Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 8° Adapazarı
Sabah
06:13
Öğle
13:17
İkindi
16:16
Akşam
18:47
Yatsı
20:06
http://sakaryaradyomega.com/

Öğütlü: İlkyardım eğitimi önemli

Dünya İlkyardım Gününde açıklamalarda bulunan İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, bilinçsizce yapılan ilkyardımın hasta yada yaralıya yarar yerine zarar verebileceğini belirterek, ilkyardım eğitiminin önemine değindi.

Haberler/YAŞAM
14.09.2019
Haberi Yazdır
Öğütlü: İlkyardım eğitimi önemli

İl Sağlık Müdürü Doç. Dr. Aziz Öğütlü, Dünya İlkyardım Günü dolayısıyla açıklamalarda bulundu. Bilinçli yapılan ilkyardımın önemine değinen Öğütlü “Herhangi bir kaza veya yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması ya da durumun kötüye gitmesini önleyebilmek amacı ile olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız uygulamalara ilkyardım denir. İlkyardımın önemi, kaza yerinde zamanında ve tekniğe uygun yapılmasına bağlıdır.  Bu yüzden doğru bilgi ile zaman kaybetmeksizin etkin ve yerinde müdahale yapabilme, hasta ya da yaralı için önem taşımaktadır.” dedi.

İl 5 dakika çok önemli             
Yaralının yada hastanın yaşamsal fonksiyonlarının durduğu ya da durmak üzere olduğu durumlarda, ilkyardımın ilk 5 dakika içinde başlatılmasının hayati önem taşıdığını kaydeden Öğütlü, sözlerini şöyle sürdürdü: “İlkyardımcının her müdahalesinde yaptığı yardımın yanlış bilgi ve uygulama olmaması gerektiğini bilmelidir. İşte bu noktada kaza, acil durum ve doğal felaketlerde nasıl davranacağımız, kendimizi nasıl koruyacağımız, çevremize nasıl yardımda bulunabileceğimiz ile ilgili temel bilgilendirme ve eğitimler İl Sağlık Müdürlüğümüz Acil Sağlık Hizmetleri Birimimiz tarafından verilerek, bilgili ve eğitimli kişilerin yetişmesi sağlanıyor. Eğitim çalışmaları kapsamında İlimizde Ocak-Eylül ayları itibariyle, 516 kişiye Temel İlkyardım Eğitimi, 443 kişiye de ilkyardım bilgilendirme eğitimi verilmiştir. Olası acil durumlarda hasta ya da yaralılara müdahale edecek kişi veya kişilerin ilkyardım eğitimi alması büyük önem teşkil etmektedir.”

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın