Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 8° Adapazarı
Sabah
06:20
Öğle
13:17
İkindi
16:11
Akşam
18:40
Yatsı
20:00
BORSA 90542 % -3,42
DOLAR 5,59 % -0,79
EURO 6,38 % -0,42
ALTIN 221 % 0,15

Metal işçileri 2 Şubat'ta greve gidiyor

Metal işçilerinin patron sendikası MESS ile toplusözleşme süreci tıkandı. Türk Metal Sendikası grev kararı aldı.

Haberler/EKONOMİ
20.01.2018
Haberi Yazdır
Metal işçileri 2 Şubat'ta greve gidiyor

Metal sektöründe patron sendikası Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS) ile işçi sendikaları arasında 130 bin işçi adına sürdürülen sözleşme görüşmelerinde grev tarihi belli oldu.

MESS kapsamında 117 bin, Sakarya’da ise 6 bin üyesi bulunan Türk Metal Sendikası, MESS’in 3 yıllık sözleşme ve yüzde 6,4 zam dayatmasına karşı 2 Şubat’ta greve çıkacağını duyurdu. Bir an önce grev komitelerinin kurulmasını isteyen işçiler, olası bir grev yasağında, cam ve EMİS sözleşmesinde olduğu gibi fiili mücadelenin devam ettirilmesini istiyor.

5 Ekim’de başlayan sözleşme görüşmelerinde arabulucu aşaması geride kalırken, MESS 3 yıllık sözleşme, yüzde 6,4 zam, ikramiyelerin çalışılan güne göre ödenmesi ve kıdem zammının yapılmaması dayatmalarından geri adım atmadı. Türk Metal Bursa 2 Nolu Şube 1. Olağan Genel Kurulunda konuşan Türk Metal Genel Başkanı Pevrul Kavlak, yasal sürecin sona erdiği, arabulucu raporunun 17 Ocak Çarşamba günü akşam mesai bitimine yakın genel merkezlerine ulaştığı bilgisini verdi. 18 Ocak’ta toplanarak grev kararı aldıklarını dile getiren Kavlak’ın sözleri salondakiler tarafından “Şalter inecek bu iş bitecek” sloganlarıyla karşıladı.

“Siz o masayı hiç ciddiye almadınız” diyerek MESS’e seslenen Kavlak şöyle konuştu: “Belki ertelenen grevlere, belki OHAL’e güvendiniz ama değil OHAL hangi hale güvenirseniz güvenin yemin ederim ki hakkımızı alana kadar direneceğiz. Biz tamam diyene kadar işyerlerinde huzur olmayacak, barış olmayacak. Bu bizim sözümüzdür.”

'ÜÇ KURUŞUN BEDELİ AĞIR OLUR'

“Bugün yaptığınız üç kuruşun maliyetini yarın çalışma barışı için, hepimiz için, asıl önemlisi ülkemiz için bedeli ağır olur” uyarısında bulunan Kavlak, “Bizim gizlimiz saklımız yok. Buradan açık açık ifade ediyorum; grevimiz ertelenebilir, sözleşmemiz Yüksek Hakeme gidebilir, Yüksek Hakeme giden her sözleşme gibi bizi de 3 kuruş zamma mahkum edebilir. Bunların hepsi ihtimal dahilinde, hepsi olabilir. Nasıl bir rastlantıysa Yüksek Hakem Kurulu, ilkelerini geçen ay değiştirdi. Örneğin Yüksek Hakemle biten sözleşmelerde kıdem zammının verilmeyeceğini söyledi. Daha önce böyle bir şey yoktu. Bunların nereden çıktığını bilmiyoruz. Ama canınız sağ olsun. Ne derseniz deyin. Neyi değiştirirseniz değiştirin bizim kafamızı değiştiremezsiniz. Biz bu kıdem zammını vallahi de alacağız, billahi de alacağız” diye konuştu.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın