Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:27
Öğle
13:10
İkindi
16:36
Akşam
19:18
Yatsı
20:38

YAĞLI GÜREŞ ÖNEMLİ BİR DEĞERİNİ KAYBETTİ

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
09.12.2021
Yazıyı Yazdır

Sanki bu yazıyı daha önce yazmış gibiyim. Buna benzer yazıları daha önce de birçok defa kaleme aldım.

Yağlı güreş'in çok önemli değerlerinden biri olan, kalemi de yüreği gibi sağlam duayen gazeteci usta isim Abdullah Karagöz'ü kaybettik. Maalesef Abdullah usta bu illet hastalık koronavirüs denilen mikroba yenildi. Bunun derin üzüntüsünü yaşıyorum inanın.

Abdullah Karagöz usta, yazılmayanı yazan, konuşulmayanı konuşan, kalemi gibi dimdik bir adamdı. Kimseye minneti olmayan, kimseye şirin gözükmek için yazı yazmayan, kendi imkanları dahilinde 61 senedir Tarihi Edirne Kırkpınar Yağlı Pehlivan Güreşleri'ne aralıksız olarak giden, Kocaeli, özellikle de Karamürsel güreşi için elinden gelen herşeyi yapan adam gibi adamdı.

Kendisini dün yaşadığı yer olan Karamürsel'de toprağa verdik. Yazımın başında da belirttiğim gibi, bu ve buna benzer konuları, özellikle vefa ve vefasızlık üzerine olan birçok konuyu kaleme aldım.

Kimse kusura bakmasın bende makale yazmaya başladığım ilk günden bu ana kadar hiç esnemedim. Yeri geldi ters düştüklerimiz oldu. Yeri geldiğinde kırılanlar, darılanlar oldu. Fakat hiç bunlara takılmadım, geriye dönüp bakmadım. Bende dik bir adamım, benim kalemimde dik. Beni tanıyanlar bunu çok iyi bilirler.

Abdullah Karagöz'ü dediğim gibi dün ebedi istirahatgahına uğurladık. Allah rahmet eylesin, Peygamber efendimize komşu eylesin, mekanı cennet olsun inşallah. Dün hem onu kaybettiğimize çok üzüldüm, hemde cenazesinde camiamızdan kimsenin olmayışına. Evet maalesef 61 yıldır yağlı güreş için emek veren, çaba sarf eden, hatta vefat eden (az sonra oraya da geleceğim) Abdullah Karagöz'ün cenazesinde kimse yoktu. Koskoca yağlı güreş camiasından sadece Karamürsel'den Mehmet Taşçı, Fotoğraf Sanatçıları Fevzi Ayhan ve İlyas Göçmen, Başpehlivan Mahmut Kavakçı ve bendeniz Cemil Tekin vardı. Başka da kimse yoktu. Eğerki evine cenaze namazından önce gidenler olduysa onlar haklarını helal etsinler. Benim gördüklerim ve duyduklarım buydu çünkü.

Dediğim gibi acı ama gerçek maalesef Abdullah Karagöz ustaya yağlı güreş camiası olarak son görevimizi bile yerine getiremedik. Yazık, hemde çok yazık. Şimdi biliyorum birçok kişi, "korona var, kendisi de koronadan vefat etti, ondan dolayı gelemedik, zaten ailesi de gelmeyin dedi" gibi birçok şey  söyleyecek. Haklılık payları var mı? Var. Ama yine de ben bunu kabul etmiyorum, edemiyorum. Bende en ağırından çift aşılı olmama rağmen ikinci defa korona geçirdim. Hatta bu sıkıntılar devam ettiği için Pazartesi günü de hastanelerdeydim. Yani demem o ki; her şey Allah'tan, ondan geldik ona gideceğiz. Vade doldu mu her şey bahane. Orada bulmasa ölüm seni başka yerde bulur...

En son büyük usta Abdullah Karagöz ile Ankara'ya TGF'nin genel kuruluna giderken görüşmüştük. Halil Bağdat usta, İlyas Göçmen usta ve rahmeti rahmana kavuşan Abdullah Karagöz usta güzel ilçem Hendek'e gelmiş, beni alıp hep birlikte Ankara'ya gitmiştik. Nereden bilebilirdik ki bu onunla son görüşmemizin ve son buluşmamızın olacağını. Her şey çok güzeldi, neşeli eğlenceli bir yolculuktu. İlyas hoca ile atışmaları birbirine takılmaları ebedi sağlam dostluklarının göstergesiydi.

Abdullah ustanın seçimlerde desteklediği aday olan Şeref Eroğlu seçimi kazanmış, Abdullah ustanın keyfine diyecek yoktu. Gayet neşeli ve iyi gözüküyordu. Ama şimdi anlıyorum ki yolculuk esnasında dönüş yolunda kendisinin ara ara derinden öksürmeleri sanki bu sonun başlangıcı idi. Sonrası malum, Ankara dönüşü rahatsızlanıyor, hastaneye kaldırılıyor ve koronavirüs ile savaşı başlıyordu. Abdullah usta hastalandığından dolayı, destek verdiği TGF Başkanı seçilen Şeref Eroğlu kazandı, yeni başkan Şeref Eroğlu diye  manşet atamadan, köşe yazısı yazamadan aramızdan ayrıldı. Hastaneye kaldırılma aşamasında sosyal medya hesabı Facebook üzerinden, "sağlığıma kavuşur kavuşmaz Ankara'daki genel kurulun detayını sizlerle paylaşacağım" diye paylaşım yapmıştı. Fakat nasip olmadı. Cazgır Pele Mehmet lakaplı Mehmet Tura gibi, Avrupa Şampiyonu Reşit Karabacak gibi Abdullah Karagöz ustayı da maalesef korona bizden koparıp aldı. Mekanın cennet, ruhun şad olsun Abdullah Karagöz usta. Buradan bir kez daha kendisine Allah'tan rahmet, başta ailesi olmak üzere yakınlarına ve camiamıza sabırlar diliyorum.

Seni unutmayacağız, unutturmayacağız yüreği ve kalemi sağlam Abdullah Karagöz.

"Vefasız dosttan gelecek bir servet yerine, vefalı dosttan bir selam gelsin daha iyidir."

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın