Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
05:31
Öğle
13:11
İkindi
16:35
Akşam
19:16
Yatsı
20:36

TGF GENEL KURULUNU YAPTI: SANDIKTAN ŞEREF ÇIKTI

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
08.11.2021
Yazıyı Yazdır

Evet aylardır konuşulan TGF'nin yeni başkanı kim olacak sorusunun cevabı Cumartesi günü Ankara'da Anadolu Hotels Esenboğa Thermal'de yapılan TGF'nin 5. Olağan Genel Kurulunda yanıt buldu. Seçimlerde ipi göğüsleyen yeni başkan Şeref Eroğlu oldu.

Bende, Türk güreşi için önem arz eden bu genel kurulu takip etmek üzere soluğu Ankara'da aldım.

Güreş camiasının gözü Ankara'da yapılacak olan genel kuruldaydı. Güreşin kalbi o gün Ankara'da atıyordu.

Seçimler başlamadan önce bir göz gezdirdim salona herkes heyecanlı ve stresli idi. Şunu da belirtmek isterim ki seçimler öncesi yapılan paylaşımlardan yola çıkacak olursak, bu belki ölçü değil ama mevcut başkan Musa Aydın'ın bir adım önde olduğunu düşünüyordum. Tekrar konumuza dönelim. Az önce de belirttiğim gibi salonda herkes heyecanlı ve stresli idi. Bir an önce seçimlerin başlamasını bekliyordu. Salondaki havayı yoklamak adına camianın önde gelenleri ile çaylarımızı yudumlarken yapmış olduğum minik minik sohbetlerde iki adayın da şanslarının eşit olduğunu gördüm. Yani birçok kişiye göre ikisinin de şansları eşitti.

Bu anlattıklarımın ışığında seçimler başladı. Açılıştı, divan kurulunun belirlenmesiydi, derken ilk konuşmayı mevcut başkan Musa Aydın yaptı. Aydın, görevde olduğu 6.5 yılın değerlendirmesini yaptı. Yapmış oldukları başarıları, katılmış olduğumuz Avrupa, Dünya ve Olimpiyat Şampiyonalarını değerlendirdi. Pandemi süreci, hedefleri ve projeleri gibi konularda bilgilendirmede bulundu. Yalnız burayı es geçemeyeceğim. Musa Başkanın konuşmasını yaptığı esnada salona kurulu olan dev ekranlardan kendisinin döneminde gerek Pandemiden gerekse de eceliyle vefat eden camiamızın değerlerini anıp onları hatırlamak bu güzel slaytı salondaki konuklara izletmek çok güzeldi. Herkes duygu seline kapıldı adeta. Gelelim benim için önemli olan detaya. Bir Sakarya'lı bir Hendek'li olarak yağlı güreşin önemli isimlerinden bizim gururumuz değerli büyüğümüz Gaddar Süleyman lakaplı Süleyman Atabek ustamızın o slaytta vefat edenlerin arasında olmayışından büyük hicap duydum. O da unutulmamalıydı kesinlikle bir art niyet olmadığını biliyorum ama keşke biraz daha dikkat etseydik bu tip hazırlıkları yaparken diyorum. Musa Başkan kendisinin cenazesine yurtdışında olduğu için katılamamıştı, fakat çiçek gönderip beni defalarca aramıştı. Bunu da eklemek istedim.

Musa Başkanın konuşması biraz uzun sürdü. Sonrasında divan heyeti konuşmalarını yapmak üzere kürsüye başkan adayı Avrupa ve Dünya Şampiyonu, Olimpiyat ikincisi Şeref Eroğlu'nu davet etti. Eroğlu konuşmasına birlik ve beraberlik mesajı vererek başladı. Eroğlu, "Artık yeni bir hikaye yazma zamanı geldi. Hikayemizi, güreşin hikayesini hep birlikte yazacağız" dedi. Başkan adayı Şeref Eroğlu'nun bu sözlerine salondaki delegeler alkışla cevap verdi. Konuşmasının devamında başkan adayı Şeref Eroğlu, mevcut başkan Musa Aydın'ın 2021 Tokyo Olimpiyatları sonrasında yaptığı açıklamasındaki "Güreş nankör bir spor, sen çalışmayı bırakır ara verirsen o seni bırakır. En az 6 ay geriye dönersin" sözlerini salondaki dev ekranlardan bütün misafirlere izletti. O esnada salonda soğuk rüzgarlar esti desek yeridir. Herkes büyük bir sessizliğe büründü. Bu konu üzerine şunu söyleyebilirim ki; o büyük ve o kadar kendini bilen bir camiayızki en ufak bir tartışma, sataşma, taşkınlık olmadı. İşte bu bizim ne kadar güzel bir camia olduğumuzun göstergesidir. Ayrıca, mevcut başkan Musa Aydın'ın ben güreş nankör bir spor derken bunu kötü bir anlamda, bildiğimiz 'nankör' sıfatıyla söylediğini düşünmüyorum. Benzetme yanlış olabilir ama oradaki nankör kelimesini ne anlamda kullandığını bir çoğumuz biliyoruz. Ağzımızdan çıkacak kelimeler bazen bu şekilde oluyor. Olunca da maalesef ummadığımız bir anda da karşımıza çıkıyor.

İki başkan adayının konuşmalarının ardından oy verme işlemine geçildi. Delegeler Pandemi kuralları çerçevesinde oylarını verdiler. Saat: 16.00'dan sonra oyların sayımına başlanıldı. Artık heyecan doruktaydı. Başkan adayları büyük bir stres içinde sayımların bitmesini bekliyordu. Sayımlara başlandıktan kısa bir süre sonra 2 sandığın sayım işleri bittiğinde çıkan sonuç büyük ölçüde ipi göğüsleyeni belli etmişti. 2 sandıkta 45 oy farkla Şeref Eroğlu'nun önde olduğu söyleniyordu. Ve öyle de oldu ki 3.'üncü sandığın sayımı daha bitmeden, mevcut başkan Musa Aydın başkan adayı Şeref Eroğlu'nun yanına gelerek kendisini kucaklayıp tebrik etti. Daha sonra 3.'üncü sandığın da sayımı bittikten sonra tüm sandıklardan çıkan olayların sonucu açıklandı. TGF Başkanlığı el değiştirmişti. Kazanan yeni başkan Avrupa ve Dünya Şampiyonu, Olimpiyat ikincisi Şeref Eroğlu'ydu. Eroğlu 152 oy alırken, mevcut başkan Musa Aydın 107 oy alabildi. Sandıklardan çıkan 1 oy da geçersiz sayıldı.

Yeni başkan Eroğlu'nun listesinde çok önemli isimler var. 2 altın kemerli Efsane Başpehlivan Ahmet Taşçı, Dünya Şampiyonu kadın güreşçimiz Yasemin Adar, eski yağlı güreş yürütme kurulu başkanı Fezair Tatlıdil ve Elmalı Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Aydın gibi.

Ahmet Taşçı'nın yağlı güreşin başına as başkan olarak geçeceği herkes tarafından biliniyor. Yine bir haber de ben size vereyim yaptığım araştırmalara göre eğitimci ve akademik kariyeri olan eski Başpehlivanlardan Ordu'lu Kenan Şimşek'in de TGF MHK Başkanı olacağı gelen bilgiler arasında.

Toparlayacak olursak, şahsım ve güreş camiası adına 6.5 yıl yıl iyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla, yanlışıyla dogrusuyla hizmet eden Musa Aydın'a teşekkür ediyor, yeni seçilmiş olan Avrupa ve Dünya Şampiyonu, Olimpiyat ikincisi Şeref Eroğlu'na da başarılar diliyorum. Allah mahcup etmesin, hayırlı uğurlu olsun inşallah.

Yağlı güreşimizin bulunduğu yerden daha iyi yerlere gelmesi temennisiyle.

Kalın sağlıcakla...

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın