Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 18° Adapazarı
Sabah
06:04
Öğle
13:16
İkindi
16:21
Akşam
18:54
Yatsı
20:13
http://sakaryaradyomega.com/

Sakarya'da emsal karar! Parkomat cezasına iptal kararı

Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırları dahilinde kent merkezindeki cadde, bulvar ve sokaklar üzerinde araçlardan park parası toplayan parkomat şirketi yargı engeline takıldı. Park parası ödemediği için bir vatandaşın aracına kesilen ceza Sakarya 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal edildi.

Haberler/GÜNCEL
12.09.2019
Haberi Yazdır
Sakarya'da emsal karar! Parkomat cezasına iptal kararı

Emre Çatal/ÖZEL HABER
Adapazarı'nda bir vatandaş, Büyükşehir Belediyesi'nin parkomat uygulaması yaptığı Şal Sokak'ta aracını park etti. Vatandaşın park parasını ödememesi üzerine işletmesi özel şirkete ihale edilen parkomat şirket görevlilerinin düzenlediği tutanak ile Karayolları Trafik Kanunu ve Kabahatler Kanunu'na göre 160 TL idari para cezası yazıldı.

Vatandaş, kendisine yazılan idari para cezasının hukuksuz olduğu gerekçesiyle mahkemeye başvurdu. Davayı kabul eden Sakarya 1. İdare Mahkemesi, Sakarya'da emsal bir karara imza attı.

İPTAL KARARI
Adatavir.com köşe yazarımız Avukat Fatih Yeşilyurt tarafından yapılan hukuki yönlendirme neticesinde açılan davada Sakarya 1. İdare Mahkemesi para cezasını iptal etti. Mahkeme, parkomat kapsamında kanunda belediyenin para cezası düzenleme yetkisinin olmadığı gerekçesi ile kesin olarak iptal kararı verdi.

"HUKUKİ DAYANAĞI YOKTUR"
Konuyla ilgili bilgi veren Avukat Fatih Yeşilyurt, "Bilindiği üzere belediye yol kenarlarının park olarak kullandırılmasına izin vermiş ve bu park yerlerinin işletilmesini de özel bir şirkete vermiştir. Araç sahipleri ise bu şekilde bir uygulamayı ciddi bir şekilde eleştirmiştir. Araç sahipleri belediyenin parkomat kapsamında araç sahiplerine gönderdiği idari para cezalarından hiç endişe etmemelidir. Çünkü bu tür idari para cezalarına karşı daha önce yüksek mahkeme olan Danıştay tarafından iptal kararı verilmekteydi. Belediyenin yol kenarlarında otopark olarak kullanılmasına izin verip buralarda Parkomat uygulaması ve ücretin ödenmemesi halinde araç sahiplerine idari yaptırımda bulunmasının hukuki dayanağı yoktur." dedi.

"DAVA AÇARAK HAK KAYBININ ÖNÜNE GEÇEBİLİRLER"
Vatandaşların parkomat cezalarına karşı itiraz davasını açmasını belirten Yeşilyurt, "Parkomat tutanaklarını düzenleyenler, yani ceza yazılması için tutanak düzenleyenler kamu görevlisi değildir. Belediyeden işi ihale ile alan özel şirketin çalışanları kamu görevlileri olmadığı için tutanak tutmaya  yetkileri de yoktur. Bu nedenle de düzenledikleri tutanaklar ve bu tutanaklara göre kesilen cezaların da geçersiz olması gerekir. Araç sahipleri kendilerine Parkomat sebebi ile idari para cezası kesilmesi halinde dava açmaları gerekmektedir. Araç sahipleri idare mahkemesine dava açarak muhtemel bir hak kaybının önüne geçebilirler." diye konuştu.

Yorumlar 1
Erkan ozturk 13.09.2019 08:25:31
Bu cezalari kesenlerin kamu görevlisi olamaması nedeniyle tutanak yazma yetkisi de yoktur bu nedenle bu tutanaklar geçersiz sayilacagindan neden dava açmamiz gerekiyor anlamıyorum