Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 31° Adapazarı
Sabah
05:19
Öğle
12:54
İkindi
16:15
Akşam
18:55
Yatsı
20:14

Ayhan Sefer Üstün: MHP adeta AK Parti tabanına hortum bağlamış

MHP ile AK Parti'nin kurduğu Cumhur İttifakı'na ilişkin değerlendirmede bulunan eski Sakarya Milletvekili Ayhan Sefer Üstün, "MHP adeta hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane dahi miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor" dedi.

Haberler/SİYASET
06.07.2019
Haberi Yazdır
Ayhan Sefer Üstün: MHP adeta AK Parti tabanına hortum bağlamış

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun 31 Mart seçimlerinin ardından 'manifesto' olarak nitelendirilen 15 sayfalıkmetin ve  AK Parti'nin yenilenen 23 Haziran İstanbul seçimlerini kaybetmesinin ardından sistem tartışmaları hız kazandı. Katıldığı çeşitli programlarda eleştirilerinin dozunu arttıran Davutoğlu’nun yeni bir parti kuracağı iddiaları dillendirilmeye başlandı. AK Parti içinden yaşanan bu süreçle ilgili bugüne kadar çok açıklama gelmedi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamaları da, “Benzer olayları geçmişte yaşadık. Şimdi tarih oldular. Bunları çok dert etmiyoruz” şeklinde oldu.

Erdoğan, Davutoğlu’nun sistem eleştirilerine yanıt vermezken en sert tepki MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’den geldi. Haftalık olağan grup toplantısında yeni parti iddialarına geniş bir yer ayıran Bahçeli, Davutoğlu’nun açıklamalarıyla ilgili olarak, “Eski Başbakanın sistem eleştirileri talihsizliktir, trajikomiktir” dedi. Davutoğlu’nun Elazığ’daki konuşmasında, “Bugün susma vakti değildir” sözlerini de hedef alan Bahçeli, “Ya yeni bir hal ya da izmihal” diyen zatın “bugün susma vakti değildir” demesi manidardır. Bugüne kadar sanki hiç konuşmamış birisi gibi sızlanan eski siyasetçinin ülkenin başına ne çoraplar ördüğü ortadadır” dedi.

Gazete Duvar'dan Nergis Demirkaya'nın haberine göre, Davutoğlu’nun açıklamalarına sert tepki gösteren Bahçeli’ye, Davutoğlu’na yakın bir siyasetçiden, 16.5 yıl milletvekilliği yapmış Ayhan Sefer Üstün’den yanıt geldi. “Arızalı” yeni sistemden en fazla MHP’nin istifade ettiğine dikkat çeken Üstün, “Gelinen noktada sistem tıkanmış görünüyor” dedi ve siyasilerin içinde olduğu esaslı bir revizyon gerektiğini söyledi.

Üstün, Davutoğlu'nun sözlerine ilişkin olarak da şu değerlendirmede bulundu:

"Sayın Davutoğlu’nun söylemleri hem AK Parti içerisine hem de Türkiye kamuoyuna yönelik. Burada bir değerlendirme yapılacaksa öncelik AK Parti içerisinden gelmesi beklenir ama ses alakasız bir yerden MHP Genel Başkanından çıkıyor. Neden? Çünkü yukarıda arızalarını işaret ettiğimiz sistemin kurgulanmasında ve bu sistemle birlikte gelen ittifak yapılanmasında en fazla Bahçeli’nin katkısı ve faydalanması var. Bu sistemle gelen ittifaktan en fazla MHP istifade etmiştir. MHP adeta AK Parti tabanına hortum bağlamış gibi AK Parti tabanını kendine doğru çekiyor. Üç tane dahi miting yapmadan AK Parti’den devşirdiği oylarla gücünü korumaya çalışıyor. MHP tabanının önemli bir kısmı İYİ Parti’ye gitmiş. Bir kısmı da dışarıda bekliyor. AK Parti’den devşirdikleri seçmenle ayakta kalabilmişler. Bu arada maalesef AK Parti söylemleri de MHP’lileşmiş. Onun içinde bu duruma işaret edene saldırıyor. İstiyor ki AK Parti aleyhine yürüyen bu ilişki duyulmasın, görülmesin."

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 1
aslan amca 07.07.2019 14:35:36
kusura bakmayın bakanım ben siyaseti sevmem ama dogruda yok saymam 15 temmuzda tek akp nin yanında duran mhp ve hala yanında duruyor sebebini sadece oy olmadıgını biliyosun ki kaldı oy oldugunu kabul edelim kendi icinde ayrılmalar oldu buna nazaran sayın cumhurbaskanımıza kol kola devam ediyor siz sayın vekilim sakary aicin ne yaptınız ben görmedim .. neyse konumuz oy ise kendi kayıplarınıza bakın .. ben kimseye oy atmıyorum . atmamda kim gelirse gelsin sen o öteki . ama dogrudan baska yöne kaymayın sayın vekilim kendi oylarınıda ki kacanları inceleyin neden kactılar sebebler neler vesaire .. bakın sayın cumhur baskanı inceliyor nerede hatalar var diye bence her ilin vekillerinde hata var sakarya millet vekilleri bir kere ya bir kere arkadas biz sakaryanın cocuguyuz demediniz suraya sunu yapalım demediniz .. bir araya gelin sunu söyle yapalım deseniz ve yapsanız . ne olur bakın erkal etci oglu hala sevilir nedenmi sakarya icin cok seyler yaptı biz sey yapın sayın vekilim