Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 33° Adapazarı
Sabah
04:10
Öğle
13:09
İkindi
17:02
Akşam
20:17
Yatsı
21:51

Engin Özkoç'u CHP önünde protesto ettiler

Sakarya Milli İrade ve Sivil Toplum Kuruluşları, CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç’un AK Parti Grup Başkanvekili ile tartışmasında sarf ettiği “Bu kadına haddini bildirin" sözleri nedeniyle CHP İl binası önünde protesto etti.

Haberler/GÜNCEL
21.11.2019
Haberi Yazdır
Engin Özkoç'u CHP önünde protesto ettiler

CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, TBMM Genel Kurulu'nda AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'e yönelik “Bu kadına haddini bildirin" diye sözler sarf etti. Özkoç'un bu sözlerine başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere AK Partililer ve çeşitli sivil toplum kuruluşları sert tepki gösterdi, sosyal medyadan tepki yağdı.

Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları, CHP'li Engin Özkoç'un TBMM'de büyük yankı uyandıran ve tepki çeken sözleri sonrası CHP İl binası önünde toplanarak basın açıklaması yaptı. 

"TÜM BAŞÖRTÜLÜ KADINLARDAN ÖZÜR DİLEMEYE DAVET EDİYORUZ"
Sakarya Milli İrade Sivil Toplum Kuruluşları adına basın açıklamasını okuyan Hizmet-İş Sendikası kadın kolları yönetim kurulu üyesi Gülay Kaymakçı, CHP'li Özkoç'un Özlem Zengin'e sarf ettiği "bu kadına haddini bildiriniz" ifadesini şiddetle kınadıklarını belirterek, "Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un olayın akabinde Özlem Zengin'e "Bu sözün ne anlama geldiğini bilmiyordum" diyerek özür dilemesi insanilik bağlamında olumlu olsa kabahatinin üstünü örtecek yeterlilikte değildir. Sayın Özkoç'a açık çağrımızdır: bu ayrıştırıcı, tahkir edici, şiddet dolu ifadelerinden dolayı tüm başörtülü kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz." ifadesine yer verdi.

Kaymakçı, okuduğu basın açıklamasında şu ifadelere yer verdi:
"TBMM genel kurulunda yaşanan bir tartışmada Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un İstanbul Milletvekili Özlem Zengin'e sarf ettiği "bu kadına haddini bildiriniz" ifadesini şiddetle kınıyoruz.

Sakarya Milletvekili Engin Özkoç'un olayın akabinde Özlem Zengin'e "Bu sözün ne anlama geldiğini bilmiyordum" diyerek özür dilemesi insanilik bağlamında olumlu olsa kabahatinin üstünü örtecek yeterlilikte değildir.

Soruyoruz, Sayın Özkoç; dün bu ülkede "başörtülülere haddini bildiriniz" diyen köhne zihniyetin sebep olduğu acıları, bu toplumda açtığı derin yaraları göremeyecek kadar bu ülkeye yabancı mısınız?

"Anlamını bilmiyordum" dediğiniz sözcüklerin, bu ülkedeki başörtülü kadınların hayatında nasıl bir yara olduğunu siz unutsanız da biz unutmadık. 

Binlerce başörtülü kadın çalışma yaşamının dışına itildi, on binlercesi eğitim hakkından mahrum bırakıldı ve hatta Medine Bircan vakasında olduğu gibi sağlık hizmeti alamadığı için ölüme terk edildi. Bu sözcükler geçmişte sadece Sayın Merve Kavakçı'ya değil, ülkenin tüm başörtülü kadınlarına meydan okuma ifadesi olarak kullanıldı ve çok ağır bedeller ödetildi.

Bedeli ödenmiş ve zararı hala tamir edilememiş bir geçmişi sahiplenmeye devam ediyorsanız söyleyin bilelim. Yeniden turnikelere sıkıştırılacak, peruklu fotoğraf çekerek hastanelerde tedavi olacak, iş yerlermizinden kapı dışarı edileceksek, bu ülkenin ana muhalefet partisi olarak bu ülkenin başörtülü kadınlarına vaatleriniz bunlarsa bunu açıkça ifade edin de bilelim.

Sayın Özkoç'a açık çağrımızdır:
Dün bu sözcükler sadece Merve Kavakçı'ya söylenmediği gibi bugün bu sözcükler sadece Özlem Zengin'e söylenmemiştir.

Sayın Özkoç'u bu ayrıştırıcı, tahkir edici, şiddet dolu ifadelerinden dolayı tüm başörtülü kadınlardan özür dilemeye davet ediyoruz. Yıllar sonra mecliste böyle çirkin bir saldırıya maruz kalmalarından dolayı sayın Özlem Zengin hanımefendinin şahsında tüm kadın vekillerimizin üzüntüsünü paylaşıyor ve olay karşısındaki direnişlerini dik duruşlarını selamlıyoruz."

NE OLMUŞTU?
Dış politika üzerine muhalefetin eleştirilerine cevap veren AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin, eski başbakanlardan Bülent Ecevit'in dönemin ABD Başkanı Bill Clinton karşısındaki duruşunu hatırlatmış, bu hatırlatma üzerine CHP sıralarında sinirler gerilmişti.

KADIN GRUP BAŞKANVEKİLİNE 'ULAN'
AK Parti Grup Başkanvekili Özlem Zengin'in kürsüde konuşmasına müsaade etmeyen CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, önce "Ulan, böyle bir Grup Başkan Vekilliği olmaz." diyerek bağırmıştı.

"BU KADINA HADDİNİ BİLDİRİNİZ"
Özkoç, daha sonra "Lütfen, bu kadına haddini bildirin Sayın Başkan." ifadeleriyle Zengin'i hedef almıştı.

Önerilen Haberler
https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın