Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 16° Adapazarı
Sabah
05:17
Öğle
12:56
İkindi
16:18
Akşam
18:59
Yatsı
20:18
BORSA 99292 % -0,26
DOLAR 6,15 % -0,09
EURO 7,24 % 0,07
ALTIN 238 % 0,21

Çam ağaçlarının kurtarıcıları üretilmeye başlandı

Geyve İlçe Orman İşletme Müdürlüğü tarafından hazırlanan Orman Zararlıları İle Biyolojik Mücadele Laboratuarında, çam ormanların en önemli zararlılarından olan “Çam Kese Böceği” için Kolozoma üretilmeye başlandı.

Haberler/YAŞAM
14.03.2018
Haberi Yazdır
Çam ağaçlarının kurtarıcıları üretilmeye başlandı

Doğantepe Orman İşletme Deposunda hazırlanan mekanda yapılan üretme çalışmalarını; Hüseyin Koz ( Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü OZM Şb. Mdr.), Çetin Barsgan ( Sakarya Orman Bölge Müdürlüğü OZM Şb. Orm. Müh.), Geyve Orman İşletme Müdürü Celalettin Kaba ve Zekiye Bilin (Geyve OİM Şefi) yerinde inceledi. Üretim çalışmaların safhaları ile ilgili çalışanlardan bilgiler alındı.

Yapılan çalışmalar ile ilgili olarak şu açıklama yapıldı: ” Çam kese böcekleri ile yapılan bu mücadelenin adı biyolojik mücadeledir. Yöremizdeki çam ormanlarında yaygın olarak görülen çam kese böceği ile mücadele için onun yırtıcısı olan kolozoma böceği üretilmektedir. Böceklerin yumurtalarını alıyoruz laboratuarda, yumurtalardan bir süre sonra larvalar çıkmakta. Çıkan larvalar bir müddet sonra ormana yani doğaya salınıyor ve belli bir popülasyona ulaşmasına yardımcı olunuyor. Her iki böcek arasında bir denge oluşmasına yardımcı olunuyor.”

Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın