http://gmh.com.tr/2019/10/30/grup-merkez-hasar-sakarya-bolge-mudurlugu/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 21° Adapazarı
Sabah
06:15
Öğle
12:49
İkindi
15:21
Akşam
17:44
Yatsı
19:07
http://sakaryaradyomega.com/

İçişleri Bakanlığı'ndan sürücülere bayram tatili uyarısı

Her yıl binlerce insana mezar olan yollar, bayram tatillerinde çok daha tehlikeli. Bakanlık; hız limiti, mola, uyulması gereken kurallar için sürücülere hatırlatma yaptı.

Haberler/GÜNCEL
09.08.2019
Haberi Yazdır
İçişleri Bakanlığı'ndan sürücülere bayram tatili uyarısı

Kurban Bayramı tatili, yarın öğleden sonra başlıyor.

Toplamda 4 buçuk gün sürecek tatil için İçişleri Bakanlığı, sürücüleri uyardı. Her yıl binlerce insanın trafik kazalarında hayatını kaybettiğini aktaran Bakanlık, uyulması gereken kuralları hatırlattı.

Hız limitinin aşılmaması gerektiğini yineleyen Bakanlık, özellikle sürücülere "mesafeyi koruyun" mesajını verdi.

KAZALARIN YÜZDE 90'I SÜRÜCÜ HATASINDAN KAYNAKLI
Bayram tatilleri, karayolu üzerindeki trafik hareketliliği ile birlikte trafik yoğunluğunun arttığı ve doğal olarak trafik kaza riskinin de oluştuğu dönemlerdir. Kazaların yaklaşık yüzde 90’ının sürücü hatasından kaynaklandığı belirtilen açıklamada sürücülere yasal limitlerdeki hızlarda araç kullanmaları, takip mesafesine uymaları, araçla seyir halindeyken cep telefonu kullanmamaları, yolcu otobüslerinde ve bireysel seyahatlerde ön ve arka koltuklarda oturan herkesin, uzun/kısa mesafe ayrımı olmaksızın kesinlikle emniyet kemeri takmaları, korumasız yol kullanıcıları olarak tabir edilen yayalara ve bisikletlilere öncelik vermeleri, yaya geçitlerinde daha dikkatli olarak yayalara geçiş önceliğini vermeleri, uykusuz/yorgun olarak ve yeterince dinlenmeden trafiğe çıkmamaları, alışmış oldukları uyku düzeni ve araç kullanma süreleri dışına çıkmamalarını, eğer çıkıyorlarsa kısa aralıklarla mola (2 saatte 10 dakika) vermeleri, karayolu üzerindeki çalışma alanlarında daha dikkatli davranarak varsa işaret ve işaretçilerin yönlendirmelerine uymaları, karayolu üzerindeki tesis ve yakıt istasyonları dışında bekleme ve duraklama yapmamaları, trafik adabına uygun olarak sabırlı, saygılı ve sakin davranmaları, rafik kurallarına istisnasız uymaları ve bu kuralların hayat kurtardığı hatırlatıldı.

Ayrıca, sürücülerin bayram tatillerinin ve yapacakları seyahatlerin güven içerisinde geçmesi için sürücülere şu hatırlatmalar yapıldı:
"Sürücülerimiz seyahate başlamadan önce nerede dinleneceklerini, nerede mola verecekleriyle ilgili seyahetlerini planlamalıdırlar. Seyahate dinlenmiş olarak çıkılmalıdır. Tatilin gidilen noktada değil o noktaya gitmek için araca bindiğimiz esnada başladığını düşünür ve seyahatimizi buna göre iyi planlayabilirsek kesinlikle o seyahat bizim için daha keyifli ve güvenli olacaktır. Bu sayede daha mantıklı kararlar verilebilecek, yorulduğumuzun farkına varılacak, hedefe bir an önce varmak için gereksiz bir telaş ve hız yapma eğilimi bu şekilde önlenmiş olacaktır. Kazaların varış yerine yakın mesafelerde meydana geldiği hep akılda tutulmadır. Sürücüler yorulduklarını hissettikleri halde, “varış yerine yaklaşmanın verdiği heyecan ve acelecilikle” ve “çok az bir mesafe kalmışken mola verilmez” şeklindeki yanlış bir düşünceyle hareket etmemelidirler.

Özellikle genç ve uzun mesafe deneyimi olmayan sürücülerimiz, trafikte daha dikkatli ve duyarlı olmalıdırlar. Şehirlerarası yollardaki seyir hızları ve yol koşulları kent merkezlerinden daha faklı karakteristiğe sahiptir. Bu yol koşullarında yeterince deneyim sahibi olmamak, trafikteki bazı tehlikeli durumların geç algılanmasına sebep olabilmektedir.
Şehirlerarası yollar, işletme hızlarının yüksek olduğu kesimlerdir. Bu yollarda istediğimiz her yerde durmak/duraklamak yasak olduğu gibi çok tehlikelidir.

Sürme şeritleri ve banketler değil, dinlenme tesisleri veya akaryakıt istasyonlarının bizlerin kısa süreli dinlenebileceği ve ihtiyaçlarımızı giderebileceği güvenli alanlar olduğu unutulmamalıdır. Araç yoğunluğu veya yol yapım/bakım çalışmaları nedeniyle, seyir hızının azaldığı veya durduğu kesimlerden hemen sonra kaybettikleri zamanı telafi etmek için sürat yapılmamalı, bu şekilde çok fazla kazanın meydana geldiği unutulmamalıdır."

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın