Tekel ruhsatı yenileme değişikliklerle başladı

02.01.2013 GÜNCEL

2013 yılı Tekel Ruhsatı Satış Belgesi Bedelleri ile Süre Uzatımı ve Yeni Başvuruların 2 Ocak 2013 tarihinden itibaren başladığını açıklayan Adapazarı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, mevzuatta yeni düzenlemelere gidildiğini söyledi. 

Adapazarı Bakkallar ve Bayiler Esnaf Odası Başkanı Ahmet Akdardağan, 2013 yılı Tekel Ruhsatı Satış Belgesi  Bedelleri ile Süre Uzatımı ve  Yeni Başvuruların 2 Ocak – 1 Nisan 2013 tarihi mesai saati bitimine kadar yapılacağını duyurarak, düzenlemede değişikliklere gidildiğini söyledi. Akdardağan, “Önceki yıllardan farklı olarak 2013 yılında; işyeri açma ve çalışma ruhsatındaki (veya izin belgesindeki) faaliyet konusu uygun (bakkal, market, süpermarket, hipermarket, kuruyemişçi, büfe veya münhasıran tütün mamulü ve/veya alkollü içki satışı) olmayan perakende satıcıları ile işyeri açma ve çalışma ruhsatlarını veya izin belgelerini ibraz etmeyen ve ibraz edememe gerekçelerini içeren (yetkili makamlardan alınmış) resmi yazıyı dilekçeleri ekinde yetkilendirilmiş odamıza teslim etmeyen satıcıların, satış belgeleri için ‘Kurum hesabına işlem bedeli yatırılmış olsa dahi’ süre uzatım işlemi yapılmayacaktır” dedi.

Akdardağan açıklamasında üyelerinin mutlak şartta belirtilen kriterlere uyması gerektiğinin altını çizerek, “Satıcılara hitaplı hazırlanan bilgilendirme mektuplarında bu hususa ayrıntılı şekilde yer verilmiş olup, söz konusu satıcıların bilgi talebiyle Odalara yapacakları başvurular esnasında, uygun faaliyet konulu ruhsat veya izin belgelerini ibraz edemeyecek satıcılar ile ibraz edememe nedenini yetkili makamlardan alacakları resmi yazı ile gerekçelendiremeyecek satıcıların Kurum hesabına işlem bedeli yatırmamaları konusunda şifahi olarak uyarılmaları büyük önem arz etmektedir. Belirtilen uygunluğu yerine getiren ve Kurum hesabına süre uzatım işlem bedelini yatıran satıcılar, Ziraat Bankasına yapılan işlem bedeli ödemesine ilişkin dekont, belirtilen evrak ve mevcut satış belgeleri ile birlikte yetkilendirilmiş olan odamıza başvuru yapacaklar ve süre uzatım işleminin belge üzerinde gösterilmesini sağlayacaklardır” dedi.

Perakende satıcılardan;  aynı belgelerin talep edildiğinin altını çizen Oda Başkanı Ahmet Akdardağan, “Perakende Satıcılarından istenen belgelerde ayrıca İşyeri adresi belirtilmiş olmalıdır. Faaliyetin niteliği (bakkal, market vs) anlaşılabilmelidir ve satıcının ruhsat ibraz edememesinin kendi elinde olmayan nedenlerden kaynaklanıyor olduğu anlaşılabilmelidir. Satıcının ihmali ya da kusuru nedeniyle işyerine ruhsat düzenlememiş olması, bu kapsamda değerlendirilmeyecektir” diye konuştu. Bu uygulamanın sadece 2003-2012 yıllarında (Yönetmelikte sayılan perakende satış belgesi başvuru evrakı arasında işyeri açma ve çalışma ruhsatının olmadığı dönemde) yapılan başvurular üzerine düzenlenen belgeler için yapılacağını söyleyen Ahmet Akdardağan, yeni başvuruların kabulünde mutlak surette uygun faaliyet konulu işyeri açma ve çalışma ruhsatı talep edilmeye devam edileceğinin altını çizdi. Akdardağan, “Satıcının işyeri açma ve çalışma ruhsatındaki faaliyet konusu uygun değilse veya işyeri açma ve çalışma ruhsatını veya izin belgesini ibraz edememe nedenini yetkili makamlardan aldığı resmi yazı ile gerekçelendiremiyorsa, gerekli işlemleri yapmaksızın süre uzatım işlem başvurusu reddedilecek ve belgesinin arka kısmı mühürlenmeyecektir. Açık alkollü içki satıcıları için ruhsat veya izin belgesi ibrazı zorunlu olup, gerekçelendirme yazısı kabul edilmeyecektir” uyarısında bulundu. Akdardağan ayrıca üyelerinin işlemlerini odalarınca yapacaklarını dile getirerek, “Üyelerimizin zamanını almadan tüm işlemleri odamızda bulunan görevli personelimiz tarafından yapılacaktır. Üyelerimizin TAPDK Satış Belgesi ile işyeri açma ruhsatı aslını odamıza getirmesi yeterli olacaktır” diyerek sözlerine son verdi.

2013 Yılı Süre Uzatım Ve Yeni Kayıt İşlem Bedelleri İse Şöyle:

PERAKENDE SATICILAR İÇİN 
 
İl Merkezi veya Büyükşehir belediye sırları içinde faaliyet gösterenler…………..    200 TL           

İlçe merkezlerinde faaliyet gösterenler……………………………………………....    120 TL                                                                 

Diğer Mahallelerde (belde ve köylerde) faaliyet gösterenler……………………….   40 TL

AÇIK ALKOLLÜ İÇKİ SATICILIĞI

İl Merkezi veya Büyükşehir belediye sınırları içinde faaliyet gösterenler………......   800 TL

İlçe Merkezlerinde ve diğer mahallerde (belde,köy) ………………………………....   300 TL

TOPTAN SATICILAR

İl Merkezi veya Büyükşehir belediye sınırları içinde faaliyet gösterenler……….......   2.000 TL

Birden fazla yerde dağıtım yapanlar……………………………………………………..  3.000 TL

İlçe merkezlerinde ve diğer mahallerde  …………………………………………….....   800 TL

Birden fazla yerde dağıtım yapanlar  ……………………………………………………   1.200 TL 


Adınız Soyadınız

Bu Habere Yapılan Yorumlar

bu uygulamalar doguda yok batıda var doğuda kacak sigara raflarda satılıyor benim ruhsatımda gıda gazete tütün toptan satıcısı yazıyor sıgara ruhsatı alamıyorum götünüz yiyorsa doguda yapıın bu uygulamaları dogudA
SEFER @4.4.2013 17:32:00
bu nedir arkadaş şamar oglanına döndük resmen.kısaca kapatın gidin diyorlar resmen.doguda adam kaçak sigarayı normal rafında satıyor evrakların yarısı var yarısı yok kimse bişey demiyor.batıda vurun abalıya
Adınızı giriniz @17.12.2013 16:47:10