirir. Çocuklar hayvanları çok basit bir nedenden ötürü severler, çünkü bir evcil hayvanla ilişki içinde hiçbir kural, ölçü, beklenti veya sonuç olmaksızın, tamamen sevgi ve doğal huşu ile 'adil' severler. Anne  babalar çocukların gelecekteki başarıları için müsait olan ortamları varsa çocuklarına hayvan sahiplendirebilirler. Hayvanlar için uygun ortamın olması çok önemlidir.

Yurt dışında gelişmiş ülkelerde, hayvanlar uzun zamandır eğitimciler tarafından çocukların öğrenimini desteklemek ve zenginleştirmek için değerli bir kaynak olarak benimsenmiştir ve birçok okul ve çocuk  bakım merkezinde çocuklar ve yetişkinler için paha biçilmez hayvan deneyimleri sağlayan evcil hayvanlar bulundurmaktadırlar." şeklinde konuştu.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın