https://www.littlecaesars.com.tr/
Radyo Mega Play Radyo Mega Pause
havadurumu 29° Adapazarı
Sabah
03:20
Öğle
13:04
İkindi
17:03
Akşam
20:39
Yatsı
22:29
http://sakaryaradyomega.com/

AK Parti'de yerel seçimlerde aday belirleme sürecinde bir ilk

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, yerel seçimler için aday belirleme sürecinde anket dışında ilk defa uygulanacak bir takım yöntemleri devreye sokacaklarını söyledi.

Haberler/SİYASET
22.09.2018
Haberi Yazdır
AK Parti'de yerel seçimlerde aday belirleme sürecinde bir ilk

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, AK Parti'nin yerel seçim hazırlığına yönelik açıklamada bulundu. Mart ayında yapılacak yerel seçimlere yaklaşık 6 ay gibi bir sürenin kaldığını hatırlatan Yavuz, hazırlıkların ve ortaya koyulacak yeni kurguların gözden geçirildiğini belirtti.

AK Parti'de adaylık sürecinin başlamadığını ve başvuru tarihinin henüz belirlenmediğini ifade eden Yavuz, "Önümüzdeki süreçte adaylık süreci başlayacak ancak henüz başlamış değil ve tarihe ilişkin bir belirleme de söz konusu değildir. MKYK ve MYK toplantılarımızda seçimi konuştuk, sunumlarımız oldu ama adaylık sürecine ilişkin bir takvimlendirmede bulunmadık. Bundan sonraki süreçte takvimi ve tarihi belirleyeceğiz ve aday adaylık müracaatı süreci başlamış olacak" dedi.

Bu seçimin önemli olduğunu belirten Yavuz, "Bu seçim çok önemli olmasaydı, ekonomik suikast ve manipülasyonlarla karşı karşıya kalmazdık. Bütün bu süreçlerin AK Parti'yi zaafa uğratmak, Türkiye'yi tökezletmek olduğunu biliyoruz ama Türkiye'yi tökezletmek için AK Parti'yi ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı köşeye sıkıştırmak isteyen kesimlerin olduğunu da biliyoruz. Bundan dolayı bu seçimler çok daha önem arz ediyor" diye konuştu.

"Değişimi çok iyi yönetme, idare etme gibi bir mecburiyetimiz var"
Hem merkezi yönetimde hem de yerel yönetimlerde çok iddialı olarak bugünlere geldiklerini belirten Yavuz, "Bugün bu iddiamızı daha ileriye taşımanın zamanıdır. Elbette bir değişim, dönüşüm beklentisinin olduğunu görüyoruz ve bunu kendi haline bırakacak değiliz. Milletimizden gelen bu talebe kulak tıkama şansımız yok. Değişimi çok iyi yönetme, idare etme gibi bir mecburiyetimiz var. Bir yandan da Cumhurbaşkanımızın İstanbul'da ortaya koyduğu yerel belediyecilik tarzını daha da kökleştirmek ve derinleştirmek mecburiyetinde olduğumuzu düşünüyoruz. Buna ilişkin hazırlıklarımız ve çalışmalarımız var" açıklamasını yaptı.

"Ankete benzer bir takım yöntemleri devreye sokarak milletin nabzını tutacağız"
Adayların belirlenmesinde bir takım kriterlerin, istifade edilen bir takım yöntemlerin olduğunu ve bunlara dayalı olarak çalışmaların yürütüldüğünü vurgulayan Yavuz, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Kesinlikle teşkilat temayül yoklamalarını son derece önemsiyoruz. Önümüzdeki günlerde onları da planlayacağız ve yapacağız. Bununla yetinmiyoruz ve diyoruz ki; teşkilatın dışına da çıkalım. Milletin nabzını tutarak buna karar vereceğiz. Bunun çeşitli yolları var ancak en bilinen yollarından bir tanesi ankettir. Ancak bu sefer anketin de dışına çıkarak, ankete benzer bir takım yöntemleri devreye sokarak milletin nabzını tutacağız. Bu çeşitlilikte belki de ilk defa olacak. Teşkilatın bir hafızası var. Bu parti kurumsallaşmış ve her bir birime ait bir hafıza var. Dolayısıyla teşkilat başkanının, seçim işlerinin, yerel yönetimlerin, Ar-Ge'nin bir hafızası var. Kısaca partinin bir hafızası var. Bu partinin hafızasına da bakmak gibi bir mecburiyetimiz var. Bir takım görüşlere başvurmak, il başkanlıkları, ilçe başkanlıkları, milletvekillerinin görüşünü sormak gibi temayül yoklamalarının dışında bu yöntemleri de gerek gördüğümüzde devreye sokacağımız ve gerek gördüğümüzde çok hızlı bir şekilde anket ve özellikle ankete benzer metotları devreye sokmak suretiyle yeni çalışmaları yapacağımız bir süreç bizi bekliyor."

"Bütün belediyeleri önemsiyoruz"
Bütün belediyeleri önemseyerek bir seçim hazırlığı yaptıklarını belirten Yavuz, "Peşinen şu belediyeyi kaçırırız, şu belediye zaten alamayacağımız bir belediyedir düşüncesine girmeyiz. Ne kadar belediye varsa her bir belediyeyi alma ihtimalimiz var diye bir düşünceyle çalışmalarımızı yaparız. Her bir bölgenin, ilçenin, beldenin kendine ait özellikleri de var. O özellikleri göz önünde bulundurmak suretiyle oraya ilişkin belirlemelerimizde bulunur ve hazırlıklarımızı yaparız. Her bir bölgeye ilişkin daha oraya has, kişiselleştirilmiş bir yöntem icra etmemiz söz konusu olacaktır" dedi.

Adaylık kriterlerine ilişkin de bilgi veren Yavuz, "Belediye başkanlarında icraat ararız, iş yapma biçimi olarak Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan'ın İstanbul'da ortaya koyduğu ilkelere uygun iş yapma biçimini gözetiriz ve ararız. Çok dürüst, çok ilkeli bir şekilde iş yapmayı, çok hukuki ve ahlaki temellere dayalı olarak icraatlarımızı ortaya koymayı ararız. Mutlaka halkla bütünleşmeyi ararız. 'Gönül belediyeciliği' diyor Cumhurbaşkanımız. Gönül belediyeciliği demek halkla bütünleşmek demektir, kapısını, gönlünü ardına kadar halka açmak demektir. Başarıyı, halkla bütünleşmeyi, bu başarıyı ortaya koyarken parti misyonuna uygun bir tarzla ortaya koymasını arıyoruz" ifadelerini kullandı.

Önerilen Haberler
Yorumlar 0
Bu habere ilk yorumu siz yapın