Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 34° Adapazarı
Sabah
03:28
Öğle
13:08
İkindi
17:07
Akşam
20:40
Yatsı
22:29
https://haber.sakarya.edu.tr/sau-50-yilda-uluslararasi-bir-markaya-donustu-h98182.html

Başkan Yüce: Sapanca Gölü'nde su sıkıntısı söz konusu değil

Sapanca Gölünde su seviyesinde azalma olmadığını ve şu anki göl seviyesinin tehlike arz etmediğini belirten Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "Bu şartlarda herhangi bir su sıkıntısı çekmemiz söz konusu değil" dedi.

Haberler/GÜNCEL
20.11.2019
Haberi Yazdır
Başkan Yüce: Sapanca Gölü'nde su sıkıntısı söz konusu değil

Kocaeli'de içme suyunun büyük kısmının karşılandığı Yuvacık Barajında kurak geçen sonbahar nedeniyle su seviyesi yüzde 20'lere kadar düştü. su seviyesi kritik seviyeye ulaşınca Sapanca Gölü'nden pompalarla su takviyesi yapılmaya başlandı. Barajdaki su seviyesinin kritik seviyeye ulaşmasının ardından Sapanca Gölü'nden pompalarla su takviyesi yapılmaya başlandı. Su takviyesi yapılmaya başlanması sonrasında Sapanca Gölü'ndeki su seviyesinde azalma görülmedi.

Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kriterlere göre Türkiye’deki en kaliteli su kaynaklarından birisi olan Sapanca Gölü’nde seviye iyi durumda olduğu öğrenildi. Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, göldeki su seviyesinde azalma olmadığını, ve şuan ki göl seviyesinin tehlike arz etmediğini belirtti.

"SORUN YAŞAMIYORUZ"
Şehrin en önemli içme suyu kaynağının Sapanca Gölü olduğunu söyleyen Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, "Dünyaca en önemli içilebilir özelliği olan göl Sapanca gölümüzdür. Sapanca gölümüzün su seviyesini yakinen takip ediyoruz ve şuana kadar bulunduğu seviye geçen seneki rakamlarla ölçtüğümüzde bir farkın olmadığını gözlemekteyiz. Dolayısıyla bizim içme suyumuzun hemen hemen tamamına yakınını Sapanca gölü’nden karşılıyoruz." dedi.

"SU SEVİYESİNDE DARALMA YOK"
Şuana kadar su seviyesinde bir daralmanın söz konusu olmadığını belirten Başkan Ekrem Yüce, "Her ne kadar yağış oranlarında diğer senelerle karşılaştırdığımızda bir daralma gözüküyor olsa da göl suyumuza negatif etkisi şuanda söz konusu değildir. Bu şartlarda herhangi bir su sıkıntısı çekmemiz söz konusu olmadığını tespit etmekteyiz. Yakinen takip ediyoruz ve teknik elemanlarımız göl suyunun seviyesini ve göldeki artış ile alçalma oranı seviyelerini devamlı kontrol etmekte. Biz içme suyu noktasında bir sorun yaşamıyoruz ve yaşamayacağımızı ümit ediyoruz. 31,20-31,50 kod seviyesinde şuan gölümüz. Buda bizim için sos vermiyor, bir tehlike alarmı söz konusu değil. Kocaeli’nin Sapanca gölü’nden aldığı miktar, bizim aldığımız miktarın çok daha altında. Kocaeli’de buradan suyunu alıyor ama Kocaeli’nin almış olduğu miktarın seviyesi ve miktarı metreküp olarak bizden oldukça düşüktür” diye konuştu.

https://www.youtube.com/channel/UCSufWlcrnTnTZHYqFTUvTLw
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın