Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 25° Adapazarı
Sabah
03:25
Öğle
13:02
İkindi
17:00
Akşam
20:32
Yatsı
22:20
http://www.sakaryaradyomega.com/
https://api.whatsapp.com/send?phone=905538544835

CHP'li Isır'dan ÇED raporuna sert tepki

CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, Sakarya Nehri havzasında siyanürle altın çıkartılmasına olumlu ÇED raporu verilmesine sert tepki gösterdi.

Haberler/GÜNCEL
26.06.2019
Haberi Yazdır
CHP'li Isır'dan ÇED raporuna sert tepki

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı Erdoğan Isır, Sakarya Nehri havzasında siyanürle altın aranmasının önünü açan ÇED raporu ile ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Isır, olumlu ÇED raporu verilmesine tarımsal sulamada kullanılan Sakarya Nehri'ne büyük zarar vereceğini belirterek sert tepki gösterdi.

CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, "Sakarya nehrinin kirlenmesi ve zehirli madde ile buluşması demek, bölgemizde ki tarımsal alanların yok olması demektir. Ayrıca Sakarya Nehri'nin Karasu ilçemizden Karadeniz ile buluşması bölgedeki turizmi de etkileyecektir." ifadelerinde bulundu.

Isır yaptığı açıklamada şunları kaydetti:
"Kütahya İli, Gediz İlçesi Karaağaç Köyü sınırları içinde siyanürle altın çıkartılması için kurulması planlanan Anadolu Export Maden Sanayi A.Ş. firmasınca Yıldız Altın-Gümüş Madeni Kapasite Artırımı, Cevher Zenginleştirme Tesisi ve Kırma Eleme Tesisi Projesi için 8 Mayıs 2019 tarihinde Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından olumlu ÇED raporu verilmiştir.
 Murat Dağı Batı Anadolu’nun büyük bir kısmının şehir şebeke ve tarımsal sulama ihtiyacını karşılayan nehirlerin doğduğu bir havzadır. Sakarya Nehri ile birlikte Ankara’dan Adapazarı’na ve Kocaeli’ne kadar büyük bir alanın tarımsal sulamasını da karşılamaktadır. Uşak ilinin su kaynağı Banaz Çayı, Afyon Ovasının su kaynağı ve Eber Gölü’nü besleyen Akarçay, Manisa Ovasını sulayan Gediz Nehri ve Büyük Menderes, Aydın ve Söke ovasını besleyen Büyük Menderes Nehri, Kuzey Ege’de yer alan Susurluk Çayı’nın su havzası da Murat Dağıdır.  Murat Dağı’nda yapılacak bir siyanürlü altın madeni yer altı sularının ve bu nehirlerin ve bu nehirlerle sulanan ovaların, toprakların siyanür ve ağır metallerle zehirlenmesine neden olacaktır
Sakarya nehri İlimizin tarımsal alanda en büyük kazanımıdır. Sakarya nehrinin kirlenmesi ve zehirli madde ile buluşması demek, bölgemizde ki tarımsal alanların yok olması demektir. Hemen hemen tüm ilçelerimiz sınırları içinden geçen Sakarya nehri çiftçilerimiz ve doğamız için önemlidir. Ayrıca Sakarya nehrinin Karasu ilçemizden Karadeniz’le buluşması bölgedeki Turizm’i de etkileyecektir.
Sakarya İlimizde şuan pek çok sorunla mücadele ettiğimizin farkındayız. Bu sorunlar şuan günceliğimiz etkiliyor. Fakat geleceğimizi kaybetmek üzereyiz ve yetkililer tarafından hiçbir açıklamada bulunulmuyor.  Bizler Çernobil nükleer kazasının etkilerini hala yaşıyoruz.  Geleceğimizin karartılmasını istemiyoruz, çevreye duyarlı, yaşam hakkını sahip çıkan tüm yurttaşlarımız göreve davet ediyoruz.
 Murat Dağı Batı Anadolu’nun yaşam kaynağıdır. Altın madeninin açılması ile açığa çıkan ağır metaller buradaki ekosisteme onarımı mümkün olmayan hasar verecek ve tüm Batı Anadolu bölgesini etkileyecektir. En çok ta Sakarya Nehrimiz dolayısıyla bizler etkileneceğiz. Kütahya ilinde yaşayan yurttaşlarımız, Eskişehir ilinde yaşayan yurttaşlarımız ve sivil toplum kuruluşları konuyu gündemde tutmaya, mücadele etmeye çalışırken Sakarya’mızdan ses çıkmaması üzücüdür.
Birinci derece deprem bölgesi olan Murat Dağı’nda kurulacak siyanür havuzlarının ne kadar güvenli olacağı da ciddi şüphe kaynağıdır.
Sadece Sakarya’da değil, başta Eskişehir, Bilecik, Kocaeli, Uşak, Manisa, İzmir, Aydın, Bursa, Balıkesir, Kütahya ve Ankara’nın nehir ve topraklarını bir daha temizlenemeyecek şekilde zehirleyecek ve ekosistemi yok edecek altın madeni işletmeciliğinin durdurulması için, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından verilen ÇED Raporu iptal davalara müdahil olunması, kamuoyu oluşturulması gerekmektedir.  Bizler İlimizdeki tüm basın kuruluşlarını, bütün sivil toplum örgütlerini, Sakarya ilimizde bulunan mülkü amirlerimizi ve seçilmiş yöneticileri göreve davet diyoruz. Cumhuriyet Halk Partisi Sakarya Örgütü olarak tüm ilçe örgütlerimizle, Belediye meclis üyelerimiz ve Büyükşehir meclis üyelerimizle konuyu gündemde tutmaya, Sakarya’mızın verimli topraklarının ve içme su kaynaklarımızın düzeltilemeyecek şekilde tahrip olmaması için çalışmaya devam edeceğiz."

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın