Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 26° Adapazarı
Sabah
03:40
Öğle
13:09
İkindi
17:07
Akşam
20:36
Yatsı
22:20
https://haber.sakarya.edu.tr/sau-50-yilda-uluslararasi-bir-markaya-donustu-h98182.html

Tarihte bugün 28 Ekim...

Kaynak: Adatavır Haber Ajansı
Yazarlar/Köşe Yazısı
27.10.2019
Yazıyı Yazdır

1886 yılında Fransa tarafından hediye edilen Özgürlük heykeli, Amerikan'ın Liberty adasında bulunan ve kafasındaki yedi dikenle Dünya'daki okyanus ve kıtaları temsil ederek evrensel bağımsızlığı simgeleştirmiştir. Heykeldeki kadının ayakları zincirden kurtulmuş, toplumların ve ulusların kölelikten kurtulmalarını 'Özgürleşme'yi anlatmaktadır.

Milletlerin bağımsızlık mücadelesi insanın başlangıcından gunumuze devletlerin kurulmaya başlamasıyla coğunlukla kanlı savaşlara neden olurken , kimi zaman isyan ve protetoslarla halklar kendilerini özgür hissetmek için bir çok yola başvurmuştu. Gördüğümüz bütün tarihsel holigarşilerde kişinin kendi kendisini belirlemesi, denetlemesi, yönlendirmesi ve düzenlemesi ,bireyin kendisini dış baskı, etki ya da zorlamalardan bağımsız olarak, kendi arzu edilebilir ideallerine, hedeflerine başkalarının buyruk ve isteklerine göre değil, kendi isteklerine göre davranabilme gücü 'Özgürlük'olarak adlanlandırılıp,ahlâksal öznenin, kendi tercihlerine, akla dayalı kararlarına, iradesinin buyruklarına göre eylemleyebilmesi durumu tüm insan ve halklar için vazgeçilmez bir istek olmuştur.

Varolan alternatif eylem tarzları arasında, insanın seçim yapabilme ve yapılan seçimin gereğini yerine getirebilme gücü yine tarihte bugün 28 Ekim 1923'te Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün Çankaya Köşkü'nde verdiği resepsiyonda 'Yarın Cumhuriyeti ilan edeceğiz' diyerek güçlü ve bağımsız bir ulusun parçalanmaktan kurtulması için silah arkadaşlarıyla girdiği mücadelenin ve lozanda kazanılan, toprak bütünlüğü belirlenen Türkiye nin bağımsızlığının tanındığı anlaşmadan sonra 'Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir' sözüyle de özgür bir ulus olduğumuzu bilerek yaşamak için önemli bir adım atmıştır.

Yarın 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız demokrasi, özgürlük ve adalet konularının hala konuşulduğu bugünlerde de bize kazandığımız hak ve bağımsızlıkların ne kadar mühim konular olduğunu unutmamamız için heyecan ve coşkuyla kutlanmalı, nerelerden nereye geldiğimizi hafızalarımızdan asla çıkarmadan 'Cumhuriyet ve Özgürlüğümüze' sahip çıkmalıyız. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız hepimize kutlu olsun!  

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın