Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 22° Adapazarı
Sabah
05:35
Öğle
13:12
İkindi
16:34
Akşam
19:14
Yatsı
20:33
BORSA 90542 % -3,42
DOLAR 5,59 % -0,79
EURO 6,38 % -0,42
ALTIN 221 % 0,15
https://www.littlecaesars.com.tr/

Kadın hakları AK Partiyle gelişti

Serdivan Belediyesi tarafından düzenlenen etkinliğe katılan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Saadet Oruç, “15 Temmuz gecesi kadınlarımız etkili bir direniş sergilediler” dedi.

Haberler/SİYASET
09.03.2018
Haberi Yazdır
Kadın hakları AK Partiyle gelişti

Tüm ülkede kutlanan 8 Mart Dünya Kadınlar Günü vesilesiyle Serdivan Belediyesi’de “Sakarya’nın Güçlü Kadınları Zirvesi” etkinliği düzenledi. Gerçekleşen programa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Başdanışmanı Saadet Oruç, Serdivan Belediye Başkanı Yusuf Alemdar ve davetliler katıldı. Gerçekleşen etkinlikte konuşan Oruç, kadınların 15 Temmuz darbe teşebbüsünde etkin bir direniş sergilediğini belirtti. 

Oruç yaptığı açıklamada, “1934’te Seçme ve Seçilme hakkı tanınıyor diye tarihin yazdığı aslında Cumhuriyette kadının siyasetteki temsil edilebilme ve seçilebilme hakkı AK Parti iktidarından itibaren gündeme geliyor. Karar alma mekanizmaları acısından bakıldığında 2002’de parlamentoda 24 olan kadın sayısı 1 Kasım 2015 seçimlerinde 81’e yükseliyor. Kadın akademisyenlerde oranı ise yüzde 44, yargıda ise yüzde 34’tür. Banka sektöründe çalışan yüzde 51’i, öğretmenlerin ise yüzde 60 seviyesinde kadınlardan oluşuyor. Kız çocuklarının istihdamı kadının toplumdaki yeri rakamlarına baktığımızda kız çocuklarının oluşma oranı yüzde 92’nin üzerine çıkıyor ve orta öğretimde yüzde 82’yi geçiyor. Bu oranların 2002 yılıyla karşılaştırıldığında iki kattan daha fazla olduğu görüyoruz. 3 buçuk milyon kız öğrenci üniversitede okuyor. Kadınların toplumda hakkettiği yere gelmesi açısından önemli adımlar atılıyor. 2018-2023 yılları arasında kadının güçlendirilmesi eylem planı hazırlandı” dedi. 

Darbe teşebbüsünde kadınların etkin rol aldığından da bahseden Oruç, “Kadına şiddet meselesi bunu ayrı başlık altında incelenmesi gereken konu oluyor. Medyada kadına şiddetin körüklendiğini görüyoruz. Türk toplumundaki yeri konuştuğumuz zaman 15 Temmuz’u es geçmememiz gerekiyor. 15 Temmuz gecesi benim hissettiğim duygu bir toplumun hayatında en karanlık bir nokta gibi aynı zamanda en aydınlık nokta gibi geliyor. Darbenin bastırılması anlamında altın harflerle geçecek bir direniş sağlandı. O gece kadınlarımız etkili bir direniş sergilediler. Belki demokrasi tarihine kadınlarda ayrı bir katkı sundular. Zeytindalı harekatı halen devam ediyor. Harekatta çok sayıda kadın görevlimiz var. Kısaca dünyada ülkemiz kadın üzerinde ayrı şekilde duruyor. Çok iyi bir tablo yok ama önemli adımlar atıldığını, gerekli önlemlerin alındığını kadına karşı şiddet konusu, istismar konusunda tavizsiz bir mücadelenin olduğunu altını çizmek gerekiyor” diye konuştu. 


Konuşmaların ardından etkinlik sinevizyon gösteri ve zirveye konuşmacı olarak katılan kadınların konuşmasıyla devam etti. 

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın