Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:29
Öğle
12:54
İkindi
15:17
Akşam
17:38
Yatsı
19:03

Siz Bizim Kız'ı tanıyor musunuz?

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
09.05.2021
Yazıyı Yazdır

Evet kıymetli okurlarım; Yazımızın da başlığında olduğu gibi "Siz Bizim Kız'ı tanıyor musunuz?" diyerek, bugünkü yazımıza, tanımayanlar içinde Bizim Kızı tanıtmaya başlayalım...

'Bizim Kız' Güzel Karadeniz'in Ordu İlinde yaşayan, kendisini ailesine adayan, neredeyse yapılan göçlerle unutulmak üzere olan Karadeniz'in, Ordu'nun lehçesini, şivesini, dilini yaptığı parodilerle yaşatıp, Karadeniz kültürünü milyonlara tanıtan bir karakter, bir can, bir değer.

Ben Bizim Kız'a yaklaşık 1-1.5 yıl önce sosyal medya platformu olan Facebook'da dolaşırken rastladım. Onu ilk herkes tarafından bilinmesine vesile olan ahırda sarı kızla çektiği video ile tanıdım.

Videoyu ilk seyrettiğimde inanılmaz bir keyif aldım. Hani insanın günü gününü tutmazya öyle bir gündü o gün de benim için. Bir sevdiğim büyüğümü Koronavirüsten dolayı toprağa verdiğimiz gün olmasına rağmen, Bizim Kız beni güldürmüştü o videosuyla. Kendime hakim olamıyor, istem dışı da olsa gülüyordum.

Bizim Kız gerçekten de bizden biri gibiydi. Aşağı yukarı aynı camiadan olmamız hasebiyle, bu yetenekli kardeşimi tanımayı çok istiyordum. Kendisiyle bağlantı kurabileceğim ortak bir arkadaşımız varmış meğersem. Benim değerli bir kardeşim, onun da sevdiği bir ağabeyi olan aslen Ordu'lu Düzce'de ikamet eden meslektaşım Taka Murat. Taka Murat'ın paylaştığı bir video ile hem Bizim Kız'a rastladım hemde onu tanıdım.

Bizim Kız, bütün parodilerinde onun en büyük destekçisi olan, o şöhret olduysa bana borçlu, onu ben şöhret ettim diyen annesini konu ediyor, anne figürünü Karadeniz kadınını videolarında işliyor. Sadece annesi değil, babası Mehmet amca tertemiz, doğal mı doğal natürel Karadeniz babası. Sonrasında ağabeyi, yengesi tam bir aile, hemde acılarla yoğurulmuş güçlü bir aile. Yönetmen ve oyuncu Bizim Kız eşliğinde, başrolde annesi yeşil yeleğiyle meşhur Cemile teyze, babası Mehmet amca, ağabeyi Yüksel ve yengesi. Yengesi demişken bütün videolarını çeken kamera arkasındaki gizli kahramanlardan bir tanesi yengesidir.

Başarılarla dolu Bizim Kız sesini duyurmayı başarmıştı ki; Karadeniz'de çekilen bir dizi filmin oyuncu koçluğu görevini üstlenmişti. Her geçen gün bütün sosyal ağlarda izlenme ve tıklanma rekorları kıran Bizim Kız'ın videoları, her kesimden insanın dikkatini çekince, yerel televizyon kanallarının ana haber bültenlerinde onu görür olduk. Hatta ulusal kanalların kadın programlarında bir kadının, Karadeniz kadınının başarıları gibi konuları anlatmak üzere onu ekranlarda görmeye başladık.

'Bizim Kız' yani 'Nurşen Karayanız' parodilerinde saf, temiz bir köylü Karadeniz kadınını canlandırmış olsada, Bizim Kız mektepli, okumuş, üniversite mezunu, kitap yazan, oyuncu koçluğu yapan, festivallerde, davet ve önemli toplantılarda sunuculuk yapan, ayaklarını yere sağlam basan bir kişiliktir. Bizim Kız bir Karadeniz figürüdür, Nurşen Karayanız başarılı, kendini en güzel şekilde yetiştirip, geliştirmiş bir bireydir.

Sizler de hayatın yükünden sıkıldığınızda, gülmeyi unuttuğunuzda, köyünüzü memleketinizi özlediğinizde açın bir 'Bizim Kız' videosunu nefes alın, gülün eğlenin, kendinizi resetleyin.

Kıymetli okurlarım; Bugünkü yazımızda sizlere Karadeniz kültürünü yeni nesil olarak, en iyi şekilde temsil eden Bizim Kız'dan bahsettim, onu tanıtmaya çalıştım. Bugün 09 Mayıs 2021 Pazar. Bugün Anneler Günü. Bu vesile ile en başta yazımızda bahse konu olan 'Bizim Kız' Nurşen Karayanız'ın annesi Cemile teyzem olmak üzere tüm annelerimizin Anneler Günü'nü kutluyor, anne sözcüğü hak eden bütün annelerin ellerinden öpüyorum.

Sevgi ve saygılarımla...

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın