https://www.littlecaesars.com.tr/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 25° Adapazarı
Sabah
03:36
Öğle
13:00
İkindi
16:57
Akşam
20:24
Yatsı
22:07
http://sakaryaradyomega.com/

Özkoç 'Tank Palet' için konuştu: 'Elimizde belgeler var'

Tank Palet Fabrikası'nın özelleştirilmesine ilişkin açıklamalarda bulunan Özkoç, "Bazı siyasiler 'Bu özelleştirme değildir' diyor. Biz elimizdeki belgelerde konuşuyoruz. Cumhurbaşkanımızın imzaladığı belgede Tank Palet'in özelleştirilme kapsamına alınması çok açık ve net ifade ediliyor." dedi.

Haberler/SİYASET
12.03.2019
Haberi Yazdır
Özkoç 'Tank Palet' için konuştu: 'Elimizde belgeler var'

ADATAVIR
Seçim çalışmaları kapsamında Belediye Başkan adaylarına destek için Sakarya'ya gelen 12 milletvekili, Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır ve parti yöneticilerinin katılımıyla Tank Palet'in özelleştirilmesine ilişkin basın toplantısı düzenlendi.

Toplantıda konuşan CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, Tank Palet ile ilgili 'Bu özelleştirme değildir' söylentilerine cevap verdi.

Tank Palet'in özelleştirilmesiyle ilgili tartışmalara belgelerde cevap verdiklerini söyleyen Özkoç, "CHP bunu çok önemsiyor. Çünkü Türkiye'nin Savunma Sanayinin gerçekten bel kemiği olan ilk askeri fabrikasının 1. Ana Bakım ünitesini elden çıkartılması doğru değildir. Bizi eleştiren siyasi partilere net cevaplar veriyoruz.  Belgelerle cevaplar veriyoruz. Hiç kimseyi yanıltmak amacında değiliz." dedi.

CUMHURBAŞKANI'NIN İMZALADIĞI BELGE NET İFADE EDİYOR
Bazı partilerin "Tank Palet Özelleştirilmedi" söylentilerine cevap veren Özkoç, "Siyasi partilerin bazılarının Genel Başkan Yardımcıları diyorlar ki "Bu  özelleştirme değildir". Bizde diyoruz ki burada belgelerle konuşuyoruz.  Cumhurbaşkanımızın imzaladığı bir kararname var. Bu kararnamade "Özelleştirme kapsam ve programa alınmasına, özelleştirme uygulamasını işletme hakkı verilmesi yöntemiyle gerçekleştirilmesi ve işletme hakkı süresinin 25 yıl olarak belirlenmesine, özelleştirme kapsamına alınmasına ve bu kapsam dahilinde 25  yıllığına tahsis edilmiştir." yazıyor. Bir fabrikayı özelleştirme kapsamına almaya Cumhurbaşkanımız karar vermiş, altına imza atmış. Bu özelleştirme olduğunu çok açık ve net ifade ediyor." dedi.

Özelleştirme kararı alınan Tank Palet'in yüzde 49,9'unu Katar ordusuna ve yüzde 25'inin BMC'ye tahsis edildiğini dile getiren Özkoç şu ifadelere yer verdi:
"Hükümet karar aldıktan sonra Altay Tankı'nın üretimiyle ilgili prototiplerin hazırlanmasıyla yerli bir fabrikada yerli bir sermayenin ve Sakarya'da olan bir  fabrikamız için anlaşmaya varıyor, sözleşme yapıyor, prototipleri siz yapın diyor. Toplam 5 adet prototip yapılıyor ve bitiriliyor. Sözleşmede bir madde  yapıyorlar. Bu maddeyle birlikte prototip bittikten sonra seri üretimiyle ilgili  görüşmeler sürecek ve seri üretilime geçilecek." 

KATAR KENDİ ÇIKARLARINI DÜŞÜNÜYOR
"Bu şirketin en büyük hissedarı kimdir? Yüzde 50 Katar ordusu. Biz 1 numaralı savunma sanayinin bel kemiği olan Tank Palet Fabrikasını 25 yıllığına aslında kime tahsis ediyoruz ve özelleştiriyoruz? Kime katar ordusuna. Peki bu katar ordusunun ülkesi şuanda Kıbrıs-Rum kesmiyle beraber Akdeniz'de Amerikan şirketleriyle beraber Türkiye'nin aleyhine olan bir konuda doğalgaz arıyor. Katar kendi çıkarlarını düşünüyor. Kendi  ülkesinin çıkarlarını her alanda düşünen bir ülke elini Türkiye'ye atıyor.  Katar, Türkiye' kadar güçlü bir ülke mi? Türkiye kadar irtibarlı bir ülke mi? Hayır. Biz bu ülkeye kendi savunma sanayimizi teslim ediyoruz. "

FABRİKANIN HERŞEYİNDEN YARARLANACAKLAR
"Katar ordusunun ortak olduğu savunma sanayideki fabrika, şimdi Karasu'da bir fabrika açıyor. 20-25 yıl sonra bu Tank Palet Fabrikasının, mühendisinden, birikiminden, subayından, her işçisinden, herşeyinden yararlanıp bütün birikimlerini onların elinden aldıktan sonra kendilerinin yüzde 50 ortak oldukları fabrikalarına geçecekler."

İHALE YAPILMADAN BMC'YE VERİLİYOR
"İhale yapılacak. İhaleyle ilgili gerçekten bedel tespiti yapılmış mı yok, ihalenin yapılacağı açıklanmış mı yok. Sayın Cumhurbaşkanı Karasu'ya Katar ordusunun fabrikasını açmaya geldiğinde diyor ki "Biz bu ihaleyi BMC'ye vereceğiz". Peki bunu açıklaması doğru mudur, hayır değildir. Çünkü daha ihale yapılmamış, bedeli tespit edilmemiş. "

FABRİKA BAŞKA ÜLKENİN ORDUSUNA TESLİM EDİLİYOR
Bırakın CHP'yi, AKP'yi MHP'yi. Bir savunma sanayine ait fabrika bir başka ordunun başka bir ülkenin ordusuna teslim ediliyor. Dünya'nın neresinde görülmüş. O ordunun bulunduğu ülke bundan 3-4 ay önce Cumhurbaşkanı'na 400 milyonluk bir uçak hediye etmiş. Daha ihale olmadan ihaleyi yaptırtacak olan hükümetin en başındaki kişi ihaleyi kime vereceğini söylüyor. Burda bir yanlışlık yok mu?"

BU ÖZELLEŞTİRMEYE DUR DİYELİM
"Nerde ve ne zaman tartışmak istiyorlarsa, hangi belgelerle ve hangi  kurallarla tartışmak istiyorlarsa,  hangi televizyonda hangi konuklarla  istiyorlarsa tartışalım. Yeter ki buna bir dur diyelim"

MÜCADELEMİZ DEVAM EDECEK
"
İktidar partisi başka bir şey daha yaptı. İktidar Partisinin lideri dedi ki "Türkiye'de beka sorunu vardır". Ülkemin huzurunda bir kere daha soruyorum. Bir ülkenin lideri benim ülkemde 'beka sorunu vardır' derse o ülkeye dış yatırımcı gelipte yatırım yapar mı? Bu ülkede fabrikalar açar mı? Tank Palet satılmasın, savunma sanayi teslim edilmesin diye sonuna kadar mücadele edeceğiz."

Basın toplantısının ardından milletvekilleri, CHP Adapazarı Belediye Başkan Adayı İsmail Kılıç ile beraber Uzun Çarşı, Ayakkabıcılar Çarşısı ve Çark Caddesi’nde vatandaşlarla ve gençlerle bir araya gelerek esnaf ziyareti yaptı.

Önerilen Haberler
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın