Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 22° Adapazarı
Sabah
03:29
Öğle
13:01
İkindi
16:59
Akşam
20:29
Yatsı
22:14

Mavi Kelebekler

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
22.01.2020
Yazıyı Yazdır

Türkler Geliyor filmini izledikten sonra ,filmin içinde de görülen Mavi Kelebekleri düşünmeye ,araştırmaya başladım.
Altında acı bir katliam yatan Bosna savaşında (1992 - 1995) Uluslararası Kızılhaç Örgütü verilerine göre 312.000 kişi hayatını kaybetti.Öldürülenlerin 35.000 kadarı küçücük çocuklardı. Sırp Kasabı olarak anılan Ratko Miladiç önderliğinde binlerce kadına tecavüz edildi,yüzbinlerce insan evsiz, anasız , babasız hayatı boyunca unutamayacağı acılarla bir başına kaldı. Ve bunlar tüm Dünya'nın gözleri önünde yaşandı!
Sırplar katlettikleri insanları derin çukurlara gömüp ordan oraya defalarca taşıdılar, toplu mezarların yerleri belli olmasın diye ama kader bu ya bir çok insanın uydu görüntüleri ve kazı çalışmalarıyla bulamadığı yaklaşık 500 toplu mezarın 300 ü Mavi kelebekler sayesinde tespit edildi.
Sırpların yaptıkları iğrençlikleri kimsenin bilmesini istemedikleri zalim çabaları malesef öldürülen insanların toprağa karışan mineralleri ve mezarların üstünde biten çiçeklerin kokularının bu Mavi Kelebekleri o bölgeye çekmesi sayesinde , yakınlarının cesedini arayan binlerce insan tarafından farkedilip kelebeklerin yoğun olduğu bölgelerde yapılan kazılar sayesinde 18.000 kişinin kimliği tespit edilebilmiş, ailelerinin içine bi nebze huzur gelmişti.
Peki gelelim Dünya liderlerinin , NATO , Birleşmiş Milletler Barış Gücü'nün bu yaşanan katliama yaklaşımına...
BM'nin kontrolu altındaki bir bölgede Hollanda'lı askerlerin denetimindeki kuşatmada müslüman ve Boşnak'lara yapılan bu zulümde iğrenç sırp komutanı ceza alsa da , bu yaşananlar bir soykırım olarak tanımlanmamış , kişisel suç olarak görünüp Sırbistan aklanmaya çalışılmaktadır. Srebrenitsa Anneleri her 11 temmuz da bu katliamı anarak Avrupa ya açık bir mesaj gönderse de , dini birlik içinde birbirini destekleyen Avrupa makamları, müslümanlara yapılan , çok net bellegelerle delillendirilmiş soykırımı hiçe saymaya devam ediyor.
Yapılan birçok işi eleştirebiliriz fakat izlediğim filmde Osmanlının korumacı, kendi kontrolundeki (hangi dinden olursa olsun) milletlere eşit mesafede duruşunu , sahipsiz insanlara nasıl kol kanat gerdiğini ve tarihimizi bi nebze bize hatırlattığı için kendi adıma çok duygulandığım bir film izledim. Küçük detaylarda bile aklımıza "Mavi Kelebekler"le yaşanan acı günleri hatırlattığı ve zulüm görenlerin unutulmayacağı gibi zalimlerinde "ah"la anıldığı, hafızamızı tazelediğimiz yada kimilerinin yeni öğrendiği gerçeklere ışık tutan her işin arkasındayım.Kendi tarihimize sahip çıktığımız kadar tüm insanlık adına lekeleri görmezden gelmek yerine her zaman hatırlamak insanlığı ileriye götürecek.Acıları unutmadan zalimlere karşı çıkmak hepimizin boynunun borcu.  

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın