Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 13° Adapazarı
Sabah
06:15
Öğle
13:17
İkindi
16:15
Akşam
18:44
Yatsı
20:04
http://sakaryaradyomega.com/

İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu'ndan Whatsapp kararı

En son 5.8 büyüklüğündeki İstanbul depreminin ardından İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyelerinin olası bir afette haberleşme sorunu yaşanmaması için ortak bir Whatsapp grubu oluşturulduğu öğrenildi.

Haberler/GÜNCEL
09.10.2019
Haberi Yazdır
İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu'ndan Whatsapp kararı

26 Eylül tarihinde İstanbul'da meydana gelen 5.8'lik deprem sonrası GSM operatörlerine bir anda aşırı yüklenme olunca telefon hatlarında kesinti yaşandı. Yaşanan iletişim sıkıntısı sonrası vatandaşlar çareyi Whatsapp gibi internet üzerinden hizmet veren iletişim araçlarında buldu. Başka bir deyişle mobil internet kullanımı iletişim kesintisinin milyonlarca insanın alternatif yollar ile haberleşmesine imkan sağladı.

OLASI BİR AFET İÇİN WHATSAPP GRUBU KURULDU
Bu konuda İl Afet ve Acil Durum Koordinasyon Kurulu üyeleride önemli bir adım attı. Vali Ahmet Hamdi Nayir, olası bir afette kurul üyeleri ile haberleşme sorunu yaşanmaması için ve yapılacak olan çalışmaların paylaşılması amacıyla Whatsapp grubu kurduklarını söyledi.

"WHATSAPP GRUBUNU ÖNEMSİYORUZ"
Bir deprem anında özellikle haberleşme konusunda sıkıntı yaşanabildiğine dikkat çeken Vali Ahmet Hamdi Nayir, en son 5.8 büyüklüğündeki Marmara depreminde olduğu gibi, alternatif yollar olarak görülen sosyal medyanın yer aldığı internet bağlantılı programlarla haberleşmeye çalışıldığına şahit olduklarını belirterek, "Allah beterinden saklasın, lokal afet durumlarında; bir sel, bir heyelan olduğunda belki haberleşme sistemlerimiz zarar görmeyebilir, ancak genel bir afette haberleşme sistemimizin de çalışmayacağını düşünerek önlemimizi ona göre almalıyız. Önemli bir depremde, önemli bir afette kurul üyelerimizin nerede, nasıl, hangi görevleri olduğunu iyi bilmesi gerekiyor. Özellikle olası bir afette kurul üyeleri ile haberleşme sorunu yaşanmaması için ve yapılacak çalışmaların paylaşılması amacıyla kurulan Whatsapp grubunu önemsiyoruz. Herhangi bir acil durumda mesajları alamayan kişileri anında görüp onları da bir şekilde haberdar edebilme imkânımız var." dedi.

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın