https://www.littlecaesars.com.tr/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 25° Adapazarı
Sabah
03:36
Öğle
13:00
İkindi
16:57
Akşam
20:24
Yatsı
22:07
http://sakaryaradyomega.com/

Engelliler yaşadıkları sorunlara dikkat çekti

Engelsiz Sakarya Grubu, aileleri ile birlikte yaşadıkları yerel ve genel sorunlara dikkat çekmek için AKM önünde bir basın açıklaması yaptı.

Haberler/GÜNCEL
14.03.2019
Haberi Yazdır
Engelliler yaşadıkları sorunlara dikkat çekti

Engelsiz Sakarya Grubu, aileleri ile birlikte yaşadıkları yerel ve genel sorunlara dikkat çekmek için AKM önünde bir basın açıklaması yaptı. 

Çok sayıda engelli bireyin katıldığı açıklamada engelliler adına konuşan Selim Özen, "Anayasal ve demokrat bir hak içinde herkes sağlıklı,dengeli  bir çevrede kanun önünde  eşit olarak  yaşamını sürdürebilme hakkına sahiptir denilmesine karşın şehrimizde ve ülkemizde halan bir çok alanda ayrımcı uygulamaları görmekteyiz. Toplum ve karar vericilerin engellilere bakış açısı hak temelli değil, yardım temelli. Acıma ve merhamet üzerine kurgulanan bu bakış açısı, sorunları münferitleştirip, hak temelinde çözmek yerine yardıma indirgiyor dolayısıyla aslında tüm sorunların temelinde ayrımcılık yatıyor.  31 Mart 2019 Yerel seçimlerine az bir zaman kala biz şehirde yaşayan engelli bireyler , aileleri ve STK ları olarak yerelde ve genelde yaşadığımız sorunları siz değerli basın mensuplarımızın aracılığı ile ilgili kurum ve kuruluşlara sesimizi duyurmak için bugün burada bir araya geldik." dedi.

Engelliler olarak yaşadıkları sorunlara dikkat çeken Selim Özen şöyle konuştu:
ENGELLİLERİMİZ VE AİLELERİ MAĞDUR
"Engelli bireyler olarak bizim için su ve yamak kadar hayati ihtiyacımız olan medikal sonda hasta bezleri ve diğer medikal ürünlere yapılan zamlar sonrası Devletin SUT sağlık uygulama tebliğinde değişiklik yapmaması üzerine engellilerin üzerine kaldı. Aradaki fiyat farklarını engelliler ödemek zorunda kalmakta sondada 200-300 TL  arası. Hasta bezlerinde ise ailelerin ve engellilerin ödediği fark rakam 300-480 TL arası.  Engellilerimiz ve aileleri mağdur. Devletimiz bu konuda bir an önce düzenleme yapmalıdır. Mağduriyetler giderilmeli engellilerin ve ailelerin sırtından bu yük alınmalıdır."

GAZİ ENGELLİLERE TANINAN HİZMETLER ENGELLİ VATANDAŞLARA DA SUNULMALI
"Sağlık Uygulama tebliğinde terör mağduru gazi engellilere tanınan sağlık hizmetleri engelli vatandaşlarımız içinde aynı şekilde sunulmalı. Sağlık eşit koşullarda herkes için sunulmalı. Gazi engelli, normal engelli diye ayrım yapılması anayasanın eşitlik ilkesine aykırı aynı zamanda suçtur. Tüm engel gruplarını dikkate alarak yaşamımızı kolaylaştıran SUT yönetmeliği çerçevesinde  karşılanan medikal ortez, protez ve benzer mobilitasyon ürünleri tekerlekli sandalye ve benzer ürünler için ödenen rakamların yükseltilmesi ve yaşamımızı kolaylaştıracak veya sağlığımızı koruyacak ihtiyacımıza cevap ürünlerin temininde kolaylık sağlanmalı."

YÜZDE 40 ALTINDA ENGELİ OLANLAR İŞE GİREMİYOR
"Engelli sağlık kurulu raporlarında yaşanan sorunlar yüzde 40 altında olan engelli vatandaşlarımızın mağduriyeti giderilmeli. Ne sağlıklılar ne engelliler yasa yüzde 40  üstünde engelli olanlara hak tanımakta, yüzde 40 altında olanlar işe giremiyor. Çalışmak isteseler sağlıklı değilsin deniyor arada kalmış olan bu grup engellilerimizin sorunları çözümlenmeli yeni çıkan sağlık kurulu rapor yönetmeliği doğrultusunda hekimlerimizin doğru tanımlama yapmaması sonrası oluşan mağduriyetlerin önüne geçilmeli  bu konuda sağlık il müdürlüğü çalışma yürütmeli"

PEDİATRİK ÜRODİNAMİ ÜNİTESİ SAKARYA'YA KAZANDIRILMALI
"Engellilerimizin ağız ve diş sağlığı tedavileri için Sakarya ADSM merkezin diş ameliyathanesi bir an önce işler hale gelmeli ailelerimiz Sapanca'ya yönlendirilmekte ulaşım ve erişimde ciddi sorunlar yaşamaktalar. Sakarya'da bir çocuk psikiyatri doktor var. Yeterli olmama dolaysısıyla ciddi sıkıntılar yaşamaktayız. Sakarya'da Pediatrik Ürodinami Ünitesi olmamasından dolayı engelli hastalar Düzce ve Bolu'ya yönlendirilmekte. Bir an önce Sakarya'ya kazandırılmasını istiyoruz. Omurilik felçlilerin tam takibinin yapıldığı bir sağlık hizmet anlayışı sunulmalı şehir dışında hastalar dertlerine derman aramamalı maddi külfet ve erişim çok zor hastalar ve aileler maddi manevi zorlanmakta."

ENGELLİ HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI KURULMALI 
"Şehirde Büyükşehir Belediye başkanlığınca engelli bireylere yerinde ve doğru hizmet verilmesi ve ayrımcı uygulama olmadan belli zümre engel gruplarına değil tüm engel gruplarına hizmeti doğru profesyonelce bireyin beklenti ve istekleri doğrultusunda katılımcı bir anlayışta olması adına SAKARYA BÜYÜKŞEHİR ENGELLİ HİZMETLERİ DAİRE BAŞKANLIĞI KURULMALI. Belediye'ye ait alanlar fiziki yapılar herhangi bir şekilde istismar ve suistimal oluşturulmadan belediye çatısı altında tüm engel gruplarına yönelik  hizmetler sunulmalıdır. Halka ait olan yerler halkın kalmalıdır."

TOKİ KONUT PROJESİ SAKARYA'YA DA YAPILMALI
"TOKİ tarafında sayın Cumhurbaşkanımızın açıklaması sonrası yapılacak 50 bin konut projesinde Sakarya'nın olmasını istiyoruz. Engellilerimiz ve aileleri uzun zamandır beklediği konut projesinden mahrum bırakılmamalı. Konut edinmek engelli vatandaşlarımızında hakkı."

BELEDİYELER İMAR UYGULAMALARINI ÖZENLE UYGULAMALI
"Yerel yönetimlerin Engellilere sunmuş olduğu hizmetler yasalar ile belirlenmiş olup kanunların arkasında durmalarını istiyoruz. Önünde durarak sahip olunan eşit vatandaşlık hizmetlerini yerine getirmemelidirler. Her ilçe engelli hizmeti aracı almalı. Her ilçe belediye engelli tuvaleti yapmalı, bütçe gelirlerinde engellilerimizin, ihtiyacı olan akülü araç, manuel sandalye, akü ve benzer ürünler doğru ve ihtiyaçlarımıza uygun hizmet edecek ürünler alınmalı. Ucuz ve özelliksiz araçları kullanan engellilerimiz mağdur olmakta. Geçmişte alınan akülü araçlar servis hizmeti verilememekte. En ufak arızada araçlar kullanılmaz hale gelmekte. 16 ilçe Belediyemiz bu konuda daha duyarlı olma erişebilirlik standartlarını imar uygulamalarında özenle her alanda uygulamalı."

TÜM ENGELLİ SPORLARININ DESTEKLENMESİ İÇİN YASAL DEĞİŞİKLİK YAPILMALI
Sakarya Büyükşehir  Kanun ve Belediye Kanun da belirtilen Amatör Spor Kulüplerine aynı ve nakdi yardımlar  sağlıklı sporcu bireyler için fakat Engelli Sporcu Bireyler ve Spor Kulüpleri normal bireyler gibi spor yapamamakla birlikte spor için yardımcı aparat ve benzer ihtiyaçlar Tekerlekli sandalye ve spor malzemeleri ayrı özellikte erişebilirlikleri sağlıklı bireylere göre zor. Bu konuda yerel yönetimlerin daha özenli dikkatli ve destekleyici olmalıdır. Hatta Yerel Yönetim kanun da bir değişiklik yapılarak tüm engelli sporlarının desteklenmesi için yasal değişiklik yapılmasını da buradan sizin aracılığınız ile teklif ediyoruz. Bu konuda destek vermeye her zaman hazırız. Ülkede Uluslar arası alanda  en başarılı Engelli Sporcular a Yerel Yönetimler kanunda yapılacak değişiklikle Desteklenmelidir şehirde engelli sporları bu şekilde daha da çok gelişir. Sakarya spor şehridir, örnek olmalıdır. 

ŞEHİRE ENGELLİ KAFE YAPILMALI
"Şehirde engellilerimizin bir araya gelebileceği sosyalleşebileceği ENGELLİ KAFE yapılmalı kışın soğuktan yağmurdan yazın sıcaktan bizleri korumalıdır Engelsiz Kafe var şehirde bizde ENGELLİ KAFE istiyoruz tamamen amaca hizmet eden hiçbir şekilde ayrımcı bir anlayışla olmayan sağlıklı ve engelli bireylerin bir araya gelebileceği özellikte bir kafe istiyoruz."

SORUNLARIMIZA ÇÖZÜM BULUNMASINI İSTİYORUZ
Bu doğrultuda bizlerde şehirde birlikte bir yaşam kültürünü var edebilmek adına yaşamış olduğumuz sorunları sizlerle paylaşmış olduk. Çözüm bulunmasını istiyoruz. Bu süreçte bizlerde her zaman katkı vermeye hazırız. Sayın Cumhurbaşkanımız yakında şehrimize gelecek. İnşallah engellilerimiz ve ailelerin sesimizi duyar yaşamış olduğumuz sorunlarımızı inşallah çözüme kavuşturur.

Önerilen Haberler
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın