Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
06:44
Öğle
13:06
İkindi
15:26
Akşam
17:46
Yatsı
19:13

ALİ GAFFAR OKKAN’IN ANISINA…

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
24.01.2020
Yazıyı Yazdır

Sevgili okurlarım,

Bugün sizlere hain bir saldırı sonucunda şehit edilmesinin üzerinden tam 19 yıl geçmesine rağmen acısı hala içimizde dün gibi olan Sakarya’mızın, Hendek’imizin gururu Ali Gaffar Okkan’dan bahsedeceğim.

Hendek’imizin sevilen esnaflarından biri olan Fikri Okkan’ın 3 evladından biri olan Ali Gaffar Okkan 24.02.1952 yılında Sakarya ilinin Hendek ilçesinde doğmuştur. 30.09.1970 tarihinde Polis Koleji'nden, 29.09.1973 tarihinde Polis Akademisi'nden mezun olmuştur. İlk görev yeri olan İzmir il emniyet müdürlüğü'ne komiser yardımcısı olarak atanmıştır. Gaffar Baba, Aramızdan ayrıldığında 49 yaşındaydı ve yaşasaydı şimdi ise 68 yaşında olacaktı.

Diyarbakır’lı kardeşlerimizin deyimiyle Gaffar Baba 24.01.2001’de, makam aracıyla seyir hâlindeyken, kimliği belirsiz kişilerce pusuya düşürülerek, açılan ateş sonucu şehit edilmiştir. O an Diyarbakır kapkara olmuş, tüm Türkiye’de yas ilan edilmiştir. O yıl özellikle Diyarbakır’da ve Sakarya’da yeni doğan tüm çocuklara Ali Gaffar adı konulmuştur.

Gaffar Baba’nın Diyarbakır’da yaptığı özellikle geçlerimize yönelik çalışmalarını onların terör örgütlerinin ağına, uyuşturucu baronlarının eline düşmemeleri için yaptığı çabalardan dolayı bir hemşehrisi olarak kendisiyle ne kadar iftihar etsek az kalırdı. Ali Gaffar Okkan uyuşturucuya hayır spora evet diyerekte gençlere en büyük desteği vermiştir. Onun Diyarbakır’a ve Diyarbakırspor’a da verdiği desteği bilmeyeniniz de yoktur.

Kendisinin şehit edildiği günden bugüne 19 yıl geçti, yazımın başında da dediğim gibi acısı hala içimizde kanayan bir yara. 19 yıldır başta doğduğu şehir Sakarya Hendek’te ve Diyarbakır’da hasretle, özlemle ve sevgiyle anılıyor. Geçmişten günümüze her yıl anma programı (camilerde kur-an tilaveti, hatimler, dualar) yapan geçmiş belediye başkanlarımıza ve şimdiki belediye başkanımız sayın Turgut Babaoğlu’na teşekkür ederim.

Son olarak unutmadan şunuda belirtmek istiyorum. Kendisine sorulan bir soru üzerine “polis olmasaydınız ne olurdunuz” bu sorunun cevabını Hendek’teki hemşehrileri çok iyi bilirler ki; Gaffar Baba’nın verdiği cevap “Babam’ın fırıncı dükkanında çalışırdım.” demiştir. Diyarbakır eski emniyet müdürü aziz şehidimiz Ali Gaffar Okkan’ı rahmetle, özlemle anıyor, ailesine polis teşkilatımıza ve milletimize sabırlar diliyorum. Ruhun şad olsun Ali Gaffar Okkan…

Saygılarımla…

CEMİL TEKİN

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın