Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 6° Adapazarı
Sabah
06:11
Öğle
13:17
İkindi
16:18
Akşam
18:48
Yatsı
20:07
BORSA 90542 % -3,42
DOLAR 5,59 % -0,79
EURO 6,38 % -0,42
ALTIN 221 % 0,15

SATSO geri döndü ey şehir

Metin Işıker Akgün Altuğ'un yeniden başkan seçildiği SATSO'da değişimi kaleme aldı. İşte o yazı

Haberler/EKONOMİ
28.06.2018
Haberi Yazdır
SATSO geri döndü ey şehir

   Aday olduğunu duyduğumda, ‘Banko alır’ dediğim bir isimdi Akgün Altuğ.

  Erol Öztürk (Hacıeyüpoğlu) sonrasında kısa süre Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası  Başkanlığı yaptı.

  Kısa sürede milletvekili aday adayı olmaya karar verince SATSO’dan uzun bir süre  ayrı kaldı.

  Akgün Altuğ görev yaptığı kısa sürede vizyonuyla renk kattı.

  Şimdi Altuğ uzun yıllar sonra iş dünyasının tam desteğiyle yine ekonominin başında  yerini aldı.

  SATSO bu şehrin benim gözümde akıl üssüdür. Konuşur, yön verir, anlatır.Yıllarca  hep bunu savunmuşuzdur. Bizim şehrin bir huyu vardır. Bir kişiyi eleştirdiğinizde o kişiyle aranızla olumsuz bir şey geçti sanırlar.

Mahmut Kösemusul dönemiyle alakalı olarak iş dünyasına yakıştırmadığımız anlar olmuştur.

O döneme ait SATSO’nun şehre duyarsız kaldığı noktasında sitemlerimi kaleme almıştım.

Şehir adına konuşmayı, ‘Basın önünde sorun tartışılmaz’ diyerek saptırma yoluna gittiler.

6 Nisan 2018 günü yayımladığım bir haberde, “Akgün Altuğ'un vizyon farkı ve SATSO” başlıklı bir yazı kaleme aldım. O yazıda, “İş dünyası yarım kalan bir başarı hikayesinin tamamlanmasını istiyor” notunu düşmüştüm.

Altuğ o akşam SATSO Başkanı seçildi.

O günden bu yana SATSO’nun söylemlerinde nelerin değiştiğini görürsünüz.

Yarım kalan o başarı hikayesi hakikaten kaldığı yerden devam ediyor sanki.

Söylemler, yapılanlar…

Bu şehri seven herkes tam desteklemelidir.

Akgün Altuğ aslında geri dönmedi sadece.

SATSO geri döndü, vizyon geri döndü, iş dünyası geri döndü, ortak akıl geri döndü.

İş dünyası vizyon yüzünü gösterdi, SATSO’nun imajı geri döndü.

Altuğ’a güvenen çok çok insan var.

Bu vizyon ve güveni taçlandıracak çok işi var.

Ve kısa görev süresi içinde alıştırma döneminde söylediği sözler muazzam.

İş dünyası eğitimde, kültürde, sanatta, şehirle ilgili ne varsa artık var.

Rutin faaliyetlerin dışında yansıma var.

Buram buram kalite var.

Biraz uzun oldu ama daha yarısı bile değil…Şu söylemlere bakar mısınız…

“Ekonomik kırılganlıkların üzerine gidilmeli. Bu yeni dönemde reel sektör olarak beklentimiz, yapısal reformlara hız verilmesi ve ekonomiye nefes aldıracak yeni enstrümanların devreye sokulmasıdır”

“Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası siyaset üstü bir kurumdur. Vatan haini ve bölücü olmayan tüm siyasi partilere eşit mesafedeyiz”

“Yıllardır bir taraftan siyasi erke büyük destek vermiş, bir taraftan ülke ekonomisine ciddi bir katkı sağlamış bir il. Baktığımızda, Sakarya her zaman iktidarı desteklemiş,  ekonomik olarak ciddi katkı sağlamış, vergisini ödemiş, cari açığı artıya çevirmiş, ancak bunun tam olarak karşılığını alamamış. Bunun sebebi bize göre, Sakarya’nın bir bakanı olmaması. Sakarya’da yaptırım gücü yüksek, icracı bir bakan olursa, Sakarya’nın kaderi çok farklı olacaktır diye düşünüyoruz. Sizlerin de desteği ile Sayın Cumhurbaşkanımız’dan Sakarya’ya, Sakaryalı bir bakan talep ediyoruz”

“Cumhurbaşkanımızın Mega Endüstri Bölgesi için Sakarya’dan bahsetmesi de bizim gelecek dönemler için ilimizi gelişmelere hazırlamamız gerektiğini ifade ediyor. Üniversite ve iş dünyası bu şehrin olmazsa olmazı”

“Üretim kökenli bir insanım. Hem zirai hem de sınai anlamda üretiyorum. Ülkemizin muasır medeniyetler seviyesine ulaşması için üretmemiz ve dünyanın her tarafına pazarlamamız gerektiğine inanıyorum”

“Türk Eximbank genel müdürüyle görüşme halindeyim. Sakarya’ya ciddi katkı sağlayacak olan Türk EximBank,   ihracatçıları destekleyen kredilendiren ve sattığı ürünleri sigortalayan bir kurum.  Bir şubesini açacağız”

“ŞİFREMİZ 54” TÜR…“Sakaryalı kimliğimizi ön plana çıkarmalıyız. Aidiyet duygusunu güçlendirerek Sakaryalılık duygusu ile yürümeliyiz. Alt kimliğimiz de, üst kimliğimiz de Sakarya olmalı”

“Yatırım için üretim gerekiyor. Ve ben bir iş adamı olarak üretime inanıyorum. Sakarya’nın da Türkiye’nin de çıkış yolunun üretmekten geçtiğine inanıyorum”

“Bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'nin istikbali, istiklal bilinciyle yetişen gençlerimize emanettir”

“…geleneksel yollarla devam ettiren kadınlar bu proje ile konserveden kuşburnuna, dantelden yazmaya tüm üretimlerini hakkettiği değerde piyasaya sunacaktır. Büyük bir başarı öyküsünün kahramanları olacaktır”

“Hem fiziki olarak hem imaj açısından odanın yapısını ve bakış açısındaki algıyı değiştirmek amacındayız”

“Yatırımlara açık bir bölge olarak nitelikli istihdam için kaliteli göç de gerekiyor. Çıkışımızın yegane yolu üretmekten geçiyor. Tükettiğimiz ürünlerde ikamesi yerli olabilecek nitelikte ürünler üretmeliyiz. Daha fazla üretmeli ve daha fazla ihracat yapmalıyız. İş dünyamızın bu yetkinliğe ve niteliğe sahip olduğuna inancım tamdır”

“Yerli oto ile ilgili lobi çalışmalarımız ve altyapı hazırlıklarımız devam ediyor”

“İlimizin kuzeyinde, kurulma çalışmaları devam eden Mega OSB, bölgenin en büyük Organize Sanayi Bölgesi olacak. Mega OSB’mize talepler çerçevesinde, önceliğimiz Sakaryalı büyüme vizyonlu firmalarımız olacaktır”

“Verimli tarım alanlarını sanayiye açmaya karşıyız”

“ Sakarya’da üreten firmalar vergisini İstanbul ya da merkezleri bulunan başka illere ödüyor.

 Sakarya’da yaptıkları gibi vergilerini de Sakarya’ya vermeleridir. Böylece Sakarya, bugün bulunduğu noktadan daha iyi bir konuma gelmiş olacaktır. Üretim yapan firmalarımızın vergilerini Sakarya’ya ödemeleri konusunda görüşmeler yapmayı planlıyoruz. Biz biliyoruz ki; vergilerini ödedikleri yerlerdeki vergi dairelerinden daha hızlı hizmeti Sakarya Vergi Dairesi’nden alabilirler”

“Sakarya’nın 30 yıl sonrasındaki nüfusu düşünülerek eğitim, sağlık, beşeri potansiyeli, sosyal alanları ona göre dizayn edilmeli”

“Ülkelerin ekonomik ve sosyal alanda gelişebilmeleri ve kalkınma yolunda sağlam adımlarla ilerleyebilmeleri;  işçi ve işverenlerin karşılıklı özveri göstermesi, etkili bir iletişimle ilerleyen işbirliği sayesinde mümkün olacaktır”

“Bizim şehrimizin adı ‘Adapazarı’ ticareti de çok iyi bilen bir kültür mirasını bugünlere taşımışız. Geçmişinde ‘Pazar’ olan bir kentin bugününde de ticaret çok önemli yer tutar”

“Markalaşma milli değerlerimize de büyük katkı sağlıyor. Bir marka oluşturmak için güçlü bir Ar- Ge çalışması yapılması gerekiyor. Üretmenin ve inovasyonun öneminin giderek arttığı bir dönemdeyiz. Sektörel birliklerin güçlenmesi ile sektörel markalaşmanın da artacağına inanıyoruz”

“Hedefimiz Sakarya’yı geleceğe en iyi şekilde taşımak. Bizler yaptıklarımızla,  ilimizi temsil ediyoruz”

“Milletimizin değerli varlığı olan çocuklarımızın, en uygun ortamlarda yetişmeleri ve onları geleceğe en iyi şekilde hazırlamak, donanımlarını sağlarken milli ve manevi değerlere sahip bireyler olmaları için gayret etmek temel amaçlarımızdır”

“Bölge Adliye Mahkemesinin binası mevcuttur. Tekrar açılması halinde Bölgedeki 7-8 ilin mahkemelerden dolayı ilimize gelmesi İstanbul’un yükünü de hafifleterek ilin ticaretine olumlu katkı sağlayacaktır. İlimizde ticaret mahkemeleri de bulunmamaktadır”

Başka söze gerek yok. Şuan tek temennim bu zamana kadar Bakan talebini en mantıklı bir şekilde dile getiren Akgün Altuğ’un bu söyleminin etkin olması ve Sakarya’nın bir bakan kazanmasıdır.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bu zamana kadar iletilen her halde en  güzel bakan talebi anlatımıdır.

Olur mu, neden olmasın.

Vizyon farkı deriz..

 

 

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın