Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 20° Adapazarı
Sabah
04:27
Öğle
13:02
İkindi
16:48
Akşam
19:52
Yatsı
21:20

Meteoroloji Genel Müdürü uyardı: Bu yaza dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail Güneş, yaz aylarında sıcaklıkların mevsim normallerinden 1,5-2 derece üzerinde seyredeceğini açıkladı

Haberler/YAŞAM
17.04.2018
Haberi Yazdır
Meteoroloji Genel Müdürü uyardı: Bu yaza dikkat!

Meteoroloji Genel Müdürü İsmail  Güneş, yaz aylarında hava sıcaklığının mevsim normallerinin 1,5-2 derece üstünde  seyredeceğini öngördüklerini belirtti.   İsmail Güneş, A, Türkiye’de bir yıldır mevsim  normallerinin üstünde hava sıcaklıkları gözlemlediklerini söyledi.

Sıcaklıkların gelecek aylarda da mevsim normallerinin üstünde  seyredeceğini bildiren Güneş, özelikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde  sıcaklıkların diğer bölgelere göre daha fazla olacağını belirtti. İsmail Güneş, "Haziran, temmuz ve ağustos aylarında hava sıcaklığının mevsim  normallerinin 1,5 ila 2 derece üzerinde seyredeceğini öngörüyoruz." bilgisini verdi.
 
EN SICAK ÜÇÜNCÜ YIL
Sıcaklıkların son 10 yıldır normalin üstünde olduğunu aktaran Güneş,  "2010, Türkiye’de en sıcak yıl olmuştu. Yine bu yılı da en sıcak üçüncü yıl  olarak değerlendirebiliriz." diye konuştu.
Genel Müdür Güneş, yağışlarda ise özellikle 2050 yılına kadar çok fazla değişim öngörmediklerini dile getirerek, "Doğu Akdeniz’de ve Güneydoğu’da  bir yağış azlığı bekliyoruz. Bu önümüzdeki üç aylık periyotta da yağış önceki  mevsim normalleri civarında seyredecek, Güneydoğu bir miktar daha az yağış  alacak." bilgisini aktardı.
       
Bahar aylarında yağışlardaki değişimin inişli çıkışlı olduğunu anlatan  Güneş, "Şu andaki durum itibarıyla Güneydoğu’da bir miktar yağış azlığı var. İç  bölgelerimizde normallere yakın, Marmara Bölgesi’nde ise normallerin üzerinde  yağış var." ifadelerini kullandı.

Önerilen Haberler
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın