Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 31° Adapazarı
Sabah
03:22
Öğle
13:06
İkindi
17:06
Akşam
20:41
Yatsı
22:31

Taş yerinde ağırdır…

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
06.08.2018
Yazıyı Yazdır

Bir Atasözü vardır “Taş yerinde ağırdır”
Ne için söylenmiştir ne anlama gelir?
Bir diğer örnek ise “Terzi Söküğünü dikemez”
Bu nerden çıktı gibi bir soru aklınıza gelebilir?

Malum uzak Mahalleler tabiri kullanılır İlçemize uzak olan Mahallelere (eski köyler)

2014 Yerel Seçimleri ile birlikte Mahalle olan bu köyler şimdilerde Sakarya Büyükşehir Belediyesi sınırlarına alındı.

Yerel seçimlerin üzerinden 3,5 yıl geçtikten sonra Karadere-Dikmen arası 7 Mahallenin kullanmış olduğu grup yolu 100 yıl sonra sıcak asfalt gördü. Asırlar sonra yapılan sıcak asfalt doğal olarak Halk Arasında memnuniyet yarattı ve Halkın seçtiği Muhtarlar aracılığı ile gerekli yerlere teşekkürler edildi.

Gelelim asıl konumuza…

Dikmen Mahallesi İlçemize 32 Km mesafede, 3 İl’in birleştiği bir noktada ve doğal güzellikleri ile göz dolduran, asırlardır gelenekleri ile yaşayan bir Mahalle.

Bazı gezi firmaları tarafından yaz ve kış aylarında turlar düzenlenen bir bölge. Hatta Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından Dikmen Mahallesinin hemen Üst kısmında başlayan bir yürüyüş parkuru var ve zaman zaman gelen misafirlerimiz buradan başlayarak Dikmen Yaylasına yürüyüş yaparlar eşsiz doğa manzarası eşliğinde.

Ne var bunda diyeceksiniz?
Bu yürüyüş parkuru başlangıcında şimdi bir taş ocağı oluştu. Yaklaşık bir yıl önce Hendek Belediye Başkanı İrfan Püsküllü basın ile bir araya geldiğinde konuyu kendisine iletmiştim ve buradan daha taş alınmayacağına dair yaptığı beyanatı da haber yapmıştım.

Eski yıllarda Dikmen Köy iken Muhtarlıkta yapmış olan Mehmet İlkmen tarafından Köyün yollarına malzeme dökülsün diye taşı ince olan bir bölge o yıllarda Köye bağışlanmıştı.

Günümüzde ise bu yer Hendek Belediyesi tarafından mıcır üretme tesisine döndü ve halen mıcır üretiliyor.

Derler ya Taş Yerinde ağırdır.

Burada üretilen mıcır Dikmen Mahallesi hariç her Mahallede kullanılır halde.

Yukarıda bahsetmiş olduğum Mahallenin üst kısmındaki taş ocağı yine Dikmen Mahallesine yakın yerlerde nerdeyse duvar yapılmayan yer kalmadı ve halen burada özel kişiler dâhil taş alınmaya devam ediliyor.

Diğer Mahalleler güzelleşirken Dikmen Mahallesi taş ocağına çevriliyor. İşin bir başka yönü ağır tonajlı araçlar Güney Mahallesi yolunu kullanıyor ve bu yolda kısım kısım bozulmalar var.

Hele Güney Mahallesinin Camiden vericilere giden yol Mart ayından bu yana adeta kapalı. Vatandaşların bahçelerine gitmek için kullandığı bu yol Orman İşletmesinin kesim yaptığı ve yine ağır araçların geçtiği için bozulmuş ve Mart ayından bu yana kullanılamıyor, malum fındık mevsimi. 

Aldığım bilgilere göre bugün itibarıyla yol yapımı başlandığı söyleniyor ne zaman biter Allah bilir. 

Yine Dikmen Mahallesinden Güney Mahallesine giden yoldan ağır araçlar gitmeye devam ediyor. Dediğim gibi yer yer bozulmalar var, bu yolun yaklaşık 5-6 Km’si yıllardır bakım görmemiş.


Dikmenden her Mahalleye mıcır götüren Belediye bu yola neden bakım yapıp mıcır dökmez merak konusu?
 İdareciler bu yolumuz bozuk diye neden söylemezler, taş yerinde ağır sözü burada ortaya çıkıyor, taşımız ve mıcırımız var ama yolumuzu yaptıramıyoruz…

Dikmenin merkezindeki bu taş ocağını durduralım. Eğer taşa gerçekten ihtiyaç varsa Dikmen’in gözden ırak bazı bölgeleri buna müsait, bunu araştırıp bulup Dikmen Mahallesinin güzelliklerini bozdurmayalım. Dikmen Mahallesi hepimizin.

Herkesin bir siyasi görüşü vardır ve olacaktır, bu demokrasinin güzellikleridir. Her yöneticinin görevi bir gün sona erer fakat Dikmen ortak değerdir, Dikmen Merkezinin güzelliklerinin bozulmasına izin vermeyelim.

Benim yazdıklarım bir tavsiye, gerisi yöneticilerimize ait. 
Ben inanıyorum ki Hendek Belediye Başkanı taş ile ilgili sözünde duracaktır.
Hoşcakalın…

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın