https://www.littlecaesars.com.tr/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
04:24
Öğle
13:01
İkindi
16:49
Akşam
19:54
Yatsı
21:23

O yemek firması ve iki şahıs konkordato ilan etti

Sakarya 4 ve 5'nci Asliye Hukuk Mahkemelerine başvuran bir firma ve iki şahıs konkordato ilan etti. Mahkeme kararları ile konkordato ne anlama geliyor hepsi haberimizde...

Haberler/EKONOMİ
30.10.2018
Haberi Yazdır
O yemek firması ve iki şahıs konkordato ilan etti

Döviz kurunda yaşanan dalgalanmalar sonrasında yaşanan ekonomik sıkıntılar iş dünyasını etkiledi. Sakarya'da bu zamana kadar 4 firma konkordato ilan etmişti. Mahkemeden bugün 3 yeni karar daha çıktı

İŞTE O MAHKEME KARARLARI

T.C. SAKARYA 4. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİNDEN / BAŞKANLIĞINDAN
ESAS NO : 2018/413 Esas

Mahkememizce; Sakarya Ticaret Sicil Müdürlüğünün 30990 nolu sicilinde kayıtlı davacı DOYUM CATERİNG VE ORGANİZASYON HİZ.SAN.VE TİC.LTD ŞTİ hakkında 22/10/2018 tarihinden başlamak üzere 3 AY SÜRE İLE GEÇİCİ MÜHLET KARARI verildiği ve geçici konkordato komiseri olarak Istanbul Üniversitesi İktisat Maliye Bölümü Prof.Dr. Habib Yıldız 'ın atandığı,
28/02/2018 tarih, 7101 sayılı Yasa'nın 16.maddesi ile değişik İİK'nun 288.maddesi gereğince; "alacaklıların, ilandan itibaren 7 günlük kesin süre içerisinde dilekçe ile itiraz ederek konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığını delilleri ile birlikte ileri sürebilecekleri ve bu çerçevede mahkemeden konkordato talebinin reddini isteyebilecekleri"hususu ilanen ihtar ve tebliğ olunur.

**

T.C. SAKARYA 5. ASLİYE HUKUK MAHKEMESİ'NDEN
ESAS NO : 2018/355

Mahkememizce; 38101617636T.C. Kimlik numaralı davacı Rüçhan SAYILGAN ile 42805484746 T.C. Kimlik numaralı davacı Mustafa ARAS hakkında 22/10/2018 tarihinden başlamak üzere 3'ER AY SÜRE İLE GEÇİCİ MÜHLET KARARI verildiği ve konkordato komiseri olarak Mali Müşavir Gülhan Aktaşlıoğlu'nun atandığı, 28/02/2018 tarih, 7101 sayılı Yasa'nın 16.maddesi ile değişik İİK'nun 288.maddesi gereğince; "alacaklıların, ilandan itibaren 7 günlük kesin süre içerisinde dilekçe ile itiraz ederek konkordato mühleti verilmesini gerektiren bir hal bulunmadığını delilleri ile birlikte ileri sürebilecekleri ve bu çerçevede mahkemeden konkordato talebinin reddini isteyebilecekleri"hususu ilanen ihtar ve tebliğ olunur.

KONKORDATO NE DEMEK?

Konkordato, "borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma" olarak tanımlanıyor.

İflas talebinde bulunabilecek her alacaklı, gerekçeli bir dilekçeyle, borçlu hakkında konkordato işlemlerinin başlatılmasını isteyebilecek. 

Konkordato talebi üzerine mahkeme, istenilen belgelerin eksiksiz olarak mevcut olduğunu tespit ettiğinde geçici mühlet kararı verecek ve borçlunun malvarlığının muhafazası için gerekli gördüğü bütün tedbirleri alacak.

Geçici mühlet, kesin mühletin sonuçlarını doğuracak. Mahkemece geçici mühlet kararı ticaret sicili gazetesinde ve Basın İlan Kurumunun resmi ilan portalında ilan edilecek, derhal tapu müdürlüğüne, ticaret sicili müdürlüğüne, vergi dairesine, gümrük ve posta idarelerine, Türkiye Bankalar Birliğine, Türkiye Katılım Bankaları Birliğine, mahalli ticaret odalarına, sanayi odalarına, taşınır kıymet borsalarına, Sermaye Piyasası Kuruluna ve diğer ilgili yerlere bildirilecek.

Mahkeme, kesin mühlet hakkındaki kararını, geçici mühlet içinde verecek. Konkordatonun başarıya ulaşmasının mümkün olduğunun anlaşılması halinde borçluya bir yıllık kesin mühlet verilecek.

Önerilen Haberler
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın