https://www.littlecaesars.com.tr/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 23° Adapazarı
Sabah
04:24
Öğle
13:01
İkindi
16:49
Akşam
19:54
Yatsı
21:23

Bakan İslam, gündemi RATEDte değerlendirdi

RATEDin konuğu olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Yahya Bakır ve İlknur Alemdar Çakarın sorularını yanıtladı

Haberler/YAŞAM
12.03.2014
Haberi Yazdır
Bakan İslam, gündemi RATEDte değerlendirdi

RATED’in konuğu olan Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, Yahya Bakır ve İlknur Alemdar Çakar’ın sorularını yanıtladı.

ORTAK CANLI YAYIN

Partisinin seçim çalışmaları için Sakarya’yı ziyaret eden Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Ayşenur İslam, RATED’in de konuğu oldu. Hür FM stüdyolarında gerçekleştirilen program RATED’e bağlı; Ada FM, Radyo Mega, Kemençe FM, Radyo Net, Hür FM, Romantik Ses ve Hilal FM’den de ortak yayın aracılığı ile yayınlandı. Yahya Bakır ve İlknur Alemdar Çakar’ın sorularını yanıtlayan Bakan İslam, önemli konulara değindi.

SAKARYA’YA HUZUREVİ

Sakarya’ya huzurevi müjdesi veren Bakan İslam: “Hızırtepe Mahallesi Kadırga Sokakta huzurevi yapılması kararlaştırıldı. 60 kişi kapasiteli olması ve yaşlı bakımında en verimli olduğuna inandığımız rezidans tarzı bakım merkezi şeklinde hizmet vermesi planlanmaktadır.” dedi. Koruyucu aile ilgili açıklamada bulunan İslam: “Ekonomik yoksunluk nedeniyle kuruma müracaat eden ailelerin çocukları kurum bakımına alınmaksızın korunması, bakımı ve yetiştirilmesine yönelik hizmetlerin mümkün olduğu kendi ortamlarında yetişmesi sağlanıyor. Aileye yapılan nakdi yardım çocukların eğitim ve yaş durumlarına göre değişmekle birlikte ortalama aylık miktarı 539 TL’dir. 2012 yılında başlatılan Gönül Elçileri Projesi kapsamında bu çalışmalara ağırlık verilmiştir. Sakarya’da bu kapsamda 2013 yılı içerisinde 23 toplantı yapılmış 50 koruyucu aile başvurusu alınmıştır. 5 koruyucu aile sıradadır. Evlat edinme hizmetinden yararlandırılabilmek üzere aile yanına yerleştirilen çocuk sayısı yıllık ortalama 600 civarındadır. Sakarya’da evlat edinme aile sayısı 8, evlat edindirilen aile sayısı 9’dur.” dedi.

POZİTİF AYRIMCILIK

Kadın istihdamı ile ilgili soruyu yanıtlayan İslam: “2004 yılında ülkemizde istihdam edilen 5 milyon 47 bin kadın varken, kasım 2013 yılı itibariyle bu rakam 7 milyon 545 bine çıkmıştır. Ayrıca kadınlara yeni istihdam imkanlarının sağlanması bakımından erkeklere nazaran pozitif ayrımcılık yapılmıştır.” diye konuştu. Kadın Konukevi ile ilgi bilgi veren Bakan İslam: “Kadın Konukevi 2012 yılında 20 kapasite ile hizmete açılmış olup geniş bir bahçe içerisinde 2 kattan oluşmaktadır. Hizmete açıldığı tarihten bugüne 176 kadın ve beraberindeki 136 çocuğa hizmet verilmiştir. 26 Şubat 2014 yılı itibariyle 11 kadın ve beraberindeki 6 çocuk olmak üzere toplam 17 kişiye hizmet verilmektedir.” dedi.

SAPANCA GÖLÜ

Sapanca Gölü ile ilgili değerlendirmede bulunan Bakan İslam, Sapanca Gölü Havza Koruma Eylem Planı ile; göl su bütçesinin hazırlanması ve gölden yapılan su tahsislerinin düzenlenmesi, su kalitesinin belirlenmesi, izlenilmesi ve kirliliğin önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması, gölden gölü besleyen dere ve kaynaklardan yer altı suyundan yapılan bütün su çekimlerinin belirlenerek sıkı bir şekilde denetlenmesi ve Sapanca Gölü Özel Hüküm Belirleme Çalışmasının en kısa sürede tamamlanması gibi çalışmaların yapılacağını söyledi.

YAPILACAK HİZMETLER

Son olarak 2014 yılında planlanan hizmetleri sıralayan Bakan İslam, şunları kaydetti: “Sakarya; Şiddet Önleme ve İzleme Merkezi’nin (ŞÖNİM) hizmete açılmasına karar verilen 11 il arasında yer almakta olup, açılış çalışmaları ve tefrişatı için 60 bin TL ödenek gönderilmiştir. Mart ayının ikinci yarısında Dünya Bankası iş biriliğinde iş hayatında başarılı olan kadınların deneyimlerinin paylaşılacağı ve fikri olan kadınların cesaretlendirileceği ‘

Adım Adım Anadolu Toplantısı’nın Sakarya’da gerçekleştirilmesi planlandı. Toplantı için gerekli çalışmalar başlatıldı. Nisan ayının ikinci yarısında İntel Ltd. ve Şti. ve KAGİDER iş birliğinde gençler ve kadınların teknoloji kullanarak yenilikçi fikirler üretmesi için düzenlenen ‘Genç Fikirler Güçlü Kadınlar Projesi’ fikir kamplarından birisinin Sakarya’da gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Şiddete maruz kalmış kadınlara sağlanacak destek hizmetlerinin kurulması ve geliştirilmesi amacıyla 2014-2016 yılları arasında Avrupa Birliği mali desteği ile uygulanacak Aile İçi Şiddetle Mücadele İçin Kadın Konukevleri projesi kapsamında 26 ilde çeşitli faaliyetler düzenlenecektir.” dedi.

PLAKET VERİLDİ

RATED Başkanı Hüseyin Remzi Adıyaman, programın sonunda Bakan İslam’a plaket takdim etti. Müzik eğitimini Kazakistan Üniversitesi’nde tamamlayan ve Kent Orkestrası’nda görev yapan Sedat Çolakoğlu, programın sonunda Bakan İslam’a sürpriz yaparak dombıra çaldı. Çolakoğlu, Sakaryalı sanatçı Akif Yener ile birlikte seçim şarkısı Recep Tayyip Erdoğan şarkısını seslendirdi. Sürprizden memnun olan Bakan İslam keyifli dakikalar geçirdi.


Önerilen Haberler
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın