CHP BAŞKAN ADAYLARI

22.01.2013 GÜNCEL
Seçim zamanı yaklaştığımı siyasi partilerde hareket başlar. Kimler aday olabileceği kulaktan kulağa dolaşmaya başlar.Bazıları acaba tutar mı diye de yoklama çeker veya kuşları vasıtası ile sağa sola duyururlar. Bugün benim de yazdığım adaTavır’da bir manşet dikkatimi çekti. Gölkent Belediye Başkan’ı Oğan CHP’ye geçiyor. Göl kent Belediye Başkanı Arif Oğan'ın CHP’ye geçeceği öne sürülüyor gibi sözler.

Ne kadar doğru ne kadar yanlış bilmem. Yeni büyük şehir yasasıyla belde belediyesi kapanan Oğan’ın CHP’den Ferizli Belediye Başkan adayı olmak istediği istediği ve ya birileri tarafında CHP adaylık teklif edildiği bilmem ama Oğan’ın önümüzde ki günlerde düzenlenecek törenle CHP’ye geçeceği söyleniyor.

Yine aynı şekilde, Belediyeleri kapanmış başka isimlerin de CHP’ye geçeceği öne sürülüyor. Adı geçen bu yörelerde Örneğin Ferizli de CHP daha önceleri Belediye başkanlığı kazanmış ilçe idi.

Ben şahsen Gölkent Belediye Başkanı Arif Oğan’ı hiç tanımam. Yöresinde sevilen sayılan biri olabilir. Kaldı ki, sevilmemiş olsa nasıl belediye başkanı olsun. Demek ki seviliyor ve halen Belediye başkanı şu an.  Ama sözü edilen yer sadece Gölkent değil ki Ferizli’den söz ediyoruz.

Adı geçen bu yörelerde Örneğin Ferizli de CHP daha önceleri Belediye başkanlığı kazanmış ilçe idi. Yine gazetelerde çıkan bir habere göre; CHP Ferizli’de kadın belediye başkan adayı göstermeye hazırlanıyor. İlçe Kadın Kolları Başkanı Yücel Subaşı’nın CHP’nin belediye başkan adayı olacağı konuşuluyor.

CHP Ferizli İlçe Başkan’ı Kemal İlter partisinin yerel seçimlerinde adaylarını ön seçimle belirleme kararı aldıklarını ve gönlünden bir bayanın belediye başkan adayı olmasını geçtiğini belirterek “erkeklerin bu işi beceremediği meydanda, bir seferde bayan olsun, bir şansta onlara verelim” diyor. Siyasi kulisler de CHP’nin Ferizli’de İlçe Kadın Kolları Başkan’ı Yücel Subaşı’nı aday göstermeye hazırlandığı konuşuluyordu. Ferizli’nin köklü ailelerinden olan Yücel Subaşı Sakarya ve Ferizli çevresinde sevilen bir isim.
Bende Subaşı ailesinin Ferizli’de sevilen bir aile olduğu biliyorum. Hüseyin Subaşının CHP’de yıllarca hizmet ettiğini iyi bilenlerdenim. Eğer CHP’li bir aday varsa ve seçilmesi güçlü ise, Bence önce kendi adayın olmalı. Çünkü hem etik hem de siyasal olarak doğru bir tavırdır. Nitekim hangi kriteri kullanırsanız kullanın CHP dışında ki adayların katkıları fazla olmamaktadır.Bundan doğal bir şey olamaz. Çünkü yerel halkla bağları da zayıf olacaktır.

Belediyeciliğin getirdiği sorumluluğun farkında olmadan sırf Etiketi var diye, yarışa dahil edilenleri inşallah CHP içinde görmeyiz.

Temennimiz bu yönde ancak geçmişte yapılanlara baktığımız zaman yine bunu yaşayacağız gibi görünüyor. Sakarya'da bazı isimler şimdiden kulislerde konuşulmaya başladı bile. Biz Sakarya’da çoğu kez CHP’li olmayan, ama CHP’den milletvekilleriyle, belediye başkanlarıyla karşılaştık. Halkın tasvip ettikleri değil, Genel merkezlerin sunduğu adayları daima seçmek zorunda kaldık. Şunu açık ve net bir şekilde belirteyim ki; ben hiçbir zaman CHP’li olmayan adaylara, milletvekillerine veya belediye başkanlarına karşı ben sıcak durmadım. Bundan sonra da duracağımı sanmıyorum.

Bu nedenle Sakarya dışından da olsa da Sakaryalı’da olsa halkın önerdiği CHP’li adayların CHP’liler tarafından aday gösterilmesi lazım diye düşünüyorum. Yoksa istemediğimiz Belediye başkanları tarafından, istemediğimiz ve hak etmediğimiz şekilde yönetiliriz, yönetilmeye devam edeceğiz…

Onun için CHP’li yöneticilerin bu konuda daha duyarlı olmalarını bekliyorum.

Son söz olarak diyorum ki,

CHP’de bir kısım insanlar vardır, çileye taliptir. Bazı insanlar ise nimete taliptir.Adınız Soyadınız

Bu Habere Yapılan Yorumlar