Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 31° Adapazarı
Sabah
04:07
Öğle
13:10
İkindi
17:03
Akşam
20:19
Yatsı
21:55

Başkan Acar'dan Kimya OSB açıklaması

Kocaali'de kurulması gündeme gelen Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi ile ilgili açıklama yapan Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, "Kocaali'de istihdama katkı sağlamak amacıyla, böyle bir şey yapılabilir miyiz düşüncesi içerisindeyiz. Bugünden, yarına kafamıza göre Kimya İhtisas OSB’yi kuracak değiliz" dedi.

Haberler/GÜNCEL
10.12.2019
Haberi Yazdır
Başkan Acar'dan Kimya OSB açıklaması

Kimya İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'nin Kocaali'ye kurulmasının gündeme gelmesinin ardından tepkiler çığ gibi büyüdü.

Şirin ve doğal güzelliği ile tanınan Kocaali ilçesine kurulacak Kimya OSB'nin bölgenin dokusunu bozacağını belirten STK temsilcileri, Kimya OSB'ye karşı Sakarya bütününde imza kampanyası başlattı.

ACAR SUSKUNLUĞUNU BOZDU
Büyükşehir Belediye Meclisi'nde de gündeme gelen konuyla alakalı konuşmamayı tercih eden Kocaali Belediye Başkanı Ahmet Acar, suskunluğunu bozdu. Yazılı açıklama yapan  Başkan Ahmet Acar, Kocaali'de istihdama katkı sağlamak amacıyla Kimya OSB'nin kurulmasını istediklerini belirtirken, Kocaali'ye zarar verecek hiçbir oluşuma izin vermeyeceklerini sözlerine ekledi.

"KAFAMIZA GÖRE KİMYA OSB'Yİ KURACAK DEĞİLİZ"
Acar, "Yazılanları çizilenleri okuyorum. Sanki; yarın Kimya İhtisas OSB Kocaali'de faaliyete başlayacak, yandık bittik, gibi bir hava oluşturuluyor. Böyle bir durum yok. Bu bizim yeni söylediğimiz bir şey değil, seçimlerden öncede de, seçimlerden sonrada Kocaali'de istihdama katkı sağlamak amacıyla, böyle bir şey yapılabilir miyiz düşüncesi içerisindeyiz. Bu konuyla ilgili belli kriterlerimiz var. Böyle bir OSB olursa, Kocaali’ye çevreye zararı olur mu, ilçenin dokusunu bozar mı?  Bunlarla ilgili konunun uzmanları, Valiliğimiz, Tarım İl Müdürlüğümüz, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, SATSO, bilimsel kuruluşlar, tüm bunlar üzerinden bir değerlendirme yapılacaktır. Yani bugünden, yarına kafamıza göre Kimya İhtisas OSB’yi kuracak değiliz" dedi.

"KONU BİLİMSEL ORTAMLARDA ARAŞTIRILSIN"
Sözlerine devam eden Başkan Acar; "Biz dedik ki, bu işte en kötü senaryo olan, 60-70 yıl önce kurulmuş Dilovası’ndaki yerlere bakalım, sonra da 5 yılda yeni açılan modern Kimya İhtisas OSB’lere bakalım. Biliyorsunuz, Gebze'ye 5 yıl önce Kimya İhtisas OSB kuruldu. Teknoloji ilerliyor. Ama şunu da demiyorum, biz yarın açalım. Hayır, bu konu bilimsel ortamlarda yetkili ve ilgili kuruluşlarca araştırılsın, tartışılsın. Düşünülen Kimya İhtisas OSB Kocaali'nin dokusuna zarar verir,  kararı çıkarsa boynumuz kıldan ince. Ortak aklın olmadığı, toplum vicdanına aykırı işte bu zamana kadar olmadık, olamayız da.  Ama daha ortada bir şey yokken, öldük bittik algısı doğru değildir, bu art niyetli bir davranıştır" dedi.
 
"TEK GAYEMİZ İLÇEMİZE HİZMET ETMEK"

Kocaali'de ciddi anlamda işsizlik problemi olduğunu belirten Başkan Acar,  “Bu sene üçüncü dönemim. Bizim gayemiz Kocaali'ye hizmet etmek. Kocaali'de ciddi anlamda bir işsizlik problemi var. Yörenin tek gelir kaynağı fındık. Fındıkla ilgili de ilçemize gelen yatırımcı sayıcı kısıtlı. Bu sebeple ilçemizden çok göç veriyoruz. Biz istihdam yaratalım, insanlarımıza, gençlerimize yeni iş kapısı açalım diye yatırım arayışındayız. Kocaali’mizin,  Bartın ve Adapazarı Demir yoluna, Kuzey Marmara Otoyolu’na ve Limanın yakın olması gibi lojistik avantajları var. Ama altını çizerek belirtmek isterim ki; önceliğimiz Kocaali'nin dokusu, Tüm değerlendirmeler tüm incelemeler tüm senaryolar sonrası, eğer bu işin Kocaali'nin dokusuna zarar vereceği yönünde en küçük bir ihtimal olursa, biz o işte olmayız olamayız. Şunu  tekrar belirtiyorum; Ortada daha fol yok yumurta yok" ifadelerini kullandı.

Önerilen Haberler
https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 1
Elif 10.12.2019 22:37:47
Biz size yatırım yapmayın genc nesile iş istihdamı sağlamayın demiyoruz ki ama bunu osb kurarak yapmayın sanki az kanser var azdahamı olsun bizim dogamiza denizimize dokunmayın