Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 14° Adapazarı
Sabah
06:16
Öğle
13:17
İkindi
16:14
Akşam
18:44
Yatsı
20:03
BORSA 90542 % -3,42
DOLAR 5,59 % -0,79
EURO 6,38 % -0,42
ALTIN 221 % 0,15

Valilikten 3. OSB'nin atık sularıyla ilgili açıklama

Sakarya Valiliği, 3. OSB'nin atık sularının Sakarya Nehri'ni kirlettiği haberleriyle ilgili konunun Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce incelendiğini belirterek açıklamada bulundu.

Haberler/GÜNCEL
10.07.2018
Haberi Yazdır
Valilikten 3. OSB'nin atık sularıyla ilgili açıklama

Sakarya Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

"Son günlerde gerek yerel basında gerekse de sosyal medyada 3.0SB'nin atık sularının Sakarya Nehri'ne deşarj edildiğine dair haberlerin yer aldığı görülmüş olup, konu Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce incelenerek aşağıdaki açıklamaya ihtiyaç duyulmuştur.

İlimiz Söğütlü ilçesinde bulunan 3. OSB'de 2018 yılı başında arıtma tesisi inşaatı tamamlanmış ve devreye alınmıştır.

3. OSB'nin arıtma tesisinde meydana gelen teknik bir arızadan dolayı arıtma tesisi devre dışı kalmış, ancak 3.0SB yönetimi tarafından teknik arıza giderilmiş ve arıtma tesisi tekrar devreye alınmıştır.

Şu an itibari ile arıtma tesisi çalışmakta olup, tesisin istenilen arıtma verimine kısa sürede ulaşacağı beklenmektedir.

3.0SB ‘de kumaş boyama ağırlıklı tesisler yoğun olarak bulunmakta olup, atık suyun renginde de buna bağlı olarak koyu bir renk görülmektedir. Arıtma tesisinin tam verime ulaşmasından sonra atık suyun rengi de normal hale dönecektir.

Çevre ve Şehircilik Müdürlüğünce gerek 3. OSB’nin arıtma tesisinin deşarj noktasından gerekse de 3. OSB de bulunan tesislerden atık su numuneleri alınmış olup, analiz için yetkili laboratuvarlara gönderilmiştir.

 Tarım ve Orman Müdürlüğünce ölen balıklardan numune alınmış olup, alınan numunelerin analiz sonuçlarına göre balık ölümlerinin nedeni belirlenecektir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

İlgili Haber:
OSB’nin atık suları Sakarya Nehri'ni kirletmeye devam ediyor

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın