Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 26° Adapazarı
Sabah
03:40
Öğle
13:09
İkindi
17:07
Akşam
20:36
Yatsı
22:20
https://haber.sakarya.edu.tr/sau-50-yilda-uluslararasi-bir-markaya-donustu-h98182.html

CHP'den Tank Palet Fabrikası için oturma eylemi

CHP'li vekiller, yüzlerce vatandaşla birlikte fabrikanın satışını protesto için Şemsiyeli Park'ta 12 saatlik oturma eylemi düzenledi.

Haberler/SİYASET
20.08.2019
Haberi Yazdır
CHP'den Tank Palet Fabrikası için oturma eylemi

Arifiye'de bulunan Tank Palet Fabrikası’nın, özel sektöre devrinin 21 Ağustos’ta gerçekleştirileceği iddiaları üzerine harekete geçen CHP eylem kararı almıştı.

12 SAATLİK OTURMA EYLEMİ
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) bugün saat 18.00'de söz konusu devir işlemiyle ilgili oturma eylemi başlattı. CHP'nin eylemine binlerce vatandaşın yanı sıra MYK ve PM üyeleri, genel başkan yardımcıları ve milletvekilleri katıldı. CHP'li isimler, eylemde üzerinde "Tank palet vatandır, satılamaz" yazan tişörtler giydi.

Eylemden önce CHP Grup Başkanvekili ve Sakarya Milletvekili Engin Özkoç ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba kısa birer konuşma yaptı.

"MESELE VATAN MİLLET SAKARYA MESELESİDİR"
Sakarya'da doğup büyüdüğünü belirterek Tank Palet Fabrikası'na sonuna kadar sahip çıkacaklarını dile getiren Engin Özkoç, söz konusu devir işleminin tank palet fabrikasında özel firmaların kiralama işleminin önünü açacağını ifade ederek, "Bu fabrika TSK'nın ayrılmaz bir parçasıdır. Bu fabrika Cumhurbaşkanlığı kararı ile özelleştirme kapsamına alındı. Ama şimdi oyunlarsa satmanın peşindeler. Mesele fabrika özelleştirmesi değil, mesele vatan millet Sakarya meselesidir." dedi.

Sadece Tank Palet Fabrikası'nın değil, yer altı kaynağı olan Kaz Dağları'nda olduğu gibi Kanada ve benzeri firmalara peşkeş çekildiğini belirten Özkoç, "Tank Palet 1105 sayılı cumhurbaşkanlığı kararı ile ASFAT'a devrediliyor. Bu devir aslında askeri fabrikayı Katar'a devretmek için hülle yoluna başvurmaktır. Türkiye'de satacak bir şey kalmadığı için sıra askeri fabrikalara geldi. Tank Palet vatandır, satılamaz. Türkiye'nin uyanık kalması lazım. Sadece tank palet değil, yer altı kaynaklarımız da Kaz Dağları'nda olduğu gibi Kanada ve benzeri firmalara peşkeş çekiliyor. Bu satışlar karşısında vatandaşın görev başında olması, vatana sahip çıkması lazım. Biz bütün geceyi Sakarya meydanında geçireceğiz. Sakarya tank palet vatandır, satılamaz. Bunu bir kez daha yüksek sesle vurgulayacağız." diye konuştu.

MAAŞLARI ARTIK ASFAT ÖDEYECEK
Tank palet fabrikasıyla ilgili işlemler 21 Aralık'ta tamamlanacak. Fabrikada çalışan işçilerin tamamı Milli Savunma Bakanlığı (MSB) kadrosundan çıkıp ASFAT kadrosuna geçecek. İşçilerin maaşları 14 Eylül'den itibaren ASFAT tarafından ödenmeye başlanacak.

EYLEM SABAH SONA ERDİ
Düzenlenen oturma eylemi sabah 06.00'da yapılan basın açıklamasının ardından sona erdi.

Önerilen Haberler


https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın