Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 28° Adapazarı
Sabah
03:32
Öğle
13:08
İkindi
17:07
Akşam
20:39
Yatsı
22:26

BİN NASİHAT, BİR MUSİBET

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
24.06.2020
Yazıyı Yazdır

Hayatın her aşamasında bazı hususlar çok önemlidir. Önemine binaen bebeklik çağından ecel vaktine değin dikkat edilmesi gereken bu hususlar, Corona vasıtasıyla bir kez daha gün ışığına çıkarak, öncelik sırasında ilk sırayı almışlardır. Temizlik imandandır diye asırlar öncesinde Müslümanları uyaran son peygamber, iman ve temizliği  bir biriyle eşdeğer kılarak bir salgın öncesinde yada sonrasında temizliği ibadetin öncesinde yer aldığına işaret etmiştir. 

Maske, Mesafe. Hijyen bu corona belası nedeniyle gündelik yaşamın ana unsurları haline gelmişken aldırış etmeyen, bana bir şey olmaz mantığıyla hem kendini hem de toplum sağlığını riske sokan davranışlara son günlerde sıkça rastlar olduk. Resmi makamlarca uyarılar, medya kuruluşlarından yapılan ikazlar hatta ve hatta para cezaları bile bu aymazlığın yok edilmesine bir fayda sağlamadığı anlaşılmakta. Öyle ki toplum tarafından yapılan uyarılara bile tahammül edemeyip kavga yolunu tercih edenleri bile gördük.

Bana bir şey olmaz ben Allah’ın evinden geliyorum diyen hacı anneler, hacı babalar umre dönüşünde nasıl bir kırana sebep olduklarını,  bazılarının hayatlarını kaybettiklerine hep birlikte şahit olmadık mı?

Ya bu nasıl bir aymazlık ya da kadercilik inanın insanın aklı almıyor. Medeni bir şekilde toplum kurallarına uymak, hem kendinizi hem toplum sağlığını bu beladan muhafaza etmek bu kadar mı zor acaba diye sormadan yapamıyorum.   

Nasihatler, uyarılar fayda etmedikten sonra musibetlerle karşılaşmamak mümkün değildir. Allah’a çok şükür ülkemiz bu belayı diğer ülkelere nazaran daha az hissetti. Uzmanlar sürekli uyarıyorlar henüz tehlike tam anlamıyla geçmedi gerekli kurallara uyalım diye.

Atalarımız boşa dememiş bir musibet bin nasihatten daha etkilidir diye lakin insan sağlığı bu, can bu telafisi mümkün değil ki.  Günahsız bir şekilde, başkalarının aymazlığından her an her saniye hayatımız tehdit altında.

Bir çok TV kanallarında haber bültenlerinde yer aldı. Hindistan da kurallara uymayanlara polisler coplarla,  sopalarla vurarak ikazı dayak yoluyla yapmışlardı. Her ne kadar şiddet yanlısı olmasam bile bazen insanoğlu dayağın cennetten çıktığına inanıp başka yol bırakmıyor. Bizde bir yörük deyişi vardır. Ağa laftan anlamayana virecen odunu…

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın